„Státní podnik Povodí Odry v minulém roce vyrobil 30,891 GWh čisté zelené energie na celkem třinácti malých vodních elektrárnách,“ přiblížila rozsah výroby elektřiny v rámci Povodí Odry mluvčí podniku Šárka Vlčková. „Elektrárny fungují na všech údolních nádržích a některých jezech, jako je například jez Lhotka na Odře v Ostravě.“
Může se to zdát paradoxní, ale rovněž elektrárny na velkých přehradách, jako jsou Slezská Harta nebo Kružberk, jsou brány jako malé vodní elektrárny.
Mezi ty se v České republice řadí všechny elektrárny s výkonem do 10 MW. Průměrná domácnost v České republice pak má podle společnosti ČEZ roční spotřebu 3 500 kWh.
Elektřinu ve svých malých vodních elektrárnách vyrábí i vodárenská společnost SmVaK. I některé její elektrárny jsou přitom závislé na údolních přehradách provozovaných Povodím Odry. Turbíny totiž roztáčí pitná voda dopravovaná do úpraven vody z přehrad.
Vadí i vodní elektrárny. Němečtí Zelení kritizují přehrady, prý uvolňují metan |
„Malé vodní elektrárny jsou budovány v provozech úpraven vody na přivaděčích surové vody z údolních nádrží. Efektivní provoz je zajištěn díky stálému průtoku a dostatečnému spádu přiváděné vody,“ vysvětloval mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
„Zařízení s menším výkonem jsou instalována na přivaděčích pitné vody s vhodnými parametry. Vyrobená elektřina se primárně spotřebovává přímo v místě výroby, přebytky jsou dodávány do sítě,“ podotkl mluvčí SmVaK.
Vlastní výroba elektřiny je pro vodárenskou firmu výhodná ve více směrech. „Provoz malých vodních elektráren má ekologický i ekonomický smysl. Energie vyrobená z vody nemá negativní dopady na životní prostředí, šetříme také finanční prostředky, protože nemusíme elektřinu nakupovat, v některých případech ji naopak do sítě dodáváme,“ konstatoval generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.
Prohlédněte si unikátní elektrárnu Dlouhé stráně, ekologové ji nechtěli |
Vyrobenou elektřinu v SmVaK využívají hlavně pro svou potřebu. Tu výroba často i předčí. „V roce 2023 jsme v sedmi malých vodních elektrárnách v areálech centrálních úpraven vody a významných vodojemech vyrobili 4,72 GWh elektřiny,“ upřesnil využívání čistého zdroje energie ve firmě Marek Síbrt.
Podíl spotřeby a vyrobené energie se liší místo od místa. „Všechny tři naše centrální úpravny pitné vody - Podhradí u Vítkova, Nová Ves u Frýdlantu nad Ostravicí a Vyšní Lhoty na Frýdecko-Místecku - dokázaly v loňském roce vyrobit více elektrické energie, než samy spotřebovaly,“ upřesnil mluvčí SmVaK.
Doplnil, že několikanásobně přesáhla výroba zelené elektrické energie spotřebu také v areálech čtyř významných vodojemů v Ostravě-Krásném Poli, Zelinkovicích, Bílově a ve Frýdku-Místku.
16. února 2023 |