Útulky jsou plné. Ještě slepé štěně leželo vyhozené u popelnic

  11:49aktualizováno  11:49
Kotce útulku pro malá zvířata jsou plné. V suterénu Veterinární kliniky v Ostravě-Porubě právě teď přechodně žije sedm psů a přes třicet koček, kocourů i koťat. Všichni čekají na nový domov.

Ostravský veterinář Jan Nytra s malou Rozárkou, která byla nalezena u popelnice. Vlevo veterinářka Hana Barošová. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jednu z nešťastnic se snaží uklidnit dobrovolnice Dana Vozníková. „Je tady nová,“ vysvětluje, zatímco bere do náruče a hladí po hřbetě mladou bílo-černou kočku.

„Jsem nezaměstnaná. Nedávno mi zemřel téměř osmnáctiletý kocour. Proto chodím už tři měsíce sem. Zvířata krmím a taky se s nimi mazlím. Vyžadují kontakt,“ říká žena.

Největší pozornosti všech zaměstnanců kliniky i dobrovolníků v útulku se ale v poslední době těší nejmladší člen početné zvířecí smečky. Malá Rozárka.

Veterinářka Jana Barošová (vlevo) s veterinární sestrou Dominikou Foltýnovou...

Veterinářka Jana Barošová (vlevo) s veterinární sestrou Dominikou Foltýnovou představují několikaměsíčního křížence Rozárku, kterou někdo vyhodil k popelnicím.

Černému kříženci, mezi jehož předky patří patrně jezevčík, je teprve šest týdnů. Má se čile k světu. Přitom je malý zázrak, že přežil. Jen pár dní po narození totiž fenečku někdo vzal od mámy a vyhodil na ulici.

„Byla ještě slepá a hladová,“ vzpomíná majitel kliniky Jan Nytra na chladnou sobotu před pěti týdny, kdy mu spící štěně s poměrně mohutnými tlapkami přinesl do veterinární ordinace řemeslník.

Muž vyprávěl, že šel vyhodit odpadky a před kontejnery v Kyjevské ulici v Porubě spatřil na zemi vystlanou přepravní bedýnku od zeleniny a v ní schoulené štěně. Bez rychlé pomoci by dlouho nepřežilo. Proto jej odnesl do útulku.

„Viděl jsem, že chce sát mateřské mléko, ale my zrovna neměli ani štěněcí, protože ho bereme jen na objednávku. Museli jsme na dodávku počkat až do pondělí. Mezitím jsme ale v obchodě koupili Tatra mléko a začali Rozárku krmit. „Kojili jsme co dvě hodiny,“ líčí Nytra.

Ze slepé fenky, která potřebovala neustálou péči, se stalo putovní štěně. Střídavě se o něj doma starali zaměstnanci kliniky, především veterinární lékaři Jan Nytra, Hana Součková a Hana Barošová.

Tu si Rozárka viditelně zamilovala. Je spokojená, když ji lékařka drží v náručí. Snaží se jí olíznout obličej nebo rozkousat jmenovku na oblečení.

A lékařka se ani moc nebrání. „Au,“ vyprskne jen Barošová, když jí rozpustilá Rozárka zapíchne do prstů svoje zoubky ostré jako jehly.

V příštích dnech už bude fenka dost stará na to, aby se o ni mohl přihlásit zájemce ochotný vzít si ji do trvalé péče. Je zdravá, odčervená a očkovaná. „Jen tak někomu ji ale nedáme,“ varuje Jan Nytra.

„Rozárku jsme vypiplali, máme ji rádi a moc nám záleží na tom, aby se dostala do dobrých a hlavně zodpovědných rukou,“ vysvětluje veterinář.

  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Lidé našli večer na svahu převrácený traktor, po traktoristovi se pátrá

Rojnice policistů prohledávají od úterního večera lesy mezi obcemi Mořkov a Hostašovice na Novojičínsku. Lidé tam totiž...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Boj o pozemky na Pradědu mezi manžely a věřiteli se stále protahuje

Když 10. října loňského roku podávali manželé Josef a Marie Figurovi návrh na povolení oddlužení, možná netušili, že...

Heřmanická halda je „čistá“, vyplývá z měření zdravotního ústavu

Mimořádné měření na haldě Heřmanice i v obydlené části Ostravy-Heřmanic podle státního podniku Diamo ukázalo, že sanace...

Lidé našli večer na svahu převrácený traktor, po traktoristovi se pátrá

Rojnice policistů prohledávají od úterního večera lesy mezi obcemi Mořkov a Hostašovice na Novojičínsku. Lidé tam totiž...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz