Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Válka kraje a karvinských lékařů s ortopedy z Orlové zasáhla i pacienty

  15:46
Spory o to, zda se orlovská ortopedie přestěhuje do Karviné-Ráje, nebo do Havířova, se dál vyostřují. Atmosféra stávkové pohotovosti, odvolání primáře Tomáše Knybla a následných výpovědí má dopad i na nemocné. Zdravotníci ruší plánované operace silně obézních i jinak rizikových pacientů.

Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji. | foto: Archiv MF DNES

Krajští radní jmenovali v pondělí s platností od 5. listopadu novým ředitelem Nemocnice v Karviné-Ráji a její pobočky v Orlové Ivo Žolnerčíka.

Ve stejný den šéf krajského odboru zdravotnictví Pavel Rydrych ještě jako pověřený ředitel stejné nemocnice odvolal z funkce primáře ortopedie Tomáše Knybla a vedením oddělení pověřil Martina Holinku, který přišel z Karvinské hornické nemocnice. 

Oba noví šéfové dostali od hejtmanství stejný úkol, zajistit stěhování ortopedie z Orlové do Karviné-Ráje. Jenže s tím ortopedický tým nesouhlasí a podává hromadně výpovědi.

„Trváme na tom, že se chceme přestěhovat do nemocnice v Havířově, kde budeme mít lepší podmínky k práci, především vyhovující operační sály,“ říká odvolaný primář Tomáš Knybel, který je nyní řadovým lékařem.

„Buď půjdeme do Havířova, nebo skončíme,“ uvedl s tím, že výpovědi podalo kromě něj dalších dvaapadesát členů týmu a další dva lékaři to udělají v nejbližších dnech.

Podotkl, že jedenáct lékařů a jeho asistentka podali výpověď přímo přes podatelnu, proto je dostal nový ředitel hned, ale zdravotnický personál poslal výpovědi prostřednictvím nadřízených, tedy vrchní a hlavní sestry, proto mohou putovat déle.

Náměstek k výpovědím: Máme téměř tři měsíce na vyjednávání

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer i ředitel nemocnice v Karviné-Ráji Ivo Žolnerčík shodně potvrdili, že do dnešního poledne bylo oficiálně doručeno jedenáct výpovědí, ale předpokládají, že další ještě přijdou.

„Výpovědní lhůta začne plynout 1. prosince a skončí 31. ledna. Máme tak téměř tři měsíce na vyjednávání,“ řekl Gebauer. „Věřím, že dojdeme ke kompromisu, jinak bych se do toho ani nepouštěl,“ dodal Žolnerčík.

Fotogalerie

Ten si ve středu prohlédl operační sály v Karviné-Ráji a je přesvědčený, že vyhovují všem operačním oborům a dají se v nich operovat i ortopedičtí pacienti, minimálně do doby, než nemocnice zajistí úpravu prostor, nebo stavbu nových. Podle Gebauera by mělo vybudování nových sálů trvat asi 1,5 až dva roky. 

Odvolaný primář Knybl řekl, že v současných podmínkách sice ortopedové mohou pracovat provizorně, ale ne dlouho. „Máme se vracet tam, odkud před čtyřiceti lety ortopedové odešli a vybudovali sály podle svých potřeb v Orlové? Netvrdím, že sály v Karviné-Ráji jsou špatné, ale říkám jménem celého týmu, že pro naše potřeby jsou malé a nedostatečně osvětlené. Musíme si nosit vlastní čelovky a přenosná světla z ambulancí, abychom dobře viděli do rány například při operaci kyčle. Ale těch problémů je tam daleko víc,“ popsal svůj pohled na věc Knybel.

Způsob, jakým se vyjadřuje o karvinských operačních sálech, naštval nejen tamní lékaře, ale i radní kraje. „To byl hlavní důvod jeho odvolání,“ řekl náměstek hejtmana Gebauer.

Stávková pohotovost v Karviné hatí stěhování do Havířova

Ten přitom nedávno slíbil ortopedům z Orlové, že se mohou přestěhovat do nemocnice v Havířově, která má k dispozici větší počet modernějších operačních sálů a ortopedii se snažila nalákat už v minulosti. 

Ortopedie se stěhuje z Orlové, před Karvinou dostal přednost Havířov

Novému řediteli tamní nemocnice Norbertu Schellongovi se to podařilo a obratem zažádal ministerstvo zdravotnictví o licenci ortopedických operačních výkonů. „K první operaci by mohlo dojít do dvou týdnů,“ odhadoval Schellong koncem října.

Jenže povolení ještě nemá a mezitím vyhlásili stávkovou pohotovost karvinští lékaři, kteří upozornili na to, že ortopedie musí zůstat v Ráji, jinak tamní nemocnice ztratí akreditaci pro vzdělávání mladých anesteziologů a oddělení ARO hrozí, že se rozpadne. 

Kraj proto začal couvat a trvá na stěhování ortopedie do Karviné. Zároveň se ale náměstek Gebauer snažil minulý týden vyjednat výjimku pro akreditaci karvinského ARO na ministerstvu zdravotnictví. „Udělal jsem, co se dalo, ale zatím nemáme žádnou jistotu. Takže nemohu nic vyloučit, ale ani slíbit. Nejlepší by bylo přestěhovat ortopedii do Karviné-Ráje a dobudovat tam sály,“ dodal Gebauer.

Žolnerčík: Řeším, kde budeme operovat silně rizikové pacienty

Zda a jak se nakonec podaří situaci vyřešit, si v této chvíli netroufá odhadnout nikdo ze zdravotníků ani politiků. 

Problém ale je, že vyhrocené spory už citelně dopadají i na pacienty. „V Orlové normálně operujeme běžné pacienty včetně výměny kloubů, ale musíme bohužel rušit naplánované operace silně obézních či jinak rizikových pacientů. U nás je operovat nemůžeme, v Havířově to ještě nejde, a v Karviné, kde jsme tyto pacienty operovali v uplynulých měsících, už to nejde,“ řekl Tomáš Knybel.

„Je nezodpovědné odmítat pacienty. Lékaři by měli především léčit, složili přísahu,“ zlobí se kvůli tomu náměstek hejtmana Martin Gebauer, podle kterého by měli orlovští ortopedové dál operovat své rizikové pacienty v Karviné.

Knybel ale oponuje, že nemohou. „Není to tak, že my bychom nechtěli, ale primář ARO na poradě primářů nemocnice v Karviné-Ráji 25. října řekl, že naše pacienty uspávat nebude. Den poté, co kraj oznámil, že se budeme stěhovat do Havířova, nám zrušili všechny naplánované operace,“ vysvětlil.

Právě dopad na rizikové pacienty teď přednostně řeší ředitel nemocnice Ivo Žolnerčík. „Už jsem si vyříkal situaci s ortopedy z Orlové a ještě ji proberu s karvinskými lékaři. Nejpozději ve čtvrtek rozhodnu, zda budou orlovští ortopedové operovat rizikové pacienty v Karviné-Ráji, nebo u sebe, ale budou za nimi dojíždět anesteziologové a internisté z Karviné. V každém případě situaci vyřešíme tak, abychom nemuseli žádné pacienty odmítat,“ slíbil Žolnerčík.

  • Nejčtenější

Po srážce pendolina a posunovacího „kocoura“ zemřel strojvedoucí

Ve stanici Bohumín na Karvinsku se v pondělí brzy ráno srazilo pendolino odjíždějící do Prahy s posunovací lokomotivou....

Boom prodejů bytů končí, teď stojí zájemci fronty na pronájmy

Výraznou proměnu zažívá trh s nemovitostmi v regionu. Zatímco ještě loni byl obrovský zájem o koupi bytů či domů a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S poslední částí dálnice zmizí od Nového Jičína dvě pumpy i sjezd od Rybího

Budoucí podobu chybějícího úseku dálnice D48 mezi Novým Jičínem a Rybím představilo veřejnosti Ředitelství silnic a...

Europarlament vůči ocelářům z Moravskoslezského kraje přitvrzuje

Evropský parlament potvrdil obavy manažerů ocelářských firem v regionu a navrhl urychlení zavádění opatření ke...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukradené cenné sochy z Karviné jsou zničené, policie viníky dopadla

Jen poloviční radost měli policisté při vyšetřování krádeže dvou bronzových soch z Karviné. Ačkoli se jim podařilo...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Europarlament vůči ocelářům z Moravskoslezského kraje přitvrzuje

Evropský parlament potvrdil obavy manažerů ocelářských firem v regionu a navrhl urychlení zavádění opatření ke...

V Kopřivnici odhalili havarijní stav plynovodu, technici musí uspíšit opravu

Havarijní stav plynovodu v České ulici v Kopřivnici na Novojičínsku přiměl techniky, aby uspíšili jeho rekonstrukci....

Po nehodě pendolina obnovili provoz na trati v Bohumíně, škoda roste

Z Bohumína do polských Chalupek už od úterního večera opět jezdí vlaky. Provoz tam nebyl možný od pondělního rána, kdy...

Rodiče Ukrajinců řeší, co s dětmi během prázdnin, pomohou i města

S blížícím se začátkem prázdnin řeší většina ukrajinských matek, které uprchly do Česka před válkou ve své zemi, co se...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...