Na parkovišti před chirurgickou ambulancí v nemocničním areálu stojí bílý návěs kamionu, ve kterém je mobilní CT. Ke vstupním dveřím do návěsu vede kovové schodiště se zábradlím. Pro nechodící pacienty, které personál přiváží na parkoviště před budovu na lůžku či vozíku, je ale vedle schodů k dispozici zvedací plošina – ta je pomalu vyváží nahoru i se zdravotnickým doprovodem.
Pohled je to zvláštní, v Česku vskutku nebývalý. Jenže nebýt tohoto nezvyklého řešení, nemocnici okresního typu s téměř čtyřmi sty lůžky by dlouhé týdny chybělo důležité radiologické zařízení. S jeho pomocí si přitom mohou lékaři rychle, jednoduše a hlavně detailně prohlédnout vnitřní orgány i tkáně pacientů a odhalit tak příčinu jejich obtíží nebo vyloučit patologické stavy. Bez této diagnostiky se dnešní medicína neobejde. Nemocnice Třinec však musela provoz svého CT ukončit.
„Náš jediný počítačový tomograf zvládl měsíčně téměř tisíc vyšetření či intervenčních výkonů pod kontrolou CT. Přístroj jsme však používali už od roku 2014, blížil se k hranici životnosti a byl zastaralý, proto jsme pořídili modernější. Demontáž starého zařízení, instalace a zprovoznění nového ale potrvá asi dva měsíce. Nechtěli jsme tak dlouho pacienty převážet sanitkami na vyšetření do jiných nemocnic. Proto jdeme neprobádanou cestou,“ vysvětluje Jiří Veverka, ředitel Nemocnice Třinec, jejímž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj.
Unikát z Třince: kardiologové operují srdce pomocí virtuální reality |
Veverka podotkl, že se poptávali na možnosti náhradního řešení u kolegů, ale zjistili, že v Česku zatím nemá takovou zkušenost žádná nemocnice. „Nepodařilo se nám tady sehnat ani vyhovující zařízení. Mobilní CT přístroj pro naše potřeby jsme si nakonec pronajali v Polsku,“ dodává ředitel.
Za pronájem zařízení, který zahrnuje i dopravu a odborné zaškolení zaměstnanců, zaplatí nemocnice přes milion korun. Ale počítá s tím, že veškeré náklady na jeho provoz pokryjí výnosy z úhrad zdravotních pojišťoven za vyšetření pacientů.
Mobilní CT jede nonstop
Kamion přivezl návěs se zapůjčeným CT už minulý týden. Několik dní pak trvalo, než se podařilo vše zapojit a zprovoznit tak, aby zařízení spolehlivě fungovalo a vyšetření bylo i vzhledem k radiačnímu záření bezpečné pro pacienty a zdravotníky. První lidé podstoupili snímkovaní v návěsu tento týden a mobilní CT na parkovišti už jede nonstop.
Lékaři z Bulovky varují, že přestanou brát přesčasy. Nelíbí se jim výměna šéfa |
Díky tomu může nemocnice dál poskytovat péči i pacientům s podezřením na mozkovou mrtvici, u nichž je CT vyšetření nezbytné. Třinecké iktové centrum pro léčbu cévních mozkových příhod funguje už třináct let pro spádovou oblast se zhruba dvěma sty tisíci obyvateli. A patří mezi špičková pracoviště. Po zlaté a platinové plaketě získalo za minulý rok nejvyšší ocenění - Diamantovou plaketu ESO Angels Award.
Třinečtí zdravotníci už se nicméně těší na listopad, kdy má na radiologickém oddělení začít fungovat moderní CT přístroj. Prospěch přinese hlavně nemocným. „Bude výkonnější, rychlejší, šetrnější k pacientům a umožní některé softwarové úpravy i zpracování výsledků, které na předchozím přístroji nešlo provádět,“ říká zástupce primářky radiologického oddělení Tomáš Uhlář.