Válka kraje a karvinských lékařů s ortopedy z Orlové zasáhla i pacienty

  15:46aktualizováno  15:46
Spory o to, zda se orlovská ortopedie přestěhuje do Karviné-Ráje, nebo do Havířova, se dál vyostřují. Atmosféra stávkové pohotovosti, odvolání primáře Tomáše Knybla a následných výpovědí má dopad i na nemocné. Zdravotníci ruší plánované operace silně obézních i jinak rizikových pacientů.

Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji. | foto: Archiv MF DNES

Krajští radní jmenovali v pondělí s platností od 5. listopadu novým ředitelem Nemocnice v Karviné-Ráji a její pobočky v Orlové Ivo Žolnerčíka.

Ve stejný den šéf krajského odboru zdravotnictví Pavel Rydrych ještě jako pověřený ředitel stejné nemocnice odvolal z funkce primáře ortopedie Tomáše Knybla a vedením oddělení pověřil Martina Holinku, který přišel z Karvinské hornické nemocnice. 

Oba noví šéfové dostali od hejtmanství stejný úkol, zajistit stěhování ortopedie z Orlové do Karviné-Ráje. Jenže s tím ortopedický tým nesouhlasí a podává hromadně výpovědi.

„Trváme na tom, že se chceme přestěhovat do nemocnice v Havířově, kde budeme mít lepší podmínky k práci, především vyhovující operační sály,“ říká odvolaný primář Tomáš Knybel, který je nyní řadovým lékařem.

„Buď půjdeme do Havířova, nebo skončíme,“ uvedl s tím, že výpovědi podalo kromě něj dalších dvaapadesát členů týmu a další dva lékaři to udělají v nejbližších dnech.

Podotkl, že jedenáct lékařů a jeho asistentka podali výpověď přímo přes podatelnu, proto je dostal nový ředitel hned, ale zdravotnický personál poslal výpovědi prostřednictvím nadřízených, tedy vrchní a hlavní sestry, proto mohou putovat déle.

Náměstek k výpovědím: Máme téměř tři měsíce na vyjednávání

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer i ředitel nemocnice v Karviné-Ráji Ivo Žolnerčík shodně potvrdili, že do dnešního poledne bylo oficiálně doručeno jedenáct výpovědí, ale předpokládají, že další ještě přijdou.

„Výpovědní lhůta začne plynout 1. prosince a skončí 31. ledna. Máme tak téměř tři měsíce na vyjednávání,“ řekl Gebauer. „Věřím, že dojdeme ke kompromisu, jinak bych se do toho ani nepouštěl,“ dodal Žolnerčík.

Fotogalerie

Ten si ve středu prohlédl operační sály v Karviné-Ráji a je přesvědčený, že vyhovují všem operačním oborům a dají se v nich operovat i ortopedičtí pacienti, minimálně do doby, než nemocnice zajistí úpravu prostor, nebo stavbu nových. Podle Gebauera by mělo vybudování nových sálů trvat asi 1,5 až dva roky. 

Odvolaný primář Knybl řekl, že v současných podmínkách sice ortopedové mohou pracovat provizorně, ale ne dlouho. „Máme se vracet tam, odkud před čtyřiceti lety ortopedové odešli a vybudovali sály podle svých potřeb v Orlové? Netvrdím, že sály v Karviné-Ráji jsou špatné, ale říkám jménem celého týmu, že pro naše potřeby jsou malé a nedostatečně osvětlené. Musíme si nosit vlastní čelovky a přenosná světla z ambulancí, abychom dobře viděli do rány například při operaci kyčle. Ale těch problémů je tam daleko víc,“ popsal svůj pohled na věc Knybel.

Způsob, jakým se vyjadřuje o karvinských operačních sálech, naštval nejen tamní lékaře, ale i radní kraje. „To byl hlavní důvod jeho odvolání,“ řekl náměstek hejtmana Gebauer.

Stávková pohotovost v Karviné hatí stěhování do Havířova

Ten přitom nedávno slíbil ortopedům z Orlové, že se mohou přestěhovat do nemocnice v Havířově, která má k dispozici větší počet modernějších operačních sálů a ortopedii se snažila nalákat už v minulosti. 

Ortopedie se stěhuje z Orlové, před Karvinou dostal přednost Havířov

Novému řediteli tamní nemocnice Norbertu Schellongovi se to podařilo a obratem zažádal ministerstvo zdravotnictví o licenci ortopedických operačních výkonů. „K první operaci by mohlo dojít do dvou týdnů,“ odhadoval Schellong koncem října.

Jenže povolení ještě nemá a mezitím vyhlásili stávkovou pohotovost karvinští lékaři, kteří upozornili na to, že ortopedie musí zůstat v Ráji, jinak tamní nemocnice ztratí akreditaci pro vzdělávání mladých anesteziologů a oddělení ARO hrozí, že se rozpadne. 

Kraj proto začal couvat a trvá na stěhování ortopedie do Karviné. Zároveň se ale náměstek Gebauer snažil minulý týden vyjednat výjimku pro akreditaci karvinského ARO na ministerstvu zdravotnictví. „Udělal jsem, co se dalo, ale zatím nemáme žádnou jistotu. Takže nemohu nic vyloučit, ale ani slíbit. Nejlepší by bylo přestěhovat ortopedii do Karviné-Ráje a dobudovat tam sály,“ dodal Gebauer.

Žolnerčík: Řeším, kde budeme operovat silně rizikové pacienty

Zda a jak se nakonec podaří situaci vyřešit, si v této chvíli netroufá odhadnout nikdo ze zdravotníků ani politiků. 

Problém ale je, že vyhrocené spory už citelně dopadají i na pacienty. „V Orlové normálně operujeme běžné pacienty včetně výměny kloubů, ale musíme bohužel rušit naplánované operace silně obézních či jinak rizikových pacientů. U nás je operovat nemůžeme, v Havířově to ještě nejde, a v Karviné, kde jsme tyto pacienty operovali v uplynulých měsících, už to nejde,“ řekl Tomáš Knybel.

„Je nezodpovědné odmítat pacienty. Lékaři by měli především léčit, složili přísahu,“ zlobí se kvůli tomu náměstek hejtmana Martin Gebauer, podle kterého by měli orlovští ortopedové dál operovat své rizikové pacienty v Karviné.

Knybel ale oponuje, že nemohou. „Není to tak, že my bychom nechtěli, ale primář ARO na poradě primářů nemocnice v Karviné-Ráji 25. října řekl, že naše pacienty uspávat nebude. Den poté, co kraj oznámil, že se budeme stěhovat do Havířova, nám zrušili všechny naplánované operace,“ vysvětlil.

Právě dopad na rizikové pacienty teď přednostně řeší ředitel nemocnice Ivo Žolnerčík. „Už jsem si vyříkal situaci s ortopedy z Orlové a ještě ji proberu s karvinskými lékaři. Nejpozději ve čtvrtek rozhodnu, zda budou orlovští ortopedové operovat rizikové pacienty v Karviné-Ráji, nebo u sebe, ale budou za nimi dojíždět anesteziologové a internisté z Karviné. V každém případě situaci vyřešíme tak, abychom nemuseli žádné pacienty odmítat,“ slíbil Žolnerčík.

  • Nejčtenější

Bartošák kvůli životosprávě končí v Třinci. Přerušil kariéru a chce se léčit

Angažmá hokejového brankáře Patrika Bartošáka v Třinci zkrachovalo. Účastník posledního světového šampionátu přestoupil...

Takhle to dál nešlo. Bartošák dostal několik šancí, tvrdí kouč Varaďa

Trenér třineckých hokejistů Václav Varaďa v pátek přiznal, že problémy se životosprávou brankáře Patrika Bartošáka...

Policie řeší obří krádež měděného vedení na koridoru, bylo pod napětím

Objemnou krádež elektrického vedení vyšetřují policisté na Novojičínsku. Mezi 31 sloupy zmizely dvě tuny materiálu za...

Růžička na Spartě neuspěl. Kometě náskok nestačil, Třinec i Kladno slaví

Hradecký trenér Vladimír Růžička odjíždí ze Sparty zklamaný, pražský klub v 18. kole hokejové Tipsport extraligy vyhrál...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POHLED: Případ Bartošák, ze zatracení ke slávě a zase znovu ke dnu

Vychytal postup do semifinále mistrovství světa. Měl už v kapse štědrou třineckou smlouvu, svými výkony v Bratislavě...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Nekonečná stavba. Práce na náměstí v Orlové byly odloženy zase až na jaro

„Bydlím ve městě Orlová. Místo náměstí je tu díra,“ napsala žákyně třetí třídy jedné z orlovských škol na úvod práce,...

O revoluci jsem poprvé slyšel v malawské chýši, říká člen Tatry kolem světa

Na cestu vyjížděli s velkou slávou ze zaplněného Staroměstského náměstí v březnu 1987. Za více než tři roky...

Smrt na náměstí. Před 300 lety sťali v Novém Jičíně zbojníka Juru

Davy se sjely na náměstí v Novém Jičíně. Lidé z celého kraje byli zvědaví na konec obávaného zbojníka Jiřího Gajdůška,...

Opava opět řeší odprodej Dukelských kasáren, cenu město nestanovilo

Až tři stovky bytů, ale i obchody či plochy pro další služby by měly vzniknout ve střední části Dukelských kasáren v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz