Ostravu povede ANO, ČSSD a lidovci, hnutí Ostravak nejspíše ostrouhá

  8:14aktualizováno  10:20
Povolební jednání o nové koalici na magistrátu v Ostravě po mnoha zvratech zřejmě dospěla ke konci. Vítězné hnutí ANO podepsalo dohodu s ČSSD a KDU-ČSL. V pětapadesátičlenném městském zastupitelstvu bude mít převahu 31 hlasů. Funkce primátora připadne hnutí ANO, tedy nejspíše Tomáši Macurovi.

Tomáš Macura, lídr ANO v Ostravě, se vrací do hry o primátorský řetěz. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Koalice ve třetím největším městě republiky tak bude kopírovat spolupráci uskupení na vládní úrovni.

„Mohu potvrdit, že jsme s ČSSD a lidovci ve středu večer podepsali koaliční dohodu,“ uvedla mluvčí hnutí ANO Michaela Závodná. V opozici by tak skončilo hnutí Ostravak, dále komunisté a ODS.

Ostravak měl přitom ještě minulý týden společně s ČSSD a komunisty nakročeno na magistrát, za což si vyslechl mnoho kritiky.

Lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák v ostravské redakci MF DNES odpovídal on-line...

Ještě minulý týden lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák odpovídal v on-line iDNES.cz, proč se spojil s ČSSD a KSČM. Po pár dnech je zcela mimo hru.

V jedenáctičlenné městské radě podle dohody obsadí ANO pět míst, sociální demokraté čtyři a lidovci dva. Kromě postu primátora by hnutí ANO mělo zodpovídat mimo jiné za úsek financí a rozpočtu i za nově dohodnutý resort sdružující veškeré centrální nákupy, výběrová řízení a dotační tituly. Lídr odstaveného hnutí Ostravak Lukáš Semerák uvedl, že ve středu večer měl jednání s lídry ČSSD a KSČM Lumírem Palyzou a Josefem Babkou.

Macura: ČSSD perspektivnější než hnutí Ostravak

„Jenže Palyza mi řekl, že dále jednat s námi nebude. Lídr ANO Macura pak uvedl, že se musí poradit o další strategii v ANO... a pak už nejednou podepsali dohodu,“ uvedl Semerák s tím, že se vše jistě připravovalo několik dnů. „Stejnou koalici totiž podepsali i v obvodech Jih a Poruba,“ vysvětlil.

„Po předchozích zkušenostech z jednání s panem Semerákem, která v našich očích značně podkopala důvěryhodnost celého hnutí Ostravak, jsme jako perspektivnější a funkčnější řešení vyhodnotili koalici na vládním půdorysu,“ reagoval pro ČTK lídr ANO Macura.

Lídr ČSSD Lumír Palyza řekl, že poté, co hnutí Ostravak porušilo v obvodu dohodnuté memorandum, rozhodli se jednat s dalšími. „Nakonec po sérii několika rychlých rozhovorů jsme se domluvili s ANO i KDU-ČSL, a to i v obvodech Jih a Poruba,“ potvrdil Palyza.

Palyza: ANO možná politicky vystřízlivělo

Podle koaliční dohody bude mít nejvyšší post vždy ta strana, která v daném území ve volbách zvítězila. V Ostravě proto nominuje primátora ANO, stejně tak i starostu v obvodu Jih. Naopak v Porubě obsadí starostovský post ČSSD.

„Odmítám však zvěsti, které někdo šíří Ostravou, že budu náměstkem primátora a současně porubským starostou. V Porubě budu zpočátku řadovým zastupitelem, pak ze zastupitelstva odejdu úplně,“ řekl Palyza.

Co se dohodlo

MAGISTRÁT
Městská rada
hnutí ANO - pět míst
primátor Tomáš Macura
ČSSD - čtyři místa
1. náměstek Lumír Palyza
KDU-ČSL - dvĚ místa

OBVODY
Ostrava-Jih
starosta z hnutí ANO
Ostrava-Poruba
starosta z ČSSD

Na dotaz iDNES.cz, jak si vysvětluje, že ANO nejprve s ČSSD ukončilo rozhovory s tím, že sociální demokraté nechtějí potřebnou sebereflexi, a nyní společně uzavřeli dohodu, Palyza řekl, že třeba ANO politicky vystřízlivělo. „Možná pochopili, jak zavedené politické strany fungují, jaké jsou jejich vnitřní principy. A že jsou stabilním partnerem.“

V centrálním obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, stejně tak i ve Slezské Ostravě, už však jsou dojednány koalice hnutí Ostravak a ČSSD. „Rád bych, aby i tam kopírovali námi dohodnutou koalici s ANO, ale jednání jsou už pokročilá,“ řekl Palyza.

Několik povolebních kotrmelců

Povolební vyjednávání v Ostravě připomíná kolotoč, či spíše pořádné kotrmelce. Nejprve se zdálo, že se domluví ANO s Ostravakem, ostatně ANO oficiálně ukončilo rozhovory s ČSSD kvůli tomu, že strana neprovedla potřebnou sebereflexi, a to včetně toho, že v jejím čele zůstává lídr Lumír Palyza. Poté přišel zvrat v podobě memoranda mezi Ostravakem, ČSSD a komunisty (podrobněji zde).

Jenže se objevily problémy při sestavení koalice mezi Ostravakem a ČSSD v Palyzově Porubě, což vedlo k ukončení spolupráce. A den poté se podepsala dohoda mezi ANO, ČSSD a KDU-ČSL.

Politolog Tomáš Jarmara přiznal, že takový povolební veletoč nečekal. „Ale ostravští lídři ANO a ČSSD se dostali pod silný tlak vedení stran,“ řekl Jarmara. Dodal, že lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák přestřelil ve svých požadavcích, všechny naštval a ti se nakonec domluvili proti němu.

„Nová koalice šanci určitě má, magistrátní politika kopíruje vládní politiku, čili shodná koalice může být výhodná. Vláda má docela plusové body, není zmítaná aférami, může to pomoci, že magistrát bude mít oporu ve vládní koalici,“ konstatoval politolog.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

VIDEO: Bečení předznamenává jaro. V Bocanovicích se narodilo 200 jehňat

Na salaši v Bocanovicích se starají o dvě stovky nově narozených jehňat.

Zatímco venku ještě sem tam v noci padají teploty pod bod mrazu, na farmě chovatele ovcí Miroslava Lacha v Bocanovicích...

Silničáři v Novém Jičíně opraví vytížený průtah včetně pěti rondelů

Po silnici první třídy I/38 projede denně v obou směrech zhruba 7,5 tisíce...

Měsíční dopravní kalvárie čeká od poloviny března motoristy, kteří pojedou přes Nový Jičín. Ředitelství silnic a dálnic...

Taková hozená „Nohavica“ se musí zvednout, říká muzikant a bavič Krhut

Jiří Krhut byl původně angličtinář. Dnes se zcela věnuje showbyznysu

Bývalý učitel angličtiny, dnes bavič, skladatel a univerzální muzikant Jiří Krhut vyprodává Nohavicovu Heligonku. Ne,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz