Soudní znalkyně Miloslava Pošvářová ukazuje státnímu zástupci Aleši Kopalovi...

Soudní znalkyně Miloslava Pošvářová ukazuje státnímu zástupci Aleši Kopalovi kartonový model mostní konstrukce, která se v srpnu 2008 ve Studénce na Novojičínsku zřítila před rychlík. (29. dubna 2019) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Znalci se stále neshodli na příčině pádu mostu před vlak ve Studénce

  • 18
Soudní znalci se ani po necelých jedenácti letech neshodují v tom, co bylo hlavní příčinou železničního neštěstí ve Studénce z roku 2008, kde se zřítil most na koleje a narazil do něj rychlík.

Podle jednoho znalce selhala podpůrná konstrukce, která opravovaný most držela. Druhý tvrdí, že příčinou byla manipulace s mostem a stavební činnost.

Znalci se ve svých závěrech opakovali i při úterním líčení u Okresního soudu v Novém Jičíně, který kauzu už podruhé projednává. Napoprvé všechny obžalované osvobodil. 

Tomáš Rotter z ČVUT, který vypracoval posudek pro policii, vidí příčinu pádu mostu hlavně v manipulaci s mostem samotným. Stejně se k tomu staví i znalkyně Miloslava Pošvářová.

S nimi nesouhlasí Milan Holický z Kloknerova ústavu, který pracoval na objednávku stavební společnosti Bögl a Krýsl. Podle něj selhala především podpůrná konstrukce držící opravovaný most. Právě vinou jejího zborcení se most zřítil.

Znalci se v úterý u soudu navzájem vyjadřovali ke svým závěrům. Právě doplnění výpovědi znalců nařídil Krajský soud v Ostravě, když loni v září původní zprošťující rozsudek zrušil a nařídil nové projednání případu.

„Rozsudek byl zrušen, bylo nařízeno krajským soudem, abychom znovu vyslechli znalce, aby se mohli navzájem vyjádřit k závěrům znaleckých posudků,“ řekl už dříve soudce Jaromír Pšenica.

Havárie, která se stala v srpnu 2008, si vyžádala životy osmi lidí. Na železniční trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli čtyři ženy a dva muži, dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo 95 cestujících, z toho devět těžce. Někteří mají doživotní následky.

Státní zástupce obžaloval deset lidí z obecného ohrožení. Byli mezi nimi manažeři, pracovníci stavebních firem, živnostník či jeden úředník.

Novojičínský okresní soud ale zprostil viny všech deset obžalovaných, protože se podle něj nepodařilo prokázat, že by za pád mostu mohli právě oni. Státní zástupce se proti tomu odvolal. Krajský soud v Ostravě projednal odvolání koncem loňského září. Původní rozsudek zrušil, a proto se věc vrátila do Nového Jičína.

Soudní znalkyně přišla s kartonovým modelem

Na začátku týdne se u soudu řešila i důležitost nových snímků trosek mostní konstrukce, které dostal k dispozici státní zástupce Aleš Kopal a dále je mohli vidět obžalovaní, jejich obhájci i soudní znalci. 

Podle Miloslavy Pošvářové, soudní znalkyně v oboru stavebnictví, fotografie samy o sobě podstatné nejsou. „Hromada šrotu, není to nic převratně nového,“ poukázala, ale hned dodala, že snímky byly užitečné v celkovém vnímání příčin neštěstí. „Výsledkem je pak logická úvaha, co se vlastně stalo.“

Pošvářová si dokonce připravila kartonový model mostní konstrukce, na kterém chce vysvětlovat, co se podle ní dělo těsně před pádem mostu na koleje.

„Model jsem dělala asi dva týdny, mám i posuvné vozíky. Na modelu vysvětlím mé doplnění znaleckého posudku,“ dodala znalkyně.

,