Kraj chce svěřit nemocnice v Novém Jičíně a Vítkově společnosti Agel

  10:01aktualizováno  10:01
Obyvatelé Vítkovska a Novojičínska mají strach o budoucnost zdejší nemocniční péče. Kraj chce totiž zadluženou novojičínskou nemocnici a tím pádem i její vítkovskou pobočku svěřit zdravotnickému holdingu Agel. Krajští zastupitelé o tom budou hlasovat 22. června, společnost ale ujišťuje, že rozsah péče zachová.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

O osud své nemocnice mají opět strach především lidé z Vítkovska. Tamní zdravotnické zařízení ještě před patnácti lety poskytovalo všestrannou péči, teď tam zbývá jen čtyřicet lůžek pro dlouhodobě nemocné, pár ambulancí, rentgen a laboratoř. Starostové zdejších obcí jsou proto z plánu kraje nervózní.

"Mám pocit, že se tu lékařská péče vrací o šedesát let zpátky, nezbylo skoro nic," říká například starosta Větřkovic Dušan Lederer. "Naše nemocnice je na svém dně, chceme, aby zůstalo aspoň to, co je," přidává starosta Vítkova Pavel Smolka.

V úterý si Vítkovští pozvali na radu města náměstka hejtmana pro zdravotnictví Karla Konečného. Ten přijel rovnou s manažerem společnosti Agel. Společně jim nastínili možnou budoucnost.

Konečný uvedl, že s Agelem pracují na dvou různých variantách vstupu. Rozhodne o nich zastupitelstvo kraje 22. června. "Máme zájem o provozování Nemocnice s poliklinikou Nový Jičín. Moravskoslezskému kraji jsme nabídli spolupráci, a to buď formou dvacetiletého pronájmu nemocnice, nebo vytvoření společného podniku," řekla mluvčí Agelu Hana Szotkowská.

Žádné zavírání oddělení ani propouštění neplánujeme, říká Agel

Agel mimo jiné slibuje, že opraví operační sály, anesteziologicko-resuscitační oddělení a jednotku intenzivní péče. "Zavážeme se také k tomu, že zachováme rozsah péče v Novém Jičíně i ve Vítkově. Žádné oddělení nezavřeme, neplánujeme ani redukci zaměstnanců nebo jejich platů," dodala mluvčí.

Nemocnice v Novém Jičíně a Vítkově

Krajská nemocnice v Novém Jičíně, jejíž součástí je i nemocnice ve Vítkově, má stamilionové dluhy.

Vstup společnosti Agel je pro vedení kraje šancí, jak zadluženost vyřešit.

Lidé se ale bojí, že by mohl znamenat konec nerentabilních lékařských oborů a rozvoj těch lukrativních.

Agel zaručuje, že zachová komplexní péči. Společnost už provozuje několik nemocnic v kraji, tam však některá oddělení skončila.

Starostové Vítkovska oceňují, že s nimi kraj tentokrát o svých záměrech jedná a čekají na verdikt zastupitelů.

"Jsme rádi, že na naší radě náměstek Konečný slíbil, že ani po případném převzetí Agelem se péče ve vítkovské nemocnici omezovat nebude," říká starosta Vítkova Smolka. "Ale chceme si to pohlídat a mít přehled. Zástupci kraje i Agelu nás znovu přijedou informovat," dodal.

Zdůraznil také, že zachování nemocnice je pro Vítkovsko životně důležité. "Do místní laboratoře posílají vzorky i obvodní lékaři z okolí. Kdybychom přišli například o rentgen, přijdeme i o soukromou chirurgickou ambulanci. Lidé tady velmi citlivě vnímají každé zhoršení dostupné péče," vypočítává Smolka.

Lidé se zatím vstupu Agelu spíše obávají

Za svou nemocnici na Vítkovsku lidé už několikrát bojovali i peticemi. "I z okolních vesnic sem jezdí spousta starších lidí. Je to pro ně důležité," líčí například devětadvacetiletá Vítkovanka Jitka Burianová

Agel své záměry představil i radním v Novém Jičíně. Také tam lidé s napětím čekají, jak to s jejich zadluženou nemocnicí dopadne. "Představili nám dvě varianty. Jsou to jediné možnosti, které zbývají. Buď dlouhodobý pronájem nemocnice, nebo její přeměna na akciovou společnost, kde menší část, zřejmě třetinu, bude mít kraj a zbytek Agel," říká novojičínský starosta Břetislav Gelnar.

"Pokud Agel zahrne své sliby do smlouvy, neomezí péči a naopak umoří dluhy, může to být pro nemocnici i pacienty pozitivní. Lidé ale zatím vnímají situaci špatně, bojí se o dostupnost péče," dodal.

Společnost Agel příští týden představí svůj záměr i předsedům politických klubů krajského zastupitelstva. "Každá silná instituce může být pro nemocnici přínosem. Jen aby tu slibovanou péči zaručila i smluvně," upozorňuje opoziční krajský zastupitel Ivan Týle.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Stát rozprodává pěchotní sruby, jeden opavský je k mání za čtvrt milionu

Některých jiných bunkrů z druhé světové války se chytli nadšenci. Zástupci...

Ministerstvo obrany se zbavuje předválečného opevnění. Aktuálně je na seznamu objektů k prodeji například pěchotní srub...

Majitelku domu vylekala v noci sova. Koukala na ni z proskleného krbu

Po záchraně sovy stihli hasiči pořídit fotografii. Pak už ji pustili na svobodu.

Ze šoku museli hasiči dostat majitelku rodinného domu okrajové části ostravské Poruby poté, co na ni nad ránem za...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz