ANO v Ostravě končí s ČSSD. Zůstávají hnutí Ostravak, KDU-ČSL a ODS

  10:49aktualizováno  12:12
Hnutí ANO v Ostravě určitě nepůjde do koalice se sociálními demokraty. Lídr ANO Tomáš Macura řekl, že ČSSD neprovedla potřebnou sebereflexi ve vlastních řadách, jak očekávali, proto v rozhovorech nebudou pokračovat.

S ČSSD, nebo bez ní? Lídr ostravské ANO Tomáš Macura zvažuje možné magistrátní koalice. (říjen 2014) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

ANO proto dále vyjednává už jen s hnutím Ostravak, lidovci a ODS.

„ČSSD nás nepřesvědčila, že svou avizovanou sebereflexi myslí vážně. Zejména  neprovedla žádné personální změny, které by přinesly očištění strany od osob spojených s korupčními kauzami v Ostravě. Tím pro nás přestává být ČSSD důvěryhodným partnerem pro naplnění našich hlavních programových priorit, mezi které především patří boj proti korupci a transparentní nakládání s veřejnými prostředky,“ řekl Macura.

Rozdělení mandátů

55 zastupitelů (většina 28)

ANO 2011 - 15 zastupitelů
ČSSD -        12 zastupitelů
Ostravak -   10 zastupitelů
KSČM -        10 zastupitelů
KDU-ČSL -    4 zastupitelé
ODS -            4 zastupitelé

Na dotaz, zda tím myslí například lídra ČSSD Lumíra Palyzu, Macura řekl, že nechce nikoho jmenovat. „Lidé si to přeberou. Netýkalo se to jen kandidátky na magistrát, ale také například obvodu Jih,“ poznamenal.

Palyza: Suverénní straně nelze diktovat

ANO mělo ve středu večer dohodnutou schůzku s představiteli ČSSD. „Pochopili jsme, že nám sociální demokraté nenabízí to, co bychom očekávali. Moc jsem jejich návrh nepochopil, spíše tím asi mínili běh na dlouhou trať,“ uvedl Macura.

Palyzovi přišlo rozhodnutí ANO textovou zprávou. „Vzal jsem ji na vědomí a budu o postupu ANO informovat kolegy. Mají na to právo, ale nemohou suverénní straně diktovat, co má, nebo nemá udělat, koho postavit na kandidátku. Navíc na základě podivných kauz, které byly před volbami zneužity. To je hodně zvláštní,“ zmínil lídr ČSSD v Ostravě například případ obviněného ostravského lobbisty Martina Dědice.

Náměstek primátora Ostravy Lumír Palyza (ČSSD).

Lídr ČSSD Lumír Palyza.

Macura dodal, že jedinou možnou alternativou pro ANO je nyní spojení s hnutím Ostravak a dalšími demokratickými stranami. „Z tohoto důvodu máme předběžnou dohodu o čtyřkoalici mezi hnutím ANO, Ostravakem, KDU-ČSL a ODS.“

Jenže jak už MF DNES informovala, jednání ANO s Ostravakem brzdí osobní nevraživost některých kandidátů ANO v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz vůči lídrovi hnutí Ostravak Lukáši Semerákovi (podrobněji zde).

Dokonce už prý někteří noví zastupitelé ANO jednají o spolupráci s ČSSD a ODS. Tedy mimo Ostravaka. „Tak nemohu říci, že tam není problém, ale zaznamenali jsme posun. Minimálně se odblokovala situace,“ řekl Macura.

Hrozí vyšachování ANO? Nelze to vyloučit

Šéf hnutí Ostravak a jeho lídr Lukáš Semerák připustil, že situace v Moravské Ostravě hnutí velmi štve. „Ale stále platí, že ANO je pro nás přirozený partner pro koalici ve městě i dalších velkých obvodech, kde máme mandáty. Jednáme spolu každý den, budeme jednat i dnes. Máme dokonce připravenou i variantu řešení, která by situaci v Moravské Ostravě zohlednila,“ líčí Semerák, ale nechce prozradit podrobnosti dříve, než je předloží možnému koaličnímu partnerovi.

Lukáš Semerák.

Lukáš Semerák.

A nehrozí nakonec opakování scénáře z Olomouce, kde vítězné ANO nakonec zůstalo mimo hru? Koalice ČSSD, Ostravak, lidovci a ODS by totiž v Ostravě měla v 55členném zastupitelstvu dostatek třiceti hlasů.

„Strach z toho nemáme, ale vyloučit to nemohu. Vycházíme z toho, že voliči dali najevo, že si přejí v Ostravě změnu. To jim může přinést jedině hnutí ANO a Ostravak. Pokud se situace vyvine jinak, bude to zrada na voličích,“ komentoval Macura.

Palyza uvedl, že rozhovory se všemi stranami dále probíhají. Podle něj mají nejbližší program komunisté, naopak ODS se znatelně odlišuje v řešení plošného zákazu hazardu. „Ale jednání pokračují, těžko něco předvídat,“ konstatoval Palyza.

Semerák uvedl, že trvá na tom, že voliči Ostravaka stejně jako voliči ANO dali jasně najevo, že chtějí změnu a že už si nepřejí vládu ČSSD a ODS. „To bychom měli respektovat,“ dodal Semerák.

Autoři: ,

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Sbírka pro děti horníků zabitých výbuchem vynesla přes čtyři miliony

Lidé nosí svíčky ke vchodu dolu Stonava sever na Karvinsku, kde došlo k...

Na účet Spolku svatá Barbora poslali lidé 4 051 361 korun. Peníze jsou pro děti obětí nedávné tragédie ve Stonavě na...

Předškoláci si osahají nářadí a poznají řemesla, kurzy zaplatí město

Ilustrační snímek

Nápad ředitelky jedné z mateřských škol slavil tak velký úspěch, že už za dva týdny se začnou ostravští předškoláci z...

Najdete na iDNES.cz