Explosia se dostává z potíží. Babiš ji nechce a dává od ní ruce pryč

  12:44aktualizováno  12:44
Pardubická společnost Explosia po letech ztrát začíná nabírat lidi a vydělávat. Státní firmu bude řídit ministerstvo průmyslu a obchodu. Ve hře je i její privatizace. Ministr financí Andrej Babiš vylučuje, že by měl o továrnu zájem holding Agrofert, jehož je majitelem.

Sklady Explosie v Pardubicích | foto: Michal Klíma, MAFRA

Smrtící výbuch, dluhy, potíže s bankou, protesty odborářů. Z pardubické továrny na výbušniny Explosia chodilo v posledních letech zpráv hodně, ale povzbuzující moc nebyly. Teď se to snad mění.

Společnost, ve které přišel na svět semtex, míří nahoru. Loni jí navýšení základního kapitálu od státu posloužilo k investicím do technologií, které se nyní vracejí. Pomoc státu už nepotřebuje, a jestliže před rokem zaměstnávala 436 zaměstnanců, po navýšení směnnosti je to nyní už více než pět stovek.

"Společnost si vede významně lépe, než tomu bylo v uplynulých letech, a to díky získání několika významných zahraničních zakázek především v oblasti bezdýmných prachů," řekl ředitel Explosie Josef Tichý.

Právě státní pomoc ve výši 250 milionů korun Explosii vyčetl nedávno ministr financí Andrej Babiš bývalému ministru financí Miroslavu Kalouskovi z TOP 09.

"Pan Kalousek ještě 3. července 2013 stačil navýšit základní jmění v Explosii o 250 milionů korun, protože jeho kámoš zbrojař tam má nějaké zakázky," řekl Babiš.

Kalousek namítl, že Explosia je dodnes státní, protože ji kdysi zprivatizoval Babiš, a pak ji zase státu prodal zpět. "Od té doby se stát s Explosií trápí," uvedl Kalousek.

Obrat stoupl o sto milionů korun

Ve srovnání s předloňským rokem, kdy Explosia dosáhla obratu zhruba 510 milionů korun, stoupl loni obrat o 100 milionů a letos očekává díky novým zakázkám další nárůst k hladině 700 milionů korun.

Jiří Tichý je přesvědčen, že za normálního stavu věcí Explosia musí v letošním roce dosáhnout kladného hospodářského výsledku. Tím spíš, že po zisku několika významných zahraničních zakázek bude dále navyšovat výrobní kapacity.

V době, kdy se Explosii daří, se bude sto procent jejích akcií zřejmě stěhovat. Dosud vlastní akcionářská práva ministerstvo financí.

"Požádám vládu, aby mi vyhověla předat akcionářská práva ministru průmyslu a obchodu Janu Mládkovi, jelikož mě v případě mé přímé žádosti odkázal na vládu," uvedl pro MF DNES ministr financí Andrej Babiš.

Pardubický výrobce trhavin a střelivin je často zmiňován jako objekt potenciálního střetu zájmů Andreje Babiše, protože Agrofert vlastní sousední Synthesii, přičemž oba podniky jsou silně provázány. Synthesia je největším obchodním partnerem Explosie z pohledu zajištění surovin, energií a služeb.

Na rozdíl od minulosti však Explosia nemá vůči Synthesii žádné dlouhodobější závazky po splatnosti. Další možný střet zájmů by mohl vyplývat alespoň podle kritiků z případné chuti Agrofertu ujmout se Explosie po její privatizaci, pokud se k ní vláda odhodlá.

Bude se Agrofert ucházet o Explosii? "To vylučuji," uvedl Andrej Babiš.

Šéf Explosie Josef Tichý případné odstátnění nepovažuje za šťastné.

 "V okamžiku, kdy jde Explosia nahoru a roste její hodnota, nepovažuji to za ideální chvíli k prodeji z pohledu jejího vlastníka. Při vstupu silného partnera do Explosie se skutečnými úmysly do ní investovat by Explosie mohla získat prostor pro expanzi. V opačném případě, kdy by do Explosie vstoupil sice silný partner, ale s ´jinými úmysly´, hrozila by likvidace výbušinářského oboru v Pardubicích se všemi důsledky," řekl Josef Tichý.

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Muž s pěti žihadly při telefonátu na záchranku kolaboval, pomohl vrtulník

Do hor okamžitě vyrazila pozemní posádka záchranné služby i vrtulník.

V členitém terénu Kralického Sněžníku v sobotu poštípaly včely mladého muže, u něhož se začala okamžitě projevovat...

Letadlu se při startu otevřel kryt kabiny, havarovalo hned na letišti

Nehoda ultralehkého letadla ve Skutči (10. srpna 2019)

Malému letadlu, které v sobotu dopoledne pětapadesátiletý pilot po opravě odvážel z letiště ve Skutči na Chrudimsku, se...

Sedmdesátiletý most nechce ustoupit novému, zrezlé čepy brání rozebrání

Bourání mostu mezi Valy a Mělicemi.

Jako by se sedmdesátiletý válečný most Bailey Bridge, který spojoval obce Valy s Mělicemi na Přeloučsku, nechtěl vzdát....

Další z rubriky

Za pobodání spoluvězně zbroušeným příborovým nožem dostal muž pět let

Vazební věznice Hradec Králové

Pardubický krajský soud poslal na pět a půl roku do vězení Štěpána Farkaše, který je obžalovaný, že v pardubické...

Army friendly. Chrudim sází na vojáky, chce využít peněz pro nový pluk

Vzpomínková akce k příležitosti 75. výročí výsadku Spelter u Kramolína na...

Chrudim se chce stát městem přátelským k vojákům. Protože se tamní 43. výsadkový prapor podstatně zvětší a povýší na...

Na muži v Pardubicích vzplál oděv, z místa utíkal lehce popálený cizinec

Policie na místě zadržela 30letého cizince. Ten však odmítá vypovídat.

V úterý kolem 18. hodiny začalo hořet oblečení na muži, který se pohyboval na Palackého třídě poblíž restaurace Severka...

Najdete na iDNES.cz