Boj o historickou přádelnu ve Frýdku-Místku končí. Památkou nebude

  17:30aktualizováno  17:30
Historická budova bývalé přádelny bratří Neumannů ve Frýdku-Místku, dříve známá jako Slezan 08, se nestane kulturní památkou. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury. Zklamaní jsou památkáři i mnozí obyvatelé. Vlastník, magistrát a kraj byli proti památkové ochraně.

Budova někdejší přádelny ve Frýdku-Místku se památkou nestane. | foto: Slezan Holding

„Objekt svým charakterem, architektonickým řešením a uměleckým zpracováním, ať již fasád nebo interiérů, nevybočuje z běžné stavební produkce své doby. Změny v průběhu 20. století navíc snížily autenticitu budovy,“ vysvětlila mluvčí ministerstva kultury Petra Hrušová.

Fotogalerie

Návrh na prohlášení za kulturní památku podal Národní památkový ústav v Ostravě už v roce 2002.

„Stavby textilních továren z konce 19. století vynikají vysokou architektonickou kvalitou, k nejvýznamnějším patřila například přádelna firmy Bratři Neumannové, továrna firmy Lemberger nebo přádelna firmy Landsberger. Památkovou ochranu se nám bohužel nepodařilo prosadit. Proti byl nejen vlastník, ale také magistrát města a krajský úřad,“ sdělila památkářka Michaela Ryšková.

„Přímým důsledkem tohoto kroku se stala demolice přádelny firmy Adolf Landsberger v roce 2014. Neprohlášení přádelny firmy Bratři Neumannové je dovršením. Frýdek-Místek, dříve významné textilní centrum, nemá chráněno nic ze staveb provázejících jeho hospodářský rozvoj. Osud řady pozoruhodných staveb je tak nejistý,“ upozornila památkářka.

Majitel Slezanu 08, společnost Slezan Holding, tvrdí, že je připravený chránit budovu v rozsahu daném memorandem o spolupráci s městem Frýdek-Místek.

„Jsme rádi, že se konečně rozhodlo. V minulosti nebyla za kulturní památku prohlášena řada objektů naší společnosti,“ uvedl předseda představenstva Slezan Holding Jiří Karásek.

Nádherná ukázka průmyslové secese

Rozhodnutí ministerstva je podle něj prvotním krokem k dalšímu využití bývalé přádelny. „Hodnotná je především fasáda, k jejíž ochraně jsme se už před několika lety zavázali,“ řekl Karásek.

Konkrétní plány vzejdou z výsledků územní studie oblasti kolem železničního nádraží, již zadalo město. Ta mimo jiné navrhuje, že by se objekt mohl stát muzeem textilního průmyslu, vyšší nebo vysokou školou módy a designu či galerií.

Přizpůsobit se má i okolí, jak nabízí úvaha o demolici a přemístění obchodu Billa. Zklamání nad závěrem ministerstva vyjadřují mnozí patrioti, znalci historie a architektury na sociálních sítích. Podle nich je „osmička“ nádhernou ukázkou průmyslové secese s původní fasádou, takřka nepoškozenou a v originální podobě, jakou získala na konci 19. století.

Objekt bývalé přádelny, později Slezan 08, stojí u Staroměstské ulice, poblíž vlakového i autobusového nádraží ve Frýdku-Místku.

Objekt bývalé přádelny, později Slezan 08, stojí u Staroměstské ulice, poblíž vlakového i autobusového nádraží ve Frýdku-Místku.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Lidé našli večer na svahu převrácený traktor, po traktoristovi se pátrá

Rojnice policistů prohledávají od úterního večera lesy mezi obcemi Mořkov a Hostašovice na Novojičínsku. Lidé tam totiž...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Boj o pozemky na Pradědu mezi manžely a věřiteli se stále protahuje

Když 10. října loňského roku podávali manželé Josef a Marie Figurovi návrh na povolení oddlužení, možná netušili, že...

Žena, která tvrdila, že se manžel na nůž nabodl sám, dostala osm let vězení

Krajský soud v Ostravě poslal 62letou ženu z Opavy na osm let do vězení. Podle rozsudku loni na Silvestra smrtelně...

Areál v Bílé dostal půlmilionovou pokutu kvůli zasněžování

Dvě pokuty ve výši přes půl milionu korun uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) lyžařskému Ski Areálu Bílá...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVASCRIPT PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz