Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vědci našli 100 nejzdravějších potravin. Sádlo je v první desítce

  • 195
Zdravé jídlo může v různých kontextech znamenat různé věci. Ale dá se o některých potravinách říct, že jsou to ty zcela nejzdravější? Autoři z britské BBC věří, že ano. Sestavili seznam stovky potravin, které by z výživového hlediska měly být pro lidi nejprospěšnější.

Vycházeli především ze studie korejských vědců, kteří prozkoumali celou tisícovku rozličných potravin. Systematicky je ohodnotili na základě údajů, jako je obsah potřebných živin, nebo jejich kombinací. Vitaminy, minerály a další užitečné látky totiž tělu nejvíc prospívají, když jsou správně „namixované“, argumentují výzkumníci.

Korejskou studii autoři doplnili také informacemi z dva roky staré pětidílné Encyklopedie jídla a zdraví či daty, která má k dispozici Zemědělská výzkumná služba při americkém ministerstvu zemědělství. Výsledkem je žebříček, který představuje sto potravin, jež můžeme považovat za nejzdravější. Je to hlavně zelenina, ovoce, ořechy, ryby a mořské plody, ale v první desítce překvapí třeba i vepřové sádlo.

Zelenina i lahůdky z moře

Stovku uzavírají „klasiky“ jako sladké brambory, dýně, kapustičky, brokolice a květák, fíky nebo zázvor. O něco výše se běžná zelenina typu mrkve, pórku nebo rajčat střídá s pochoutkami z moří i řek, jako je chobotnice (u které ovšem autoři upozorňují i na možnost alergické reakce nebo otravy), různé druhy lososa, tuňáka, makrely a pstruha.

10 nejzdravějších potravin

Našince potěší kapr, který zaujal 81. místo. „Má vysoký podíl bílkovin, kolem osmnácti procent. Tuku je v něm méně než šest procent a neobsahuje žádný cukr,“ chválí ho BBC. Na vyšších příčkách pak najdeme třeba i sledě, který se díky velkému podílu omega-3 nenasycených mastných kyselin vyšplhal na 43. místo, nebo mořského vlka, který je ještě o příčku výš.

Pokud jde o plody moře, zdaleka to není všechno. Jikry, které jsou kromě „dobrých“ tuků bohaté i na vitamin B12, obsadily 38. místo; v první třicítce pak najdeme různé druhy mušlí a škeblí, různé druhy tresky, ale taky sladkovodní štiku.

Listy a bylinky nikdy nezklamou

V první padesátce si kromě ryb, škeblí a řady luštěnin šplhla především listová zelenina a různé druhy bylinek. Chybu neudělá ten, kdo do svého jídelníčku zařadí čínské zelí, hlávkový či římský salát, brukev nebo kadeřávek – ten se jako bohatý zdroj fosforu, železa, vápníku i vitaminů A a C dostal na 31. místo.

Špenát pak obsadil dokonce dvě pozice: čerstvý je na 45. příčce, mražený na čtyřiadvacáté. V obou případech autoři chválí obsah minerálů a vitaminů (zejména prospěšné kyseliny listové alias vitaminu B9), ale také karotenoidů: barviv, která mají přirozené antioxidační účinky. A proč je mražený špenát o tolik výš? „Když se čerstvý špenát skladuje v pokojové teplotě, může ztratit výživovou hodnotu. Zamražení v něm živiny udrží,“ vysvětlují autoři.

Bylinkám kraluje petržel, řeřicha, která je velmi bohatá na železo, koriandr a také bazalka. Třiadvacáté místo drží pampeliškové listy, které jsou podle výzkumníků skvělým zdrojem vitaminu A, vitaminu C a vápníku.

Třináctá příčka patří méně známé bylině – potočnici lékařské, které se někdy říká také řeřicha potoční. Tahle vodní rostlina, která je u nás chráněná, je cenným zdrojem minerálů i pro ty, co trpí jejich nedostatkem. Mimo jiné obsahuje železo a draslík, ale také jód a vitaminy A, C, D a E.

Vepřové sádlo v první desítce

Vítěznou desítku tvoří směsice známých i exotických plodů, rostlin a vodních tvorů. Uzavírá ji mořská ryba chňapal, která je velmi bohatá na prospěšné živiny, ale autoři seznamu upozorňují, že někdy může obsahovat i nebezpečné toxiny. Devátá je nať červené řepy, která je nabitá minerály, vitaminy skupiny B a vitaminem K.

Možná nejpřekvapivější potravinou z celé stovky je vepřové sádlo, které obsadilo osmou příčku. Podle BBC se jedná o „dobrý zdroj vitaminů skupiny B a minerálů. Vepřové sádlo je přitom méně nasycený a zdravější tuk než sádlo jehněčí nebo hovězí.“

Na sedmém místě žebříčku najdeme mangold – tahle listová zelenina se chlubí nejen vysokým obsahem minerálů a vitaminů, ale také betalainů, rostlinných barviv s antioxidačními účinky. Na šestém místě následují dýňová semínka, která jsou bohatým zdrojem železa a manganu, na pátém potom semínka chia. Ta kromě řady vitaminů obsahují vlákninu i bílkoviny, jsou tedy zdravou přísadou, která zasytí a zlepšuje trávení.

Platýs, mandle i tropická čerimoja

V první čtveřici dominují ryby. Čtvrté místo obsadil platýs, který je považován za jednu z nejzdravějších ryb vůbec. Většinou totiž neobsahuje žádnou rtuť a zároveň je výborným zdrojem důležitého vitaminu B1. Třetí příčka patří okouníkovi, rybě, která obývá hlubiny Atlantiku. „Je bohatý na bílkoviny a zároveň má málo nasycených tuků,“ píší autoři seznamu.

Druhé místo náleží tropické superpotravině, která je k sehnání i u nás – především na větších tržnicích s ovocem a zeleninou. Původně jihoamerickou rostlinu Annona cherimola, které se česky říká čerimoja, můžete dokonce pěstovat v bytě. Její plody s bílou dužinou obsahují velké množství cukru, přesto to v žebříčku dotáhla vysoko. Je totiž cenným zdrojem vitaminů A, C, B1 i B2 a také draslíku.

Absolutním vítězem se pak stala potravina, která je nám dobře známá: mandle. Obsahují sice hodně tuku, ovšem v podobě mono-nenasycených mastných kyselin, které jsou v přiměřeném množství prospěšné. Navíc jsou zdrojem vitaminu E, vitaminů skupiny B a minerálů, jako je železo, vápník, hořčík nebo zinek. „Mandle prospívají kardiovaskulárnímu zdraví a můžou pomáhat také při cukrovce,“ dodávají autoři žebříčku.