Vítkovsko může zůstat bez nemocnice. Krajský plán omezí lůžka

  11:18aktualizováno  11:18
Starostové Vítkova a okolních obcí vyhlašují pohotovost. Analýza, kterou si zadal krajský úřad, počítá se zrušením nemocnicích lůžek, což by právě tuto oblast se špatnou dopravní dostupností mohlo těžce postihnout.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Na Vítkovsku by tak zanikla poslední nemocniční lůžka. "Ještě před deseti lety jsme měli plnohodnotnou nemocnici. Dnes už tu kromě ambulancí, rentgenu a laboratoří zůstává jen 40 lůžek léčebny dlouhodobě nemocných a jak jsem slyšel, i ty chce kraj teď zrušit," zlobí se starosta Vítova Pavel Smolka (SNK-ED).

To se podle něj nelíbí ani starostům okolních obcí. "Ve středu se všichni sejdeme a domluvíme se na podnětu, který zašleme řediteli nemocnice i krajskému úřadu," dodal.

Úředníci kdysi ujišťovali, že nemocnice je potřebná

Když se před deseti lety místní lidé obávali zániku malé nemocnice se 120 lůžky, tehdejší zdravotní rada v okrese Opava Vladimír Plaček ujišťoval, že nemocnice je potřebná a její zánik nehrozí. "Vítkovsko je odlehlou částí okresu s horší dostupností," argumentoval.

Jenže malá nemocnice byla tak ztrátová, že postupně přišla o chirurgická, dětská i gynekologická lůžka a v roce 2006 se sloučila s nemocnicí v Novém Jičíně. A ztrátová je dál. To je také důvod, proč zrušení lůžek, ale i rentgenového pracoviště a laboratoří ve Vítkově navrhla firmy RGM Medical, která pro krajský úřad vypracovala analýzu všech jeho osmi nemocnic.

Obsah analýzy kraj sice zatím tají, ale dílčí informace kolují regionem a budí nevoli. "Neznám ekonomickou situaci zdejší nemocnice, ale určitě by neměla být jediným hlediskem, který rozhodne o jejím osudu,"míní starosta Vítkova.

Starosta se obává i zvýšení nezaměstnanosti

Pro Vítkovsko je tamní detašované pracoviště novojičínské nemocnice důležité nejen kvůli poskytování zdravotní péče. "Jsme region s vysokou nezaměstnaností a v nemocnici pracují desítky zdravotníků, patří tedy k významným zaměstnavatelům," vysvětluje Pavel Smolka, který se obává, že místním lidem velmi ublíží i zrušení rentgenu či laboratoří. Hrozil by pak i zánik některých ambulancí.

"Nedovedu si představit, že by tu nebyl rentgen. Když přijde pacient do chirurgické ambulance a lékař ho pošle 20 kilometrů daleko na rentgen, tak se přece nebude se snímkem vracet k ošetření zpět..."

Vedení novojičínské nemocnice i kraje plánované změny ve Vítkově zatím odmítají komentovat. "Ještě nevíme, co se chystá. Je to záležitost kraje," vysvětluje mluvčí nemocnice Miroslav Fajkus.

Hejtman sdělí podrobnosti po 10. březnu

Podle mluvčí kraje Šárky Vlčkové jsou zatím výsledky analýzy nemocnic neveřejné a nemá smysl komentovat dílčí údaje. "Po 10. březnu hejtman na tiskové konferenci seznámí veřejnost se všemi záměry," říká Vlčková.

Lidí, kteří už měli možnost prostudovat si celou analýzu nemocnic, je jen pár. Prozradit detaily nechtějí, ale netají, že se jim nelíbí.

"Firma RGM Medical doporučuje zrušit asi 500 lůžek v nemocnicích kraje. Celý postup je ale dost nestandardní. I já tvrdím, že ekonomické hledisko nemůže být jediným vodítkem," míní Alena Krušinová, předsedkyně zdravotního výboru kraje.

Pacienti z Vítkova by museli dojíždět do Opavy, Ostravy nebo Nového Jičína.

Pacienti z Vítkova by museli dojíždět do Opavy, Ostravy nebo Nového Jičína.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Pracovníky třídírny papíru na Ostravsku vyděsila mrtvola, přijela na pásu

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídící lince na...

Policie žádá veřejnost o pomoc při identifikaci mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku....

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Ostrava je proti plánům na novou spalovnu, vadí jí emise i nárůst dopravy

Spalovna z Pustiměře na Vyškovsku nezlikvidovala včas zdravotnický odpad,...

Plán postavit novou spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě budí vášně. Firma Suez chce rozšířit současný provoz, proti...

Jmelí se nedaří dostat pod kontrolu, radnice zkoušejí postřik

Ve Vsetíně vyzkoušeli nový postřik stromů proti jmelí, které ničí stromy v...

Terénní průzkumy stromů, ořezy, kácení, nově i postřik. Boj proti jmelí v Moravskoslezském kraji graduje. Šířícího se...

Pracovníky třídírny papíru na Ostravsku vyděsila mrtvola, přijela na pásu

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídící lince na...

Policie žádá veřejnost o pomoc při identifikaci mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku....

Najdete na iDNES.cz