Svitavy přišly o nejznámějšího bezdomovce, zemřel u obchodního domu

  15:20aktualizováno  15:20
Nikdo mu ve Svitavách neřekl jinak než R. F. Bezdomovec Roman, který zaměstnával městskou policii bezmála dvacet let, už nežije. Na konci minulého týdne ho našli mrtvého před jedním nákupním centrem.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin ŠtěrbaMF DNES

Známý svitavský svéráz, kterému se každý kvůli jeho časté agresivitě obloukem vyhýbal, moc oblíbený nebyl. Hlavně kvůli svým alkoholovým dýchánkům, které pro něj nekončily příliš dobře. 

Dokázal si ustlat nejen pod lavičkou na náměstí, v parku, různých vestibulech, ale i na chodbách paneláků. Nebyl snad týden, aby nezaměstnal záchranáře, kteří ho ošetřovali po častých šarvátkách.

A zase R. F. Kdo ho zastaví, co s ním?! R. F. - na tohoto bezdomovce není „kolonka“. Opět R. F. I pod takovými názvy městská policie publikovala svodky, které referovaly o jeho řádění.

„Byl svéhlavý a svým způsobem chytrý. Když byl střízlivý, dalo se s ním pracovat, ale jakmile si čichl ke špuntu, uměl ve svůj prospěch systém využít. Věděl, že se o něj musí někdo postarat. Ve většině případů záchranná služba nebo my, když jsme ho jako městská policie vezli do Pardubic na záchytku,“ zavzpomínal bývalý velitel městské policie ve Svitavách Karel Čupr, který se s Romanem F. poprvé setkal kolem roku 2002.

To začaly první problémy. V bytě, kde Roman bydlel, se svými kumpány vyráběl drogy. Pak už zbýval jen krůček k životu na ulici. Restartovat svůj život nedokázal ani v novém azylovém zařízení Šance pro bezdomovce, přestože mu v něm pomoc nabízeli.

„Několikrát jsme mu nabízeli pobyt v Šanci. Vždy naši pomoc i v největší zimě odmítal,“ uvedla vedoucí azylového domu Šance Sandra Pařízková.

Na bezvládné tělo bezdomovce narazila hlídka městské policie minulý pátek v pět hodin ráno před obchodním domem Kaufland. Podle zjištění portálu iDNES.cz se strážníci pokoušeli muže do příjezdu záchranné služby resuscitovat, ovšem marně. Úspěšní nebyli ani záchranáři.

O úmrtí bezdomovce lidé diskutují i na sociálních sítích

Jisté je, že nejznámější svitavský bezdomovec, kterému bylo přes 40 let, ten den neumrzl, protože bylo nad nulou.

Případem se nyní zabývá i policie, nařízena byla pitva. „Muž zemřel ze zdravotních příčin bez cizího zavinění. Zda to bylo kvůli nějaké nemoci, podchlazení, totálnímu selhání organismu nebo vlivem nějaké choroby, potvrzené v pitevní zprávě ještě nemáme,“ sdělil mluvčí svitavské policie Ondřej Zeman.

O úmrtí Romana F. lidé živě debatují i na sociálních sítích. „Patřil ke koloritu Svitav. Budiž mu země lehká. Ano, byl to přesto člověk, i když poslední dobou trochu jiný,“ okomentoval jeho odchod jeden z diskutujících.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Při jezdeckých závodech v Pardubicích zemřela jezdkyně, zavalil ji kůň

JEZDECTVÍ. Japonec Jošiaki Oiwa padá z koně při jezdecké všestrannosti v...

Na následky úrazu při jezdeckých závodech v neděli v Pardubicích zemřela jezdkyně. Neštěstí se podle prohlášení...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Barážová proměna. Teď je v Pardubicích veselo. Ale co za rok?

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

Ne každý horor má šťastný konec. Hokejistům Pardubic se však této přízně osudu tentokrát dostalo. Hluboká výsledková...

Rolinek po záchraně Pardubic: Rozhodlo, že jsme měli stažené zadky

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

I po letošní sezoně platí, že hokejové Pardubice nikdy neopustily nejvyšší soutěž. Extraligu zachránily už po 9. kole...

Další z rubriky

Dobrovolně neodstoupím, říká manažer pardubického Dynama Salfický

Dušan Salfický

Pardubické hokejové Dynamo má za sebou nejhorší sezonu v historii, byť se klub nakonec v nejvyšší soutěži udržel....

V Pardubicích jezdí velikonoční trolejbus, vyplatí vás přerostlí zajíci

Dnes od rána do odpoledne jezdí v Pardubicích historický Velikonoční trolejbus....

Od pondělního rána až do odpoledne jezdí v Pardubicích historický Velikonoční trolejbus. Jede z třídy Míru do Polabin a...

Velikonocemi na Veselém Kopci startuje přelomová sezona, říká jeho ředitelka

Ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Ilona Vojancová

Po zimní přestávce tisíce lidí zamíří o Velikonocích na Veselý Kopec. Zdejší Soubor lidových staveb Vysočina prošel na...

Najdete na iDNES.cz