Diskuze

Výsledky antigenních a PCR testů se liší, říká šéf Zdravotního ústavu Ježo

Přes tisíc obyvatel Moravskoslezského kraje podstoupilo v uplynulých dvou týdnech dobrovolně trojí testování na koronavirus. Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě se totiž pustil do srovnávání spolehlivosti různých typů testů. „Na výsledky studie si ještě musíme počkat, ale už teď se ukazují rozdíly mezi antigenními a PCR testy,“ uvedl v rozhovoru pro MF DNES ředitel Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě Eduard Ježo.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak můžou zkoumat variabilitu viru, když tento vir ještě nikdo neizoloval?

2 0
možnosti

Nezkoumají variabilitu, ale viabilitu. Tedy přeloženo životaschopnost, což přeneseno na virus znamená, jestli je schopen způsobit nemoc. Jinak virus izolovaný již byl a i jeho variabilita se zkoumá. Nevím kde se vzala dezinformace, že virus zatím nebyl izolován.

1 0
možnosti

P72a73v11e85l 69B67e12ň65o

7. 11. 2020 17:49

Tenhle typ článků měl být od začátku a ne odborníci, jak novináři, nebo prof. Pavko....

0 1
možnosti

Chapu dobre, ze antigenni test urci pritomnost protilatek? Tak proc ani zminka o tom, ze antigennni test netestuje pritomnost viru ale protilatek? Proc neni zminka o korelaci pripadne konvoluci mnozstva protilatek s mnozstvi viru? Oboje, jak virus tak protilatky se tvori ve vlne. Ty dve vlny ale jsou obecne vuci sobe posunute a je tedy zcela prirozene, ze muze antigenni test zachytit tu cast vlny protilatek, kdy vlna "virova" jiz zanikla, nebo naopak, v prvnich dnech infekce PCR ukaze pozitivitu, ale protilatky se jeste nezacaly tvorit.

Nebo to vidim moc jednoduse?

2 0
možnosti

Název trochu mate. Přítomnost protilátek ověřují takzvané rychlotesty. Antigenní testy hledají antigeny na povrchu virové kapsidy. Technicky tedy může být test pozitivní jen v případě, kdy ve vzorku je "živý" virus, tedy virus i s bílkovinným obalem. Teoreticky se tedy možná pozitivita testu shoduje s obdobím, kdy je člověk nakažlivý. Jediná moucha je to, že na rozdíl od PCR testu nedochází v rámci testu k namnožení, nutně je tedy o něco méně citlivý. Jediná otázka právě je, jak moc to vadí. Což nelze zjistit prostým porovnáním s PCR testem, protože ten je naopak citlivý moc - detekuje i virus, co živý není.

3 0
možnosti
Foto

Viděl jsem reportáž kde bylo 591 srovnávacích testů a chyba byla asi u třech. Tak nevím komu věřit.

2 0
možnosti

K21a94r31e62l 17L31i20š43k72a

7. 11. 2020 14:55

Clanek velmi podrobny. Vice takovych. Jinak vyjadreni pana je takove trapne diplomaticke. Neni to, ze by byly nespolehlive. To by bylo hloupe tvrdit. Oni jen proste neumi rozlisit mrtvy a zivy virus.

3 0
možnosti

Hlavne otázka je že čo to v konečnom dôsledku znamená. Falošná pozitivita? Alebo falošná negativita?

1 0
možnosti