Dieta nemocnic na Ostravsku začala, první propouští Karviná

  7:29aktualizováno  7:29
Nemocnice v Karviné-Ráji startuje jako první z osmi nemocnic, které patří Moravskoslezskému kraji, proces ozdravění. Do 1. dubna zruší 82 málo vytížených lůžek a propustí 36 zaměstnanců.
Nemocnice v Moravskoslezském kraji čeká náročná operace. (ilustrační snímek)

Nemocnice v Moravskoslezském kraji čeká náročná operace. (ilustrační snímek) | foto: Libor TeichmannMF DNES

"Za loňský rok jsme prodělali 31 milionů korun, za první dva měsíce letošního roku máme další ztrátu kolem 1,4 milionu. Kdybychom nic nepodnikli, do konce roku nám bude chybět 46 milionů," říká ředitel nemocnice Petr Kovařík.

Počet rušených lůžek

KARVINÁ

interna 20 (z 69)
TRN 10 (z 30)
dětské oddělení 6 (z 31)
chirurgie 25 (z 79)
oční oddělení 10 (z 20)

Celkem 71 lůžek

ORLOVÁ

ortopedie 10 (z 46)

Zdroj: nemocnice

Protože karvinská nemocnice se svou pobočkou v Orlové patří mezi nejzadluženější z krajských nemocnic a zřizovatel všechny tlačí k vyrovnanému hospodaření, řediteli nezbývá než šetřit, kde se dá.

Lůžkové oční oddělení zůstává, ale štíhlejší

Norbert Schellong, který se skupinou odborníků sdružených pod účelově založenou firmu RGM Medical vypracoval pro Moravskoslezský kraj analýzu nemocnic, doporučuje zrušit v Karviné-Ráji a Orlové asi 155 lůžek. A mimo jiné navrhuje například zavřít celé lůžkové oční oddělení v Karviné a postupně i všechna ortopedická či chirurgická lůžka v Orlové.

S tím ale ostře nesouhlasí obyvatelé obou měst. Vedení nemocnice proto přišlo s vlastní, méně bolestivou variantou úspor. Už od 1. dubna zruší 82 ze současných 550 lůžek, ale nezavře žádné oddělení a propustí 36 z 1 454 zaměstnanců.

Mezi propuštěnými bude i šest lékařů

"Změny se dotknou celkem 44 našich zaměstnanců, sanitáři počínaje a lékaři konče. Ale osm pracovníků převedeme na jinou práci, 19 lidí má smlouvu na dobu určitou, která už končí, a jen 17 zdravotníků dostane výpověď dohodou," říká ředitel Kovařík s tím, že mezi odcházejícími je šest lékařů.

Přestože například oční oddělení se v počtu lůžek smrskne na polovinu (ze současných 20 zůstane jen 10 lůžek), o třetinu lůžek méně bude mít plicní oddělení, zavře se jedna stanice chirurgie a část lůžek zmizí i z interny a dětského oddělení v Karviné-Ráji a dalších 10 lůžek z ortopedie v Orlové, pacienti o žádnou péči nepřijdou.

"Rušíme lůžka, která nebyla dostatečně vytížená, většinu z nich přestěhujeme do skladu, kde zůstanou do doby, než rozhodneme, co s nimi, ale pacienti na tom spíš vydělají," říká náměstek ředitele pro lékařskou péči Radek Sušil. Zatímco teď jsou v pokojích například na očním oddělení 4 lůžka a na interně až 6, od dubna jich bude méně, což zvýší komfort pacientů.

Nemocnice musí hledat další úspory

Zdravotníci i pacienti, kteří by se za jiných okolností možná rušení lůžek bránili, jsou nyní rádi, že žádné oddělení nezanikne.

"Byla by to velká škoda, kdyby tu oční zavřeli," shodly se v úterý dvě pacientky, které v jednom ze čtyřlůžkových pokojů čekaly na operaci. "Jsem tu s péčí spokojená, poslal mě sem můj lékař, protože je tu specialista na operace oční sítnice," řekla třiašedesátiletá Jana Záškolná z Ostravy.

"Organizačně to zařídíme tak, abychom zvládali stejné množství operací jako dosud, část operací budeme dělat ambulantně a v případě velkého náporu pacientů využijeme třeba lůžka na chirurgii," uvedla oční lékařka Petra Váňová.

Nemocnice po snížení počtu zaměstnanců ušetří přes 13 milionů korun ročně. Podle šéfky zdravotního odboru kraje Petry Tomanové to ale ke smazání ztrát nestačí a nemocnice musí hledat další úspory.

Podobně jsou na tom další nemocnice kraje, ale se snižováním lůžek počítají až od července. "Uvažujeme o zrušení asi 20 lůžek k 1. červenci - na ORL, gynekologii a plastické chirurgii. Nechceme zrušit žádnou odbornost," říká třeba ředitel Nemocnice Třinec Zdeněk Jiříček.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Kraj zařídil exhejtmanovi místo šéfa sportcentra, stěžují si kritici

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Výběrové řízení šité na míru pro někdejšího hejtmana Miroslava Nováka uspořádal podle některých kritiků Krajský úřad v...

Hasiči chtějí dostat protipožární čidla do dřevěných kostelů v kraji

Požár zničil vzácný dřevěný kostel Božího těla v třinecké místní části Guty (2....

Žádný jiný kout Česka se nemůže pyšnit tolika památkově chráněnými dřevěnými kostely jako Moravskoslezský kraj. Jenže...

O zahrádky v Opavě je obrovský zájem, více jich však letos nebude

Zahrádkářská kolonie Malina na Kraví hoře by podle návrhu baseballové Techniky...

Od loňského srpna se po výzvě radnice hlásili zájemci, letos se mělo začít s první výstavbou. Tři stovky zahrádek v...

Advantage Consulting, s.r.o.
FAKTURAČNÍ TEAM LEADER

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 36 000 - 42 000 Kč

Najdete na iDNES.cz