Dám vám 5 miliard, velkoměsta na ně nemají nárok, řekl Kalousek starostům

  11:49aktualizováno  15:06
Začíná velká bitva o rozdělení miliard korun z daní mezi velká města a menší obce. Praha, Brno, Ostrava a Plzeň si v úhrnu pohorší o zhruba 5 miliard korun. Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek to slíbil zástupcům hnutí Starostové a nezávislí, pro které je to absolutní priorita.

"Vyhýbám se slovu, že je to spravedlivější, připadá mi to rozumnější," řekl Kalousek 157 delegátům volebního sněmu hnutí, které se dostalo do Sněmovny spolu s TOP 09 a jehož předseda Petr Gazdík dokonce vede poslanecký klub "topky".

"Není to žádný výstřel TOP 09, je to zásadní politická priorita a slibuji, že to budu prosazovat ze všech sil," prohlásil Kalousek.

Ministerstvo financí navrhuje změny v rozdělení daní, které by snížily rozdíl mezi nejchudšími obcemi a nejbohatšími městy ve výnosu některých daní na jednoho obyvatele z nynějšího 4,5násobku na trojnásobek. Nová pravidla mají platit od roku 2013.

Dá se ale očekávat velký konflikt ve Sněmovně napříč stranami, a to i v koalici. Praha má přijít o 2,2 miliardy korun, Plzeň, Ostrava i Brno shodně o 900 milionů korun ročně a poslanci z těchto čtyř největších měst v zemi proti tomu nejspíš budou protestovat.

Čtyřiř velkoměsta byla ale dosud podle Kalouska přeplácena na úkor ostatních. "Nevidím důvod, proč by třeba na jednoho Liberečana nebo Ústečana mělo jít dvakrát méně peněz než třeba na jednoho Plzeňana," řekl v sobotu ministr financí. "Už 10 let na to Praha, Brno, Ostrava a Plzeň nemají nárok," zdůrazil Kalousek.

Pražský primátor považuje Kalouskův návrh za šokující

Bohuslav Svoboda

Pražský primátor Bohuslav Svoboda z ODS ztrátu pěti miliard pro velká města označil za šokující. Návrh už stihl zkritizovat i primátor Ostravy, sociální demokrat Petr Kajnar. Stát se podle něj chová k Ostravě vyloženě macešsky, město přitom dotuje věci, o které by se měl starat stát.

Největší nárůst výnosu ze sdílených daní na obyvatele by se měl týkat obcí od dvou do deseti tisíc obyvatel. Napomůže tomu změna kritérií, když jako nové bude zavedeno i kritérium počtu dětí v mateřských a základních školách v obci.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík Kalouskův návrh chválí. "Čtyři největší města mají 20 procent obyvatel, ale nyní dostávají asi 50 procent ze sdílených daní," řekl Gazdík. To se podle něj musí změnit.

  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Pojišťovny odmítají daň z rezerv, chtějí investovat 10 miliard do bydlení

Pojišťovny chtějí investovat deset miliard korun do dostupného bydlení a sociálních služeb místo zdanění s dopadem na...

Střechy domů v českých městech se začínají zelenat. Západ ale drží náskok

Plocha zelených střech v Česku loni meziročně vzrostla o 26,7 procenta na 247 000 metrů čtverečních. Vyplývá to z údajů...

Mall.cz musí zaplatit uživateli 10 tisíc korun odškodného za únik hesla

E-shop Mall.cz musí zaplatit zákazníkovi odškodnění 10 000 korun za únik hesla. Uvedl to server Lupa.cz na základě...

VIDEO: Dražba designových láhví Pilsner Urquell pomůže lidem na vozíku

Pivovar Pilsner Urquell představil kolekci deseti designových láhví, které mohou čtenáři iDNES.cz vydražit v tradiční...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz