Volyňských Čechů ubývá. Ukrajinci dosud vzpomínají, jak oblast pozvedli

  19:01aktualizováno  19:01
Od návratu volyňských Čechů do původní vlasti uplynulo už více než sedmdesát let, ale stále se potkávají a udržují tradice. O víkendu se sešli v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Ačkoliv vzhledem k velmi vysokému věku lidí, kteří se narodili ještě ve Volyni, jejich počet klesá, roste zájem o členství jejich potomků.

Česká škola v Selenčině (1914). | foto: www.toman.estranky.cz

„Loni v našem sdružení zemřeli čtyři členové, ale jednoho jsme přijali. V rámci celé republiky stále patříme k nejpočetnějším,“ uvedla Zdeňka Novotná, krajská předsedkyně Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, s tím, že nyní má moravskoslezská část sdružení 135 členů.

Její slova potvrzuje celorepubliková předsedkyně sdružení Dagmar Martinková. „Moravskoslezský kraj jednoznačně patří k nejaktivnějším,“ konstatovala.

V regionu žilo nejvíce takzvaných Volyňáků na Osoblažsku, na Bruntálsku a na Novojičínsku. Tedy přesně tam, kde bylo zapotřebí po odsunu sudetských Němců pracovitých a řemeslně zdatných lidí.

Fotogalerie

„Současně však komunisté neměli zájem na tom, aby se volyňští Češi nějak sdružovali, spíše je chtěli rozptýlit po celém pohraničí. Volyňáci totiž ze stalinského Sovětského svazu věděli, jak vypadá socialismus v praxi,“ pousmála se Novotná, která se už narodila v Československu, ve vesničce Hrozová na Osoblažsku.

„Doma jsme udržovali volyňské tradice a snažím se vše předávat dalším generacím. Má dcera ve Volyni už také byla,“ vypráví

Třiaosmdesátiletý Jaroslav Moravec žil ve volyňské obci Velký Špakov do svých třinácti let.

„U nás doma se mluvilo pouze česky. A tady se mi hned líbilo, i když má čeština byla ještě z 19. století. Archaická, ale čistá,“ líčí a dodává, že se sice v rodině na Volyň často vzpomínalo, ale nikdo odchodu nelitoval.

„Tady bylo bezpečno a kdo by se chtěl vrátit do Sovětského svazu a teď na Ukrajinu? Nikdo,“ líčí.

Už jako dospělý navštívil Volyň třikrát. A často mu bylo smutno, jak oblast po odchodu Čechů dopadla. Zmizela většina pivovarů i dalších průmyslových podniků, pole zarůstala, po škole nezůstaly ani základy.

„Proto to byla velká radost, když jsem našel náš dům, který rodiče postavili v roce 1930. Dokonce tam ve štítu zůstala i naše soška Panny Marie,“ vzpomínal.

Všichni potvrzují, že jakmile se Češi objeví ve volyňské oblasti, tamní obyvatelé mají radost. „Ptají se, proč jsme odešli a jestli se nechceme vrátit,“ přiblížila Martinková.

Volyňští Češi

  • Etničtí Češi, jejichž předci v letech 1868–1880 odešli z Rakouska-Uherska do carského Ruska, a to do Volyně, která se nachází na severozápadní Ukrajině. 
  • Česká enkláva čítající asi 20 tisíc lidí oblast průmyslově pozvedla. 
  • V roce 1947 se většina vrátila do Československa, přičemž tzv. Volyňáci museli obsadit území, odkud byli dříve odsunuti sudetští Němci.

Připojil se i Moravec, který popsal, jak ochotní byli Ukrajinci, když si svůj rodný dům chtěl prohlédnout zevnitř. „Také vím, co tam mám vzít, milují náš tuzemský rum,“ směje se.

Jenže Volyňáků ubývá, a proto chtějí zapojit další generace. „Mé volyňské vzpomínky si poslechnou, ale větší zájem zatím nemají, což mě trochu mrzí. Ale třeba až budou starší, tak se to změní,“ poznamenal Moravec.

Sdružení například loni uspořádalo první volyňský letní tábor. „O historii jsme se bavili jen půlhodinu denně, abychom dětem prázdniny moc neotrávili. A zájem o další ročník je už nyní veliký,“ těší předsedkyni Martinkovou.

Současně sdružení sepisuje příběhy z Volyně a vytváří čítanku, v níž se malým čtenářům srozumitelně popisuje příběh Volyňů. „Na webu volynaci.cz jsou k dispozici historické mapy a další historické souvislosti. Málo mladých například ví, že právě Volyňáci tvořili základ 1. československého armádního sboru pod vedením Ludvíka Svobody,“ zakončila Martinková.

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikatelé z Ostravy oklamali systém EET, stát okradli o miliony

Zástupci dvou ostravských firem podle policie obešli systém EET, když za pomoci IT specialistů upravili své pokladní...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Šestnáctiletá dívka zmizela na vycházce se synem, hledá ji dětský domov

Zástupci dětského domova v Havířově od neděle postrádají šestnáctiletou Antónii Polákovou. Svěřenkyně se nevrátila z...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Nejstarší moravskoslezské babyboxy čeká výměna, scházejí však sponzoři

Babyboxy v Moravskoslezském kraji zachránily už 23 dětí ve věku od narození do několika měsíců. Nejstarší ze...

Lékaři sledují studenty Ostravské univerzity, kteří by mohli mít žloutenku

Obavy ze žloutenky typu A, jejíž epidemie sílí na Liberecku, mají nyní i studenti Ostravské univerzity, kteří byli v...

Lidé našli večer na svahu převrácený traktor, po traktoristovi se pátrá

Rojnice policistů prohledávají od úterního večera lesy mezi obcemi Mořkov a Hostašovice na Novojičínsku. Lidé tam totiž...

Je originální, vítá vás i hodinu, tvrdili chovatelé na srazu v Jablunkově

Neobvyklou sešlost v neděli zažil Jablunkov. Park za radnicí zaplnili francouzští buldočci z celé republiky. Na drsném...

Najdete na iDNES.cz