Od jihu Pardubického kraje příprava D35 běží, na severu ale vázne

  9:00aktualizováno  9:00
Zatímco trasování budoucí dálnice ze směru od Olomouce pokračuje bez zásadních komplikací, z opačné strany narážejí úředníci na problémy, které přípravu brzdí. O kolik to zpozdí plány na zahájení stavby, lze jen odhadovat.

Doprava ve Vysokém Mýtě je neúnosná. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Takto má v budoucnu vést dálnice D35 kolem Vysokého Mýta.

Takto má v budoucnu vést dálnice D35 kolem Vysokého Mýta.

Každý, kdo v současnosti projíždí krajem po silnici I/35, musí na své cestě počítat se zpožděním. Stávající dvoupruhová silnice se opravuje či upravuje v Holicích či v Litomyšli. Omezení na ní pocítí řidiči i u Cerekvice nad Loučnou či ve Vysokém Mýtě.

A právě tam se mělo opětovně projednávat územní řízení na stavbu dálničního úseku kolem města. Jenže po pár minutách vedoucí vysokomýtského stavebního odboru Luboš Karmín setkání ukončil. Na poslední chvíli totiž přišlo úředníkům oznámení, že účastníky měli informovat o schůzi osobně každého zvlášť, a nikoliv úřední veřejnou vyhláškou.

Jenže tento postup by po nově platné novele zákona mohl narazit, a tak úřad další projednání raději stopnul.

„Všem účastníkům musíme do vlastních rukou vše znovu doručit a vypsat nové veřejné projednání,“ řekl Karmín.

Na schůzi přitom měli mít majitelé poslední možnost vyjádřit se k trase dálnice kolem města. Ačkoliv bezmála šestikilometrový úsek mezi Mýtem a Džbánovem získal územní rozhodnutí již koncem loňského dubna, bylo proti vydání klíčového dokumentu podáno odvolání, a to zejména ze strany části obyvatel Knířova. Lidé z této městské části zpochybňovali výsledky hlukové studie. Proti rozhodnutí bylo podáno celkem devět odvolání.

„Napadené závazné stanovisko krajské hygienické stanice nechal Pardubický kraj, jako náš nadřízený orgán, přezkoumat ministerstvem zdravotnictví, které ale žádné chyby neshledalo. To samé v případě EIA (posouzení vlivu stavby na životní prostředí), kde ministerstvo životního prostředí potvrdilo, že je stanovisko v pořádku,“ popsal vývoj Karmín.

Místo kupních smluv přijde další pozvánka

Pokud by šlo vše podle prvotních plánů, mohli majitelé polí z okolí Mýta již dostávat do schránek nabídky na odkup svých pozemků. Místo toho mohou očekávat pozvánku na nové jednání. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chtělo mít „územko“ vydané do června. Už teď je jasné, že termín se protáhne minimálně o několik dalších měsíců.

Z technického pohledu přitom chystaná stavba nedoznala žádných úprav. „V projektu se nic nezměnilo,“ uvedla vedoucí úseku výstavby pardubické pobočky ŘSD Hana Jarolímová.

Je však téměř jisté, že i přes zamítnutí všech původních námitek nové rozhodnutí odpůrci stavby znovu napadnou. Ustoupit a stáhnout své stížnosti by prý byli ochotni jen v případě, že by došlo k rozšíření násypu tak, aby se mohly vybudovat protihlukové stěny.

S širším záborem zemědělské půdy, spojeným s vyšším množstvím zeminy a tím i cenou, však projektanti nepočítají. Hluková studie totiž prokázala, že hluk z provozu má být v místě pod limitem, a to dokonce nijak hraničně, ale značně.

Nové veřejné jednání se bude týkat také předchozího úseku od Ostrova k Mýtu. V blízkosti Ostrova přitom již běží stavba části D35 začínající u Opatovic nad Labem. Jenže zelenou v přípravě mají dále zatím jen úseky na opačném konci kraje.

Jako první prošla trasa mezi Janovem a Opatovcem. Koncem dubna pak nabylo právní moci vydané územní rozhodnutí i pro navazující úsek z Opatovce do Starého Města. Tato etapa na Svitavsku zahrnuje i budoucí nejdelší dálniční tunel u Dětřichova. Ačkoliv ŘSD počítá s jeho výstavbou až naposledy, je s ním v přípravě paradoxně takřka nejdále.

Poslední dva koncové úseky v kraji, které mají souhlas se svojí trasou, měří celkem 28,3 km. Brzy se navíc očekává vydání rozhodnutí i na propojení konce D35 se stávající I/35 u Starého Města.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Sedmiletý řidič vzal kamaráda na projížďku autem, ujeli tři kilometry

Kluci mladší deseti let sebrali rodičům ve Svitavách auto, další nabourali.

Sedmiletý chlapec sebral rodičům klíčky od auta, se kterým boural hned při výjezdu z parkoviště ve Svitavách. S ještě...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Další z rubriky

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

V pardubickém divadle bude režírovat Hanuš, odcházejí tři opory souboru

Miroslav Hanuš, herec

Osm premiér včetně novinky na vyhlídce pod hradem, poetické večery, scénická čtení, ale také odchod tří hereckých opor...

Nebezpečí na silnicích v kraji číhá podle expertů u Lanšperka a Skutče

Silnice mezi Předhradím a Krounou je známá svými zrádnými serpentinami.

Dopravní experti Besipu vytipovali tento týden na dopravně-bezpečnostní konferenci dva nebezpečné úseky silnic v...

Najdete na iDNES.cz