Jednání o ostravské koalici drhne kvůli centrálnímu obvodu

  12:55aktualizováno  12:55
Výsledky povolebního vyjednávání v Ostravě a velkých obvodech jsou zatím velmi nejisté. I když Tomáš Macura a Lukáš Semerák, lídři hnutí ANO a Ostravak, tvrdí, že by rádi sestavili koalici, dohoda se odsouvá. Vyhrocené vztahy mezi některými novými a „starými“ politiky mohou zvýhodnit ČSSD.

Lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák je na nože s vedením ODS i nováčky z ANO. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Nejistá je situace nejen v Ostravě, na nové vedení stále čekají i velké obvody: Jih, Poruba, Moravská či Slezská Ostrava. Stát se může leccos. V krajním případě i to, že situace dopadne jako v Olomouci, kde poražení odstavili z vedení města vítězné hnutí ANO.

Tomáš Macura, který je jako lídr vítěze voleb nejpravděpodobnějším kandidátem na primátora, tvrdí, že by šel rád do koalice s Ostravakem. Stojí o to i Lukáš Semerák, lídr Ostravaka. Oba se shodnou i na tom, že potřebnou většinu v zastupitelstvu města by mohli získat spojením s lidovci nebo občanskými demokraty, případně oběma stranami.

Jenže dohodu zatím neuzavřeli. Brání tomu trucpodnik v Moravské Ostravě a Přívozu. Vyhrál tam Ostravak, ale hnutí ANO jedná o koalici s ČSSD a ODS. Ostravak je kvůli tomu ochotný jít do opozice i jinde. Šanci by tak dostala ČSSD.

„Zatím není nic dohodnuto, jednáme se všemi,“ zklidňuje zjitřenou situaci lídr ANO v centrálním ostravském obvodě Petr Veselka. Přiznává ale, že osobně by dal přednost ČSSD a ODS před Ostravakem. „V ČSSD v Moravské Ostravě jsou noví lidé a je to jediná strana, která s námi už před volbami komunikovala o tom, co uděláme pro obvod,“ vysvětluje Veselka.

„Dopoledne boj, odpoledne kamarádi? To přece nejde“

Kuloárové zvěsti, že koalice už je dohodnutá, odmítá i lídryně ČSSD v obvodě Jana Vajdíková. „Zatím jednáme se všemi stranami.“

Lídr tamní ODS Miroslav Svozil je ale o něco otevřenější: „Jednáme o trojkoalici s ANO a ČSSD. Obávám se, že v našem obvodě jiná ani není možná.“

Důvod? Averze mezi politiky. Ostravaka v čele se Semerákem totiž nesnáší už od minulého volebního období ODS v čele se Svozilem, ale i řada nováčků z ANO. „Osobní spory v povolebním jednání určitě nebudou hrát roli,“ ujišťuje Veselka.

Semerák si ale myslí pravý opak. „Dva z první desítky kandidátů ANO jsou bývalí úředníci, které jsme vyhodili z radnice pro podezření z machinací s byty a veřejnými zakázkami. Dalším dvěma podnikatelům jsme sáhli na peníze. Jednomu jsme zrušili smlouvu na opravy bytového fondu a ve veřejné soutěži pak neuspěl. Dalšímu jsme vzali příspěvek ve výši téměř 900 tisíc korun ročně na vysílání kabelové televize. Kvůli tomu teď s námi nechtějí do koalice,“ líčí.

Semeráka nadzvedlo i tvrzení Veselky, že vyjednává se všemi. „Je to lež. Oslovil jsem ho jako lídr vítěze už v neděli, abychom si dohodli setkání. Ale rovnou mi řekl, že se mnou jednat nebude, protože má jiné plány, a položil telefon.“

Za daných okolností si lídr Ostravaka neumí představit, že by šlo hnutí do koalice s ANO ve městě. Petr Veselka a ještě jedna členka z hnutí ANO jsou totiž zastupiteli Moravské Ostravy i města.

„Oni nectí vítěze a nemají ani tolik slušnosti, aby s námi jednali. A my s nimi máme ráno bojovat v opozici na obvodě a odpoledne se kamarádit v koalici města? To přece nejde,“ zlobí se Semerák. „Stále ale věřím, že se podaří situaci vyřešit a rozumně se domluvit s ohledem na přání voličů,“ dodává.

Jasněji může být koncem týdne

V úterý večer se znovu sešli představitelé možné čtyřkoalice v krajském městě - lídři ANO, Ostravaka, KDU-ČSL a ODS. Podle dostupných informací se zatím nedohodli na ničem konkrétním, jen na tom, že budou v jednáních dál pokračovat.

Noví zastupitelé za ODS i ANO v Moravské Ostravě shodně naznačují, že si dovedou představit trojkoalice nebo čtyřkoalice svých stran s Ostravakem ve městě i dalších velkých obvodech. Nicméně jsou přesvědčeni, že v jejich obvodě je situace natolik odlišná a složitá, že by měla mít koalice jinou podobu.

„Jaká nakonec bude, to se ještě uvidí. Je krátce po volbách, situace se mění téměř každou půlhodinu. Jasněji by mělo být snad koncem týdne, do té doby se pokusíme vše vyřešit,“ slibuje Veselka.

Politici i jejich poradci zatím stále hledají možné varianty řešení. Není vyloučeno, že kvůli záchraně koalice ANO a Ostravaka, tedy dvou hnutí, která se shodně vymezovala proti dosavadní vládě města, nakonec obětuje ANO účast svých zastupitelů v koalici Moravské Ostravy. Může tam pak vládnout Ostravak s ČSSD a třetím do party. Taky se ale může stát, že ČSSD se nakonec dostane do koalice města i dalších velkých obvodů, a to buď s ANO, nebo bez něj - s jinými partnery.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Předškoláci si osahají nářadí a poznají řemesla, kurzy zaplatí město

Ilustrační snímek

Nápad ředitelky jedné z mateřských škol slavil tak velký úspěch, že už za dva týdny se začnou ostravští předškoláci z...

Sbírka pro děti horníků zabitých výbuchem vynesla přes čtyři miliony

Lidé nosí svíčky ke vchodu dolu Stonava sever na Karvinsku, kde došlo k...

Na účet Spolku svatá Barbora poslali lidé 4 051 361 korun. Peníze jsou pro děti obětí nedávné tragédie ve Stonavě na...

Kraj zařídil exhejtmanovi místo šéfa sportcentra, stěžují si kritici

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Výběrové řízení šité na míru pro někdejšího hejtmana Miroslava Nováka uspořádal podle některých kritiků Krajský úřad v...

Najdete na iDNES.cz