Když ženy nemají své dny aneb nepodceňujte ztrátu menstruace

aktualizováno 
Menstruace může mnoha ženám každý měsíc pořádně znepříjemnit trénink. Některé z nás sice tyto problémy už nějakou dobu řešit nemusejí, avšak rozhodně to není důvod, proč jim závidět. Přečtěte si, jak spolu může souviset běh a ztráta menstruace, i to, jaká jsou zdravotní rizika.

Ztrátou menstruace trpí většinou ženy, které se věnují vytrvalostním sportům. | foto: Marie Sehnálková, Rungo.cz

Před dvěma lety se Petra Kvitová na tiskové konferenci otevřeně dotkla tématu menstruace ve sportu. Na otázku ze strany novinářů, zdali tyto ženské problémy ovlivňují výkon hráčky, odpověděla jednoznačně: „Pokud máme hrát zápas, nebo trénovat, je to nepříjemné.“ 

Debatu na toto téma rozdmýchala také britská tenistka Heather Watsonová, která uvedla, že na turnaji Australian Open ztratila zápas kvůli svým ženským problémům. Menstruace tak bezpochyby patří k věcem, které umí znepříjemnit fyzickou aktivitu, a to nejen vrcholovým sportovkyním. Některé z nás však tyto problémy řešit nemusí, jenže by v mnohých případech možná i rády měnily.

Ztráta menstruace je problém, s nímž se často potýkají vrcholové sportovkyně, ale nevyhýbá se ani ženám, které nesportují na tak vysoké úrovni. „Ke ztrátě cyklu dochází, protože klesá procento tělesného tuku a mění se hormonální regulace. Je to podobné jako u žen, které mají anorexii. Ty také nemenstruují kvůli tomu, že ztratily tělesný tuk,“ vysvětluje gynekolog a porodník Pavel Calda. 

Ztráta menstruace neboli amenorea se proto zpravidla týká vytrvalostních běžkyň nebo žen, které ve svém sportu potřebují nízkou hmotnost jako například baletky nebo gymnastky.

Ztráta menstruace může být jen začátek

Co je to ženská atletická triáda?

Jedná se kombinaci tří poruch, které se navzájem podmiňují. Patří sem nevhodná strava, ztráta menstruace a řídnutí kostí. Tyto dysfunkce  jsou spojeny s nepřiměřenou fyzickou zátěží a trpí jimi ženy, které pravidelně sportují. Jedním z prvních příznaků je ztráta tělesné hmotnosti, což mnohé sportovkyně vnímají zprvu pozitivně. O to těžší je pak návrat k normálu, který je zátěží i pro psychiku ženy.

atletická triáda

atletická triáda

Podle Pavla Caldy není samotná ztráta cyklu škodlivým jevem. „Menstruace není nutná k životu, takže její ztráta sama o sobě není nebezpečná,“ vyvrací některé obavy. Potíž je však v tom, že u žen, které sportují, bývá tento problém většinou způsoben kombinací nadměrné zátěže a energetického deficitu. S amenoreou a nevhodnou stravou je pak dále spojena nízká hladina estrogenu, která může vyústit až v osteoporózu, tedy řídnutí kostí.

Absencí menstruace se tak tělo ve své podstatě chrání před početím dítěte, které by nebylo schopné podporovat. Problém tedy může nastat i v případě, kdy se žena snaží otěhotnět. „Těhotenství souvisí s ovulací, avšak v těchto případech není jasné, jestli žena ovuluje, nebo ne. Nelze tak jednoznačně říct, zda může otěhotnět, avšak zpravidla k uvolňování vajíčka při ztrátě menstruace nedochází,“ objasňuje Pavel Calda. Jelikož však není jasné, jestli žena ovuluje, nelze amenoreu brát ani jako stoprocentní ochranu před otěhotněním.

Začněte problémy řešit

Vhodnou cestou k obnovení cyklu je změna životního stylu. Poté, co se zmírní zátěž a vzroste tak procento podkožního tuku, se ve většině případů vše vrací k normálu. „Samozřejmě lze menstruaci vyvolat i hormonální injekcí, avšak to v tomto případě nedává smysl. V první řadě je potřeba změnit životosprávu,“ říká Pavel Calda. Dodání hormonů totiž nedokáže nahradit energetický deficit, který byl spouštěčem těchto problémů. 

Nemusíte se nutně hned vzdát svého oblíbeného sportu. Zkuste však tréninky zvolnit nebo je začněte prokládat méně náročnými aktivitami, jako je jízda na kole nebo jóga. Zaměřte se také na úpravu jídelníčku. Výdej energie by v žádném případě neměl překračovat její příjem. Je však nutné počítat s tím, že tělo každé ženy je jiné. Zatímco některá z nás může změnit životní styl a po dvou měsících slavit úspěch, jiné se cyklus obnoví až po půl roce. Nejvhodnějším řešením je tak bezpochyby návštěva odborníka, který může nastavit léčbu podle vašich individuálních potřeb.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz