Sto aut navíc dopravu nezatíží, zastala se Chrudim developera proti místním

  8:33aktualizováno  8:33
Městský úřad v Chrudimi vyšel vstříc developerovi Milanu Kuštovi, jehož firma buduje pod Kopanicí bytový komplex, který bude mít jen v první etapě 66 bytů a 101 parkovacích míst. I když je výjezd z lokality je už dnes složitý, podle úředníků stavba dopravní zátěž nezvýší.

Podnikatel Milan Kušta buduje pod Kopanicí rezidenční bydlení. Lidé se bojí nárůstu dopravy. | foto: MF DNES

Nový bytový komplex Kopanický mlýn roste na místě někdejší dýhárny v Chrudimi. V budoucnu má celkem nabídnout přes sto třicet bytů a dvě stě parkovacích stání.

Místní se toho obávají. Vedení města připouští, že už teď je dopravní situace ve čtvrti rodinných domů za řekou komplikovaná. Městský úřad přesto vydal povolení s odůvodněním, že nové byty potíže s dopravou nezhorší.

„Podle doložených stanovisek dotčených orgánů, zejména Městského úřadu v Chrudimi, odboru dopravy, shledal stavební úřad, že se v území dopravní zátěž nezvýší,“ uvádí se ve stavebním povolení.

Čtvrtí ale jezdí stále více aut i autobusů do městských sportovišť. Příjezdová cesta vede po úzkém mostě a přes nešťastně řešenou křižovatku s ulicí Na Ostrově, která nepamatuje na chodce ani na cyklisty.

„Je pro mne nepochopitelné, jak odbor dopravy může vydat stanovisko, že bytový komplex dopravně lokalitu nezatíží. Ulice nemají takovou kapacitu, autobusy, které jedou po úzkém mostu na sportoviště, mají problém zatočit,“ řekl František Pilný, zastupitel hnutí ANO.

Podle něj má přitom městský úřad na malé investory přísné požadavky, které jim v několika případech už zabránily stavět.

Doprava se vrátí na původní úroveň, říká šéf odboru dopravy

Úřad se hájí, že bytový komplex vyrůstá na místě, kde před asi osmi lety byla dýhárna.

„Vycházeli jsme z toho, že tam kdysi byla dřevovýroba, která měla jistou dopravní zátěž. V první etapě se tak intenzita dopravy vrátí na původní úroveň,“ uvedl vedoucí odboru dopravy městského úřadu Martin Klimek.

Místní lidé chtěli vědět, jak úřad přišel na to, že doprava se nezhorší. „Je to náš názor,“ uvedl Klimek.

Podnikatel: Vzpomeňte, jak to tu vypadalo před osmi lety

Milan Kušta odmítá, že byl vůči němu městský úřad vstřícný. „Místní, kteří se stále něčeho bojí a stěžují si, zapomněli na to, jak to bylo před osmi lety. Byla tu továrna, 80 zaměstnanců sem jezdilo autem a nikdo nesměl do areálu, všichni parkovali kolem. Budujeme zde klidné rezidenční bydlení,“ uvedl.

Vedení města nyní tvrdí, že bude po investorovi v další etapě chtít, aby přispěl na úpravy okolních ulic či křižovatek.

„Samozřejmě jakékoliv další etapy nemohou dopadnout bez toho, aniž by došlo ke změnám v ulici Na Ostrově či mostě přes Chrudimsku. To nejde. Jestli to chce stavět, tak to musí udělat,“ řekl starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Kušta namítá, že jeho investice jenom naplňuje územní plán, který zastupitelé schválili. „Jestli není infrastruktura připravena, aby pojala výstavbu, se kterou územní plán počítá, tak se neměl územní plán asi takto tvořit. Těžko mne ale může někdo nařknout, že to ovlivňuji. Jen respektuji územní plán, nejsem jeho tvořitelem,“ řekl.

Lidé z okolí proti rozhodnutí městského úřadu o stavebním povolení podali rozklad na krajský úřad. Žádají také, aby město v souvislosti s budováním bytů řešilo i dopravu. Pod námitky se podepsalo bezmála sedm set lidí.

Nejčtenější

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Na příjezdu do Pardubického kraje vítají řidiče hrboly a propadlé krajnice

Velký rozdíl v kvalitě silnic je patrný na silnici II/298 mezi Býští a...

Že právě přijeli do Pardubického kraje, poznají řidič na silnicích II. třídy okamžitě. Za cedulí na ně čeká v drtivé...

POHLED: Pár kliků na Twitteru a (ne)hrajete za Pardubice extraligu?

Generální manažer HC Dynamo Pardubice Martin Sýkora.

Ještě před pár lety by taková anketa snad nikoho nenapadla. Současná společnost žijící v zajetí sociálních sítí ovšem...

Druhá liga: Dukla přehrála Brno, Jihlava klopýtla a vedou Pardubice

Momentka ze zápasu Jihlava - Dukla.

Fotbalisté Dukly Praha zvítězili ve šlágru 5. kola druhé ligy nad Brnem 2:1. Jediný sestupující z minulé sezony...

Muž stanoval v kukuřičném poli, proud bral z lampy veřejného osvětlení

Stanoviště v kukuřičném poli s načerno nainstalovanou přípojkou.

Komfortní obydlí i s elektřinou si v kukuřičném poli u Pardubic zřídil muž bez domova. Hlídka strážníků si podezřelého...

Další z rubriky

Krajský radní předváděl zvedák pro invalidy, museli ho vyprostit

Závěsný systém, který personálu pomáhá s imobilními klienty, si vyzkoušel...

Pardubický kraj několikátým rokem přeměňuje sociální ústavy pro zdravotně postižené na různé formy komunitního bydlení....

Z pardubického Domu hudby zní vrtačky, kraj rozjel dvě opravy najednou

Dům hudby Pardubice.

Pardubický kraj rozjel hned dvě série oprav Domu hudby v Pardubicích. Stavební dělníci tam jednak pracují na zateplení,...

Mrtvý z mělkého hrobu na Svitavsku byl Moldavan, zabil ho jeho krajan

Ilustrační snímek

Kriminalisté objasnili násilnou smrt muže, jehož mrtvolu ve značném stadiu rozkladu našla loni u Bystrého na Svitavsku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz