Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ostravské stopy: V Ostravě vždy byla krásná děvčata, říká herec Kramár

  16:50
Známá televizní a filmová tvář, herec a moderátor Maroš Kramár, patří k řadě slovenských umělců, kteří ve svém kočovném životě procházejí i ostravskou scénou. Vystupuje na ní nejen coby představitel rolí ve zdařilých inscenacích, ale přijímá také pozvání na společenské události. A na město má řadu vzpomínek.
Herec Maroš Kramár si cení ostravského divadelního diváka. Jak říká, vždy se z publika dočkal skvělé odezvy.

Herec Maroš Kramár si cení ostravského divadelního diváka. Jak říká, vždy se z publika dočkal skvělé odezvy. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Kramár například nedávno jako moderátor vystoupil v multifunkční aule Gong, stal se jediným hostem samostatného pořadu talkshow Petra Kubaly Kafrárna a nedávno přijal pozvání do poroty fotografické soutěže Moje rodné město.

„Každý večer hraju jinde, jsme kočovníci a většinou přijíždíme hodinu před vystoupením, takže času není mnoho, zvláště ne na poznávání okolí. Vím, že v Ostravě jsem hrál mnohokrát, a když v ní bydlíme, tak po představení se jedu třeba podívat do Stodolní ulice. Na Ostravu mám jenom dobré vzpomínky, jezdím sem rád, protože Ostrava má ohromné publikum,“ vyznává se Kramár.

„Z hlediště se v ní vždycky dočkám skvělé odezvy, která pro nás herce představuje formu dobíjení energie. Pořád jezdíme nahoru dolů po Česku, jsme unavení, ale pak přijdete na jeviště, a když máte dobrého diváka, tak se ztracená energie rychle vrací. Postaví vás jako zázrakem na nohy; a v Ostravě nikdy nebylo nouze o nápady – právě proto, že je v ní tak skvělé publikum,“ pokračuje ve vyprávění. 

Maroš Kramár

Slovenský divadelní a filmový herec a moderátor se narodil 26. dubna 1959 v Bratislavě. Pochází z herecké rodiny, na divadle a v televizi účinkoval už jako dítě.

V roce 1978 absolvoval herectví na Státní konzervatoři v Brně. Po ročním působení v Brně zakotvil v Divadle Andreja Bagara v Nitře (1979–1985). V letech 1985 až 2008 byl členem činohry Státního národního divadla v Bratislavě.

Získal různá ocenění a v posledních letech pravidelně účinkuje nejen na Slovensku, ale také v Česku. V současnosti má po premiéře nové hry Už ti nikdy nenaletím, s níž jezdí po Slovensku.

Natáčí nový televizní seriál Statek, dlouhodobě spolupracuje na seriálu Zázraky přírody. Nedávno se představil v ostravském Domě kultury Akord s inscenací Mandarinkový pokoj, která je na jeho repertoáru už 22 let.

Do Ostravy jezdil Maroš Kramár se zájezdovými inscenacemi ještě za totality coby člen Slovenského národního divadla. Více mu ovšem v paměti utkvěla divoká porevoluční doba.

Město heren

„Ze svých návštěv, které jsou většinou ryze pracovní a sotva je možnost po představení někam zajít, si pamatuji, že v Ostravě bylo vždy hodně heren. Ty ale nemám rád, v žádném případě nejsem gambler. A pak vím, že v Ostravě vždy byly nádherné holky,“ usmívá se slovenský herec.

„Nevím, jestli to je díky těm pecím nebo železárnám, dolům nebo díky čemu, ale jsou opravdu krásné. Zvláště pohled mají uhrančivý, černé oči. Krásná děvčata, to je pokaždé silná vzpomínka na Ostravu,“ konstatuje Kramár. „Pochopitelně ještě máte pořád tu Stodolní, i když bývala daleko lepší, veselejší, plná krásných lidí, teď už je ale za zenitem.“

Často spolupracuje se svým slovenským krajanem Dušanem Rapošem, trvale usazeným na Ostravsku. Natočili společně třeba Fontánu pro Zuzanu 2, drogové drama Suzanne či nedávno třineckou muzikálovou komedii Muzzikanti.

K čemu všemu jej režisér a současně ředitel místního Minikina Rapoš nutil, přiznal Kramár v pořadu Kafrárna v ostravském klubu Atlantik.

Injekci? Dobře. Ale pak postelovou scénu s Evou

V jedné scéně si totiž měl jako feťák píchnout injekci. „Bojím se, zvláště z injekcí mám panickou hrůzu. Říkal jsem mu: ‚Dušane, poslouchej, to je film. Natočíte někoho jiného, jak si píchá, pak střih na mě a já zahraju, jak jsem v rauši.‘ On ale prohlásil: ‚Ne! To musí být v jednom záběru. To je život! Musí to být doopravdy!‘ Chvilku jsem přemýšlel a pak mu říkám: ‚Dobře, ale mám podmínku. Zítra točíme tu postelovou scénu s Evou (Eva Vejmělková, manželka Dušana Rapoše, pozn. aut.), to bude taky doopravdy, dobře?‘ Odpověděl: ‚No tak to ne, ne, uděláme to střihem,‘“ usmívá se herec. 

Podle Kramára je Ostrava nepřímo zodpovědná i za jeho další divadelní úspěch. „V Bratislavě mám ze svého staromládeneckého bytu divadlo. Konají se v něm představení na způsob bytového divadla, říkám tomu privátní divadelní večírek u mě doma. Jezdí ke mně lidé z celé České i Slovenské republiky a nejvíce jich snad jezdí právě z Ostravy,“ líčí slovenský herec.

 „Ostrava je v tomto výjimečná, zřejmě v ní žije hodně lidí, co mají rádi kulturu a jsou ochotní za ní vyjet. Jedou do Bratislavy, zaplatí si hotel, a to vše proto, aby mohli navštívit mé bytové divadlo,“ obdivuje Kramár.

Když se zpětně ohlíží za svou kariérou, je s ní i přes dílčí výhrady velice spokojený.

„Kočovný život je náročný a vždy, když už nám to leze krkem, tak si říkáme mezi sebou: ‚Představ si, kolik kolegů nám závidí, protože musí sedět doma. Nebo kolik lidí vůbec takto sedí doma, přitom by rádi něco takového dělali.‘ Každý jsme si strůjcem svého štěstí. Přitom já jsem na volné noze a můžu odmítnout, co nechci,“ dodává známý herec a moderátor.

  • Nejčtenější

Liberty tratí miliony denně a míří do insolvence, vláda jedná s českým investorem

12. června 2024  17:33,  aktualizováno  21:23

Půl roku trval útěk majitelů Liberty Ostrava před věřiteli. To, co mělo nastat už v prosinci...

Sesuv na Slovensku zastavil provoz na trati mezi Mosty u Jablunkova a Čadcou

14. června 2024  15:07,  aktualizováno  20:07

Sesuv půdy na Slovensku zastavil provoz na mezinárodní železniční trati mezi Mosty u Jablunkova na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Ostravě zemřel devadesátiletý muž, na elektrokoloběžce ho srazila tramvaj

15. června 2024  8:02,  aktualizováno  8:06

Devadesátiletý muž na elektrokoloběžce nepřežil v pátek v Ostravě srážku s tramvají. Senior při...

Drogovému gangu vévodila rodina z Ostravska, policie zabavila domy i zlatý řetěz

12. června 2024  13:29

Za jeden den čtrnáct zadržených lidí a zabavený majetek za více než deset milionů korun....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ostravský písek byl vidět až z Ameriky. Důchodce z NBA strhává pozornost

10. června 2024  6:05

Volejbalový turnaj J&T Banka Ostrava Beach Pro byl posledním před olympijskými hrami v Paříži, na...

Stovky zaměstnanců Liberty přišly žádat o náhradu mzdy, čeká je úřednické kolečko

17. června 2024  11:11

Několik desítek metrů dlouhou frontu vytvořili v pondělí ráno zaměstnanci Liberty před firemním...

Soka chtěl vyhodit z balkonu. Za řádění na ubytovně dostal recidivista 17 let

17. června 2024  8:23,  aktualizováno  10:58

Na sedmnáct let poslal Krajský soud v Ostravě do vězení Vojtěcha Studničku obžalovaného z pokusu o...

Ostravští studenti odhalili novou formuli. Postavili si ji i řídí sami

17. června 2024  10:33

Nový závodní monopost formule předvedli studenti Fakulty strojní Vysoké školy báňské – Technické...

Neubránily jsme klíčové hráčky Švédek, to byl problém, mrzelo Mlejnkovou

16. června 2024

Volejbalové reprezentantky zakončily letošní Zlatou evropskou ligu porážkou. Ve finále v Ostravě...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...