Agel má stále nejblíže k novojičínské nemocnici. Šéfovi ČSSD navzdory

  14:55aktualizováno  14:55
Rozhodnutí o budoucnosti nemocnice v Novém Jičíně se blíží. Krajští zastupitelé ještě v září budou hlasovat, zda zadluženou nemocnici na dvacet let pronajmou soukromé společnosti Agel. A to i proti vůli předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky.

Pronájem nemocnice není nejlepší nápad, sdělil předseda ČSSD Sobotka hejtmanovi Palasovi. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Zdravotníci i pacienti nemocnice v Novém Jičíně a její pobočky ve Vítkově na Opavsku jsou nervózní. Vadí jim, že stále netuší, co bude s jejich prodělečným zařízením, které patří kraji.

Špičky ČSSD se hádají kvůli osudu nemocnice

Radní kraje pod vedením hejtmana Jaroslava Palase chtějí zachránit zadluženou nemocnici v Novém Jičíně tím, že ji pronajmou na 20 let firmě Agel, která uhradí dluhy. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka je proti. Žádá Palase, ať dodržuje program strany. Lepší řešení ale nenabízí. Osud nemocnice budou v příštích týdnech znovu řešit zastupitelé.

V posledních dvou týdnech proto stovky lidí podepisují výzvu určenou krajským zastupitelům. Žádají o urychlené, ale sociálně citlivé řešení situace nemocnice.

"Nelze dále prohlubovat nejistotu, která panuje již několik měsíců. To neprospívá zaměstnancům ani pacientům, kteří se bojí rušení zdravotnického zařízení ve Vítkově, a v neposlední řadě ani k dobré pověsti nemocnic. Odmítáme být hříčkou v rukou politiků. Žádáme nezpochybnitelné záruky bezproblémového fungování obou nemocnic," stojí ve výzvě sepsané zdravotnickými odbory.

"Lidé mě zastavují v nemocnici i na ulici a ptají se, co s nemocnicí bude? Zaměstnanci se bojí o práci, pacienti o péči," líčí atmosféru předsedkyně zdravotnických odborů v kraji Vladimíra Bučková.

Nemocnice prodělává na onkologické péči

Novojičínská nemocnice se od ostatních sedmi nemocnic zřizovaných Moravskoslezským krajem liší v tom, že poskytuje i superspecializovanou péči v Komplexním onkologickém centru, které ale provozuje společně s firmou Agel. Péče je kvalitní a pacienti ji vyhledávají. Jenže nemocnice na tom prodělává a má stále větší dluhy.

"K 31. červenci činily pohledávky už 270 milionů korun. Musíme situaci řešit. Na zastupitelstvu 21. září navrhnu, abychom celou nemocnici pronajali od 1. ledna 2012 na 20 let společnosti Agel," netají náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný (KSČM).

Radní kraje přišli s takovým řešením už na jaře a pro záměr pronájmu získali tehdy hlasy většiny zastupitelů. Poté, co ředitel Agelu Filip Horák zajel do novojičínské nemocnice a zdravotníky ujistil, že společnost převezme celé zařízení i s dluhy, nebude propouštět, snižovat platy ani omezovat péči, zdálo se, že problém je vyřešený.

Sobotka: Pronájem je v rozporu s programem ČSSD

Jenže proti takovému řešení se záhy velmi ostře postavilo vedení sociální demokracie v čele s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou. Hejtmana Jaroslava Palase přijel Sobotka s dalšími špičkami ČSSD osobně pokárat do kraje.

"Pronájem nemocnice je v rozporu s programem ČSSD," vysvětloval Sobotka před třemi měsíci na tiskové konferenci v Ostravě. A na svém odmítavém postoji k pronájmu nemocnice trvá dál, přestože nenašel lepší řešení, jak sliboval.

V červnu Sobotka s šéfem Asociace krajů Michalem Haškem (ČSSD) tvrdili, že přimějí zdravotní pojišťovny, aby novojičínské nemocnici platily za onkologickou péči víc. Ačkoli v úspěch takového plánu nevěřil nikdo, kdo zná finanční situaci pojišťoven, Hašek se tehdy tvářil sebevědomě. "Asociace krajů je dnes silný vyjednavač," holedbal se. Ale nevyjednal nic.

Ačkoli Hašek nemá chuť bavit se o tom s novináři, krach plánu už potvrdili zástupci zdravotních pojišťoven, nemocnice i kraje. Co tedy čeká novojičínskou nemocnici, když její dluhy narůstají a Sobotka je proti pronájmu?

Zvažuje se i možnost pronájmu jen části nemocnice

Ani odbory sice nepreferují pronájmy nemocnic, které jsou součástí páteřní sítě zdravotnických zařízení v regionu, ale nejistota je podle nich horší. Proto s pronájmem té novojičínské souhlasí.

A proto Vladimíra Bučková výzvu k urychlenému řešení situace určenou zastupitelům kraje předala v minulých dnech i přímo Bohuslavu Sobotkovi. Ten ale znovu naléhal, aby kraj dál hledal jiné řešení. Navrhl například, aby v nutném případě pronajal Agelu jen tu část nemocnice, která poskytuje onkologickou péči, ale zbytek raději organizačně připojil k frýdeckomístecké nemocnici.

"Jako zdravotník si neumím představit, jak by to mohlo fungovat v praxi. Ale koordinátor krajských nemocnic Svatopluk Němeček i zdravotnický výbor kraje má takovou možnost v nejbližších dnech prověřit a zjistit, zda by to bylo reálné," netají Bučková.

Nový úkol už potvrdil Svatopluk Němeček i šéfka zdravotního výboru kraje Alena Krušinová. Oba se stejně jako odborářka Bučková domnívají, že by takové organizační schéma nebylo výhodné pro nemocnici ani pacienty - odborně ani ekonomicky. Přesto hodlají takovou možnost prověřit a podrobit detailnější analýze.

Podle mluvčí kraje Šárky Vlčkové budou o dalším osudu nemocnice jednat zastupitelé už v pondělí, ale zatím jen na pracovním semináři. Až 21. září pak budou rozhodovat, zda podpoří radní kraje, kteří navrhli zrušit novojičínskou nemocnici jako příspěvkovou organizaci a také způsob, jak vypořádat všechny její dluhy.

"Pokud s tím zastupitelé budou souhlasit, radní následně schválí nájemní smlouvu se společností Agel, která by nemocnici mohla provozovat od 1. ledna 2012," nastínila postup jednání o nemocnici Vlčková.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

O zahrádky v Opavě je obrovský zájem, více jich však letos nebude

Zahrádkářská kolonie Malina na Kraví hoře by podle návrhu baseballové Techniky...

Od loňského srpna se po výzvě radnice hlásili zájemci, letos se mělo začít s první výstavbou. Tři stovky zahrádek v...

Předškoláci si osahají nářadí a poznají řemesla, kurzy zaplatí město

Ilustrační snímek

Nápad ředitelky jedné z mateřských škol slavil tak velký úspěch, že už za dva týdny se začnou ostravští předškoláci z...

Přibývá spalniček. Karanténa hrozí i lidem sedícím ve stejné čekárně

Typická vyrážka, která se při spalničkách objevuje po celém těle.

Hygienici v Moravskoslezském kraji evidují jen za poslední měsíc šest pacientů se spalničkami, což je tolik jako za...

Najdete na iDNES.cz