Devět nejčastějších zubních problémů. Jak řešit citlivé zuby či skřípání?

  • 1
Kaz, citlivé krčky či paradentóza patří k poměrně běžným důvodům, které vás přivádějí do zubní ordinace. Jak dostat takové potíže pod kontrolu?
Zubní kaz

Pokud o svůj chrup správně pečujete, je nejen vaší ozdobou, ale navíc i významným zdravotním faktorem. Proto byste ho měli dobře chránit a v případě jakýchkoli problémů rychle jednat. Na co si dát pozor, abyste si udrželi zuby jako perličky?

Mýty o zubech: v těhotenství se více kazí a tvrdý kartáček je lépe čistí

Zubní kaz

Nepříjemné poškození zubů vzniká především působením bakterií, které mění cukr v kyselinu. Může napadnout zubní sklovinu a postupně ji rozkládat.

Co dělat? Pečlivá zubní hygiena je nezbytností, minimálně dvakrát denně si důkladně čistěte zuby a zubní meziprostory (nití, mezizubními kartáčky).

ilustrační snímek

Citlivé zuby

Teplá, studená nebo sladká jídla a nápoje mnoha lidem způsobují bolest. Důvod je nasnadě: s přibývajícími léty ustupuje dáseň, někdy i výrazněji v důsledku nesprávné techniky čištění chrupu. Zubní krčky se tak odhalují a jsou citlivé vůči podnětům tohoto druhu. Také příliš tenká zubní sklovina může být příčinou bolestí.

Co dělat? Osvědčují se měkké elektrické zubní kartáčky s kontrolou tlaku i speciální zubní pasty a ústní vody bez abrazivních částic.

Nejčastější příčiny zápachu z úst jsou hladovění, stres i nemocná slinivka

Zápach z úst

Na vině bývají z 90 procent bakterie v ústech, na jazyku a kolem zubů v důsledku nedostatečné péče o ústní dutinu.

Co dělat? Zlepšit ústní hygienu. Do svých pečujících rituálů zapojte zubní nit, mezizubní kartáčky i antibakteriální ústní vody, nezapomínejte ani na pravidelné kontroly u stomatologa a každoroční profesionální dentální hygienu.

ilustrační snímek

Ústup dásní

Více než polovina lidí starších 35 let trpí bakteriálním zánětem zubního lůžka vedoucím k ústupu dásní, jejich krvácení a paradentóze, od 65 let jsou to víc než dvě třetiny pacientů.

Co dělat? Většinou stačí pravidelné profesionální čištění a dezinfikování chrupu. Fotodynamická terapie, která dlouhodobě odstraňuje choroboplodné zárodky, připadá v úvahu, pokud jsou obtíže rozsáhlejší.

Zánět zubního kořene

Otvorem v zubu způsobeným zubním kazem můžou proniknout bakterie až dovnitř, do zubní dřeně a vyvolat zánět v kořeni. To je nebezpečné nejen pro samotný zub – kdyby se neléčil, mohl by způsobit i nepříjemný zánět čelisti.

Co dělat? Nejlepší ochranou je každoroční kontrola u zubaře. Také při citlivosti na stisk a při bolesti byste měli raději hned navštívit stomatologa, který se pokusí odstranit poškozenou tkáň a kořenový kanálek vyčistit výplachem, aby se zub zachoval.

zubař - ilustrační

Strach ze zubaře

Každý desátý člověk propadá před návštěvou zubního lékaře panice, buší mu srdce a potí se. Často se tito lidé pak celé roky kontrolám vyhýbají – tak si ale jen zadělávají na potíže, protože poškozený zub se sám neuzdraví.

Co dělat? Mnozí utlumí „strašidelné“ zvuky u stomatologa tím, že si pouštějí do sluchátek hudbu nebo audioknihu. Existují také psychologicky vyškolení zubní lékaři, kteří nabízejí jako poslední možnost ošetření v plné narkóze. Základní problém, tedy úzkostnou poruchu, byste ale měli řešit s pomocí psychoterapeuta.

Zánět dásní ničí celý organismus. Pozor na pubertu i těhotenství

Zánět dásní

Projevuje se častým krvácením dásní. Možnou příčinou je nedostatečná péče o zuby, ale na vině můžou být i některé léky, případně jiná choroba. Chronický zánět dásní může přerůst v parodentózu a zasáhnout závěsný aparát.

Co dělat? Důležitá je pečlivá ústní hygiena. Při každoročním profesionálním čištění zubů na dentální hygieně se odstraní zubní povlak, aby se pak dásně mohly regenerovat.

Ilustrační snímek

Skřípání zubů

Při nočním skřípání zubů působí na zuby i čelistní klouby obrovská síla. Důsledkem jsou mimo jiné bolesti hlavy, zad, šíje a žvýkacích svalů, ale třeba i pískání v uších. Skřípání zubů je často příznakem trvalé psychické zátěže.

Co dělat? V mnoha případech pomůžou zubní dlahy, které se nosí v noci. Je-li příčinou stres, můžou vám pomoct i relaxační cviky nebo psychoterapie.

Pět důvodů, proč nám praskají zuby. Na vině může být stres i plomby

Ulomený zub

Jednou jste špatně kousli a už vám schází kousek zubu. Důvodem lámání zubů může být plomba, skřípání zubů, ale také přetížení.

Co dělat? Postižený zub udržujte v čistotě a nekousejte na něj. Abyste zabránili vzniku otoku, hned místo chlaďte a běžte co nejdříve k zubnímu lékaři. Zub je totiž ještě možné zachránit.

Pár důležitých zásad v péči o zuby

  • Pokud jste měli k jídlu či pití něco kyselého, s čištěním zubů počkejte aspoň půl hodiny.
  • Kartáček k zubu přikládejte pod úhlem cca 45°, štětinky by se měly dostat do prostoru mezi zubem a dásní, kde se ukládá nejvíce plaku.
  • Zuby čistěte jemnými krouživými pohyby „od červeného k bílému“ – od dásně směrem ke korunce.
  • Používejte mezizubní kartáčky a pravidelně choďte na dentální hygienu a k zubaři.