Propagační leták ve formátu skládacího leporela, který nechal v počtu deseti tisíc kusů vytisknout ostravský magistrát, bude zdarma nejpozději od pondělí v informačních centrech. Spolu s petičními archy...
Kromě toho chce město co nejdříve spustit na svých webových stránkách speciální videoklip se známými ostravskými osobnostmi a zájemcům rozdat na dvacet tisíc kusů připínacích placek s vyobrazenou zaťatou pěstí a nápisem OSTRAVU nedame.cz.
To vše je totiž součástí rozsáhlé informační kampaně za zhruba půl milionu korun, kterou chtějí radní vyburcovat Ostravany k odporu proti navrženým změnám rozpočtového určení daní. Návrhy z dílny ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) má už v září schvalovat parlament. Pokud projdou, od roku 2013 by Ostrava dostávala od státu podstatně méně peněz než dosud.
Pro primátora je daňový návrh noční můrou
"Chceme seznámit obyvatele Ostravy s připravovanými změnami a s tím, jaké dopady by měly na chod města," říká ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD). "Představa, že by Kalouskův návrh prošel, je moje noční můra," netají.
A strach o budoucnost Ostravy mají i ostatní radní, bez ohledu na to, zda patří k ČSSD či ODS.
Jde o to, že stát každý rok přerozděluje pětinu ze všech druhů vybraných daní mezi obce a města, jde o takzvané sdílené daně. Kalousek nyní navrhuje změnu zavedeného modelu ve prospěch meších obcí a měst.
Aby jim ale mohl peníze přidat, musí někde získat 14 miliard korun. Část hodlá vzít z dotací, zhruba 5 miliard korun chce však ubrat čtyřem velkým městům: Ostravě, Praze, Brnu, Plzni. Ostrava má přitom přijít o 912, 7 milionů korun ročně.
"Pokud takový návrh poslanci schválí, Ostravu tím zlikvidují," tvrdí primátor. Podle něj pak totiž město buď nebude mít na investice a zastaví se jeho rozvoj, nebo bude muset omezit dotace na dopravu, kulturu, sport i další služby.
"Loni jsme vydali jen na podporu sportu 300 milionů a na kulturu přes 500 milionů korun... Kdybychom z rozpočtu nedotovali provoz městské hromadné dopravy, stála by hodinová jízdenka 67 korun. Vstupenka na divadelní představení by bez dotací vyšla na více než 1200 korun a cena vstupenky na bazén by se vyšplhala k 280 korunám," líčí Kajnar, který doufá, že podpisy lidí pod protestní peticí, ale i další akce přesvědčí poslance, aby Kalouskův návrh odmítli.
Hodslavice by si o dva miliony korun polepšily
Starostové menších měst a obcí v našem kraji si ale přejí opak, zvýšený příjem z daní by totiž uvítali. "Pro nás je rozhodně dobrá každá koruna," říká starostka Hodslavic na Novojičínsku Pavla Adamcová (sdružení Pro Hodslavice). Pomocí kalkulačky na stránkách ministerstva financí si obec spočítala, že k patnáctimilionovému rozpočtu by získali 2 miliony korun ročně navíc. Za to bychom nejdříve určitě opravili a zateplili naši školku a školu," plánuje starostka Adamcová.
Za návrhem svého stranického místopředsedy Miroslava Kalouska bezvýhradně stojí i starosta Čeladné na Frýdecko-Místecku a poslanec za TOP 09 Pavol Lukša.
"Chápu Ostravu i další tři velká města, že se brání, když mají přijít o peníze. Ale není to tak, že by chtěl někdo přidávat peníze malým obcím na jejich úkor. Naopak. Kalouskův návrh se jen snaží narovnat situaci. Dosud to bylo tak, že asi dva miliony lidí, tedy obyvatelé čtyř zmíněných velkých měst, žili na úkor osmi milionů lidí z ostatních obcí a měst," řekl Lukša.
Ačkoli ostravský primátor si z řady důvodů nemyslí, že by radnice obcí a menších měst byly podfinancované, jeho náměstek Tomáš Petřík (ODS) souhlasí s tím, že malým obcím je třeba přidat.
"Ale nemělo by se tak stát na úkor čtyř největších měst v republice, které jsou tahouny ekonomiky," upozorňuje Petřík.