Kraj chce sloučit gymnázia na Bruntálsku. Studenti i učitelé se bouří

  8:52aktualizováno  8:52
Příští týden se při hlasování bruntálských a krajských zastupitelů rozhodne, zda ze tří gymnázií na Bruntálsku zůstane jen jedno. Radní chtějí městské osmileté gymnázium podřídit místnímu krajskému. Zároveň chce kraj sloučit gymnázia v Bruntálu a ve Vrbně pod Pradědem, kde by bylo odloučené pracoviště.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Jsme znepokojení možností zrušení Městského osmiletého gymnázia. Jsme rovněž překvapení, že k tak důležitému kroku se nevedla debata s rodiči, studenty a pracovníky školy," uvádějí učitelé ve svém prohlášení. O záměru se dozvěděli před dvěma týdny. V pondělí svolali mimořádné třídní schůzky, na kterých vznikla petice. Podepsali všichni rodiče.

Prohlášení mají i studenti. "Přijďte na zastupitelstvo! Sice zasedá až v 15.30, ale budeme tam čekat už od 13 hodin," vyzývá studentka Šárka Václavíková na facebookových stránkách za záchranu školy.

Město se ke změně rozhodlo kvůli úbytku studentů. "Naplněnost loni činila tři čtvrtiny cílové kapacity," říká mluvčí radnice Jiří Ondrášek. Zdůrazňuje však, že jde ze strany městské rady o doporučení a právě zastupitelstvo rozhodne. "Podle navrhovaného řešení má v Bruntále zůstat jedno gymnázium zřizované krajem, který by garantoval zachování čtyřletého a osmiletého cyklu vzdělávání. Tím by se i snížil odliv žáků ze šestých tříd základních škol," vysvětluje Ondrášek.

Obavy panují i ve Vrbně, petici ale zatím nesepisují

Krajský úřad s převzetím zřizovatelství počítá. Chtějí jej realizovat paralelně se sloučením gymnázií v Bruntále a Vrbně. Vznikla by jedna velká škola. "Ve Vrbně by zůstalo odloučené pracoviště. Čas pak ukáže, co dál," říká vedoucí krajského odboru školství Libor Lenčo.

Na Sportovním gymnáziu Vrbno pod Pradědem se petice zatím neorganizují, ale dění pečlivě sledují. "Už v červnu měli krajští zastupitelé o sloučení rozhodnout. Od té doby s námi nikdo nehovořil a bod se objevil i v září. Na jednání pojedu," říká ředitelka Jitka Krätschmerová.

Obavy mezi učiteli, žáky i rodiči ve Vrbně panují. "Myslím, že je to jeden z důvodů poklesu počtu nových studentů. Rodiče neví, jak to s gymnáziem bude, tak dají děti raději jinam," dodává Krätschmerová.

Od nového roku se v kraji sloučí šest dalších škol

Dodává, že zrušit školu je jednoduché, ale její případná obnova bude komplikovaná. Místní trenéři mají nejvyšší trenérské licence. "Jestli nás sloučí s gymnáziem v Bruntále, těžko se udrží sportovní obory. Máme běžecké a alpské lyžování, snowboarding, biatlon, cyklistiku a orientační sporty. Máme pro ně v okolí ideální podmínky," říká ředitelka.

Pokud zastupitelé kývnou, ke sloučení by došlo už od nového roku. Stejně jako v případě další šestice škol v kraji. Od ledna se sloučí frenštátské gymnázium a střední průmyslová škola elektrotechnická, střední se základní školou v Havířově a opavská obchodní akademie a střední škola poštovních a logistických služeb.

Školy už se připravují. Kraj zároveň plánuje další úpravy středního školství. Letos už je ale zastupitelé řešit nebudou. "Záměrů je ještě relativně hodně a optimalizace se bude dál připravovat. Letos už ale do zastupitelstva nepůjdou. Ještě jsme například vůbec neřešili Novojičínsko," říká šéf krajského odboru školství Libor Lenčo.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Verze „tunel“ padla, našlo se řešení ucpané Místecké v Ostravě

Ilustrační snímek

Zúžení Místecké ulice u někdejší haly Tatran v Cingrově ulici, které je úsekem pravidelných dopravních problémů a...

Další z rubriky

Hledaná drahá flétna ležela ve sněhu, ukradena zřejmě nebyla

Ztracená flétna už je zase zpátky u své majitelky.

Několikadenní pátrání ostravské umělkyně a poté i tamní policie po drahé příčné flétně je u konce. Nástroj v hodnotě...

Kvůli smogu a prachu na severní Moravě platí regulace i pro Třinecko

Ostrava už několik dní opět trpí zahalená ve smogu.

Kvůli smogu a prachu platí v Moravskoslezském a také Zlínském kraji smogová situace. Meteorologové pak kvůli špatnému...

Za vraždu přítelkyně dostal muž 18 let, zabít sebe dvakrát nesvedl

Muž je podezřelý z vraždy bývalé přítelkyně

Pavel Mikulič dostal od Krajského soudu v Ostravě 18 let vězení za vraždu čtyřiadvacetileté ženy. Ta se s ním těsně...

Najdete na iDNES.cz