Pátek 17. ledna 2020, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. ledna 2020 Drahoslav

Farmáři v kraji smutní nad sklizní, obilí ničily myši a sucho

  16:01aktualizováno  16:01
Ještě v květnu vyhlíželi zemědělci v Moravskoslezském kraji úrodu s nadějemi. Po horkém červnu bez deště však mají jasno. Sklizeň obilovin bude stejně špatná jako loni.

Konec sklizně neznamená pro zemědělce odpočinek. Kromě příprav na podzimní práce se musejí postarat i o půdu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Obilí se letos v regionu urodilo průměrně, v některých lokalitách dokonce podprůměrně. A například u okopanin nebo kukuřice je situace v tomto roce ještě podstatně horší. Zemědělci poukazují na dva hlavní viníky: sucho a hlodavce.

„Obiloviny máme s výjimkou ovsa už takřka sklizené,“ hlásí Petr Klečka z farmy Luční dvůr v Bartošovicích na Novojičínsku.

Výnosy podle něj nejsou moc dobré. „Ve srovnání s loňskem je řepky o třicet procent méně, pšenice o patnáct procent a snad jen ječmene je přibližně tolik jako minulý rok,“ zhodnotil.

Současně upozornil, že přitom už loni zemědělci v celé republice žehrali nad neúrodou. „V kraji jsou lokality, kde nepršelo sedm týdnů. A to se prostě musí projevit,“ řekl.

Když má Klečka zhodnotit stav polí v Poodří, kde hospodařil už jeho otec, tak zmiňuje zejména nebývalý počet hlodavců.

„Nebyla žádná pořádná zima. Půda nepromrzla, čtvrtý rok po sobě je sucho a myši jsou přemnožené jako snad nikdy,“ uvedl Klečka. S likvidací myší si neví moc rady. Plošné chemické hubení je zakázáno a také obsah účinné látky v deratizačních přípravcích se nuceně snížil na polovinu. „Proto zabírají velmi málo,“ poznamenal.

Farmář: Ještě jedna teplá zima a bude zle

Jestli se proti hlodavcům nezasáhne, tak se Klečka obává podobných myších nájezdů, jako už trápí zemědělce na Hané a na jižní Moravě. „Ještě jedna teplá zima a bude zle. Už by se tím měl někdo vážně zabývat,“ přeje si Klečka.

Fotogalerie

Optimistický není ani při odhadu výnosů podzimních plodin. „Kukuřice je malá, ani sója není žádná hitparáda. Prostě sucho plodinám nesvědčí. Úplná katastrofa je u okopanin, tedy třeba u brambor nebo u cukrové řepy. A zelenina? To už snad ani nebudu komentovat,“ pokračuje Klečka.

Výkupní ceny se zatím nezvyšují, takže pokud někdo musí obilí prodat v době sklizně, tratí na tom. „Kdo třeba obilí může nějakou dobu uschovat a počkat, až se ceny trochu zvýší, tak na tom bude znatelně lépe,“ zhodnotil Klečka.

Mírně pozitivněji hovoří předsedkyně agrární komory na Bruntálsku Miloslava Nováková. „Možná to je proto, že u nás jsou letošní žně teprve na začátku,“ odtuší.

Obiloviny sklízejí zejména na Krnovsku a Osoblažsku. „Pomalu začínají i pod horami, ale zatím jsou sklizeny maximálně čtyři procenta ploch s obilninami,“ popsala.

Na rozdíl od Novojičínska na Bruntálsku trochu více pršelo, což pomohlo i polím. „Výnosy snad nebudou horší než v minulém roce, zatím to úplně špatně nevypadá,“ řekla šéfka okresní komory.

I v nejzápadnější části kraje způsobují problémy myši, podle Novákové dělají potíže i hraboši. „Situace sice není tak zlá jako na jižní Moravě, ale ani ne dobrá.“

Nadějný květen, strašný červen

Když se o hlodavcích zmiňuje agronom Vojtěch Holuša ze Zemědělského družstva Stěbořice na Opavsku, jen stěží nachází slušná slova. „Hlavně pícniny žerou ‚jak o duši‘. I v obilovinách jsou vyžraná kola, opravdu to nelze brát na lehkou váhu,“ zůstává přesvědčený o tom, že problémem by se mělo zabývat ministerstvo zemědělství.

Ještě v květnu, který z větší části propršel, si Holuša liboval, že úroda na polích bude znatelně vyšší než uplynulý rok.

„Opravdu to vypadalo velmi nadějně. Jenže červen už byl strašný. Dlouhotrvající horko bez deště, to byl hřebík do sklizňové rakve. Pšenice zaschla a ječmen jakbysmet. Výnosy jsou značně nižší, než jsme tehdy očekávali,“ popsal své zklamání stěbořický agronom.

Neočekává, že by se neúroda nějak výrazněji projevila ve výkupních cenách. „Ty se tvoří celosvětově, takže u nás se to nějak nezmění,“ posteskl si.

Ani on se nedomnívá, že další měsíce budou pro moravskoslezské zemědělce příznivější. „Kukuřice vypadá hodně špatně a cukrovka ještě hůře,“ potvrdil Holuša, že na letošek farmáři rozhodně nebudou vzpomínat rádi.

Autor:
  • Nejčtenější

Zimní stadiony nechceme, diví se starostové projektům z vládního plánu

Silniční obchvaty měst, modernizace nemocnic i rekonstrukce letištní přistávací dráhy, ale také přehrada nebo nové...

Vyšetřování střelby v Ostravě potvrdilo, že vrah hledal plnou čekárnu

Dosavadní vyšetřování střelby v ostravské fakultní nemocnici předběžně prokázalo, že Ctirad Vitásek ráno 10. prosince...

Policie řeší brutální napadení v Ostravě, holohlavého muže už ztotožnila

Rány pěstí, vláčení po zemi i kopance do hlavy. Takto brutálně zaútočil třicetiletý agresor v Ostravě na muže, kterému...

Residomo kupuje švédská společnost. Na nájemní smlouvy to nemá mít vliv

Největší poskytovatel nájemního bydlení v Česku, společnost Residomo, oznámil změnu vlastníka. Stane se součástí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena předstírala retardaci, vydávala skřeky. Na dávkách získala 400 tisíc

Na 400 tisíc korun si na sociálních příspěvcích přišla dospělá žena z Ostravy, která podle policie za pomoci rodičů...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Výzkum prokázal, jak špinavé ovzduší na Karvinsku a Ostravsku ničí zdraví

Na zvýšená zdravotní rizika kvůli dlouhodobému vystavení škodlivinám v ovzduší upozorňují ostravští a polští vědci....

Žena předstírala retardaci, vydávala skřeky. Na dávkách získala 400 tisíc

Na 400 tisíc korun si na sociálních příspěvcích přišla dospělá žena z Ostravy, která podle policie za pomoci rodičů...

Janáčkův festival láká na pěvecká esa, přijedou Plachetka i Bittová

Pěvecké umění bude hlavním tématem letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka v Ostravě. Do...

Školáci i nadále preferují gymnázia, firmy jim radí jít na techniku

Bezmála deset tisíc deváťáků v Moravskoslezském kraji si právě vybírá střední školu. Největší zájem bývá o gymnázia,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz