Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lázním v kraji se nebývale daří. Už se však připravují na horší časy

  17:33
O pobyty v trojici lázní na území Moravskoslezského kraje je tak velký zájem, že stovky až tisíce klientů se tam letos neměly šanci dostat. Například malé Horské lázně Karlova Studánka, které patří státu, přijaly letos více klientů než v minulých dvou letech, přesto jich musely 181 odmítnout.

Lázeňské městečko Karlova Studánka | foto: Czechtourism.cz

„V roce 2016 jsme ubytovali 2 748 pacientů a 6 157 rekreačních klientů. Loni 3 000 pacientů a 5 836 rekreantů. Letos 3 124 pacientů a 6 358 rekreantů. Další jsme museli odmítnout,“ říká pracovník lázní Martin Holouš.

Privátní Sanatoria Klimkovice, kterými ročně projde také kolem devíti tisíc klientů, jich letos musela odmítnout mnohem více: 2 010 dospělých a 66 dětských pacientů.

Rodiče dětí postižených například dětskou mozkovou obrnou, kteří mají zájem o speciální programy zaměřené na intenzivní neurorehabilitaci v Klimkovicích, si tam kvůli velkému přetlaku rezervují termíny i na rok dopředu.

„Rodiny, které se přihlásí teď, budou muset čekat půl roku. Nejbližší volné termíny máme až v červnu,“ říká koordinátorka speciálních programů v Klimkovicích Petra Moravcová. 

„Někteří rodiče dětí, které přijíždějí pravidelně, už si proto zarezervovali termíny až do konce příštího roku. Chtějí i rezervace na rok 2020, ale ty zatím neberu jako závazné,“ dodala Moravcová.

Plné jsou i Lázně Darkov v Karviné, kam ročně míří asi 13 tisíc klientů. Přetlak se projevil růstem tržeb.

„Proti loňsku jsme utržili asi o 15 milionů korun více, očekáváme výnosy okolo 140 milionů,“ říká ředitel Horských lázní Jan Poštulka.

Lázně Darkov si pomohly ještě víc. „Loni jsme měli obrat 370 milionů, letos očekáváme 420 milionů,“ říká jejich mluvčí Miroslav Slaný.

O 2,9 procenta vzrostly také výnosy Sanatorií Klimkovice, které letos utrží asi 344 milionů korun.

Horší je to se ziskem

Zisk je všude skoro stejný jako loni. Ačkoli Darkov má obrat o 50 milionů vyšší než loni, zisk jen o tři. Loni činil po zdanění 15 milionů, letos by měly lázně získat 18 milionů. Karlova Studánka je na tom stejně jako loni, očekává zisk ve výši pěti až šesti milionů. Klimkovice jsou na tom ve finále dokonce hůř. 

„Loni jsme měli zisk po zdanění 48 milionů, letos očekáváme jen 43. Souvisí to s výrazným nárůstem nákladů, především mzdových, a také cen energií,“ vysvětluje prokurista sanatorií Jozef Dejčík.

Zástupci všech lázní v regionu se proto shodli v tom, že jejich úkolem pro příští rok je optimalizace nákladů. Více než na investice se zaměří na péči a personál.

„Posledních osm let se zemi ekonomicky daří, ale to nemůže trvat věčně. Navíc už teď nám náklady rostou rychleji než příjmy, proto se příští rok musíme začít připravovat na horší časy a krotit investice,“ vysvětluje Dejčík.

Ačkoli v Klimkovicích připravují nový vrt na čerpání léčivé jodobromové solanky, zatím nevědí, zda se stavbou začnou už na konci příštího roku, nebo až v roce 2020. Bude je totiž stát asi 50 milionů. 

„Náklady určitě rozložíme na několik let. Příští rok počítáme spíše s menšími investicemi do přístrojového vybavení, ale také třeba s instalací klimatizace na dětském oddělení a rekonstrukcí pracoviště parafínu či neurorehabilitace,“ uvedl Dejčík.

Ani v dalších lázních zřejmě žádná z investic příští rok nepřekročí jednotky milionů.

V Karlově Studánce budou například investovat asi milion do ambulancí a jejich vybavení. „Ambulantní rehabilitace je pro nás zatím okrajovou záležitostí, ale chceme to změnit a zaměřit se na její poskytování lidem, kteří u nás nebudou ubytovaní,“ říká ředitel Poštulka.

V Karviné sice plánují stavbu velkého termálního parku za 650 milionů, ale příští rok zřejmě nezačne. „Záleží na tom, jak se podaří vyřešit financování,“ naznačil Miroslav Slaný s tím, že příští rok budou více šetřit, ale zmodernizují například recepce a centrum regenerace.

  • Nejčtenější

Liberty mu dluží 40 milionů. Pokud huť padne, tak stát ztratí mou důvěru, říká

Premium

Téměř čtyřicet milionů korun dluží ostravská společnost Liberty firmě 1435mm, která se starala o údržbu kolejí v areálu hutě. Kvůli nevyplaceným penězům a přerušení provozu v Liberty musel majitel...

12. července 2024

Muž na slavnostech vdechl kus bramboráku. Je v kritickém stavu v nemocnici

Sedmačtyřicetiletý muž skončil ve vážném stavu poté, co v sobotu večer na venkovních slavnostech v obci na Frýdecko-Místecku vdechl kus bramboráku. Svědci události a poté záchranáři ho oživovali a...

14. července 2024  10:23,  aktualizováno  16:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muzeum nákladních tatrovek nově zdobí horský autobus, obnova trvala tři roky

Kompletně renovovaný horský autobus Tatra 500 HB je novým lákadlem Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici. Vůz z roku 1955 koupila společnost Tatra Trucks jako součást sbírky Jiřího Hlacha,...

15. července 2024  15:24

Krize ostravské huti se prohlubuje. Liberty už nemá ani na energie

Zcela bez peněz a brzy možná i bez elektřiny je společnost Liberty Ostrava. Vyplývá to ze zápisu jednání prozatímního věřitelského výboru, který má redakce k dispozici.

13. července 2024  6:55

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hutní gigant Moravia Steel uvažuje o provozování rourovny zadlužené Liberty

Skupina Moravia Steel se seriózně zabývá možností provozování některých provozů druhovýroby Liberty Ostrava. „Konkrétně jde o rourovnu,“ řekla mluvčí skupiny Moravia Steel Petra Macková Jurásková....

12. července 2024  17:39,  aktualizováno  18:19

Pětiletý chlapec se topil v Žermanické přehradě, je v kritickém stavu

Pětiletý chlapec se topil v pátek odpoledne při koupání v Žermanické přehradě na Frýdecko-Místecku. Pod vodou byl několik minut. Do nemocnice jej vrtulník záchranné služby převážel v kritickém stavu....

20. července 2024  9:37

Liberty chce prodat areál se struskou, podle insolvenčního správce pod cenou

Snaha společnosti Liberty Ostrava získat alespoň nějaké peníze prodejem majetku, se zatím nedaří tak, jak by firma chtěla. Insolvenční správce totiž nedoporučil její úsilí prodat areál na zpracování...

20. července 2024  7:17

Prezident navštívil ostravskou kolonii Bedřiška, lidem tam hrozí vystěhování

Bez přítomností médií přijel prezident Petr Pavel s manželkou Evou do někdejší hornické kolonie Bedřiška v ostravské části Hulváky. Setkal se s tamními občany, kterým hrozí vystěhování, ale za své...

19. července 2024  17:19

Velká voda tam brala životy. Obec 15 let stále čeká na protipovodňová opatření

Premium

Nepříliš vstřícných slov pro zástupce státu a jeho organizací mají obyvatelé i zastupitelé Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku, kterým se v roce 2009 prohnala ničivá povodeň. Velká voda tam dokonce...

19. července 2024

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...