Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Tipy, jak si udržet zdravé kosti. Základem je pohyb i správná strava

  • 0
Svou kosterní soustavu bychom si měli hýčkat po celý život. Jedině tak nám bude sloužit co nejdéle a hlavně nás nebudou trápit nepříjemné bolesti. Poradíme vám několik tipů, které vám pomohou udržet kosti v kondici.

Během dětství kosti postupně zesilují. Nejsilnější a v nejlepší kondici bývají dvacetileté. A poté, co na narozeninovém dortu sfouknete pětatřicet svíček, začíná jejich hustota rapidně klesat. Kostní hmota se rozpadá rychleji, než se vytváří. Pokud se to děje v nadměrné míře, vzniká osteoporóza.

Co omezit?

A pak tu jsou neřesti a pochutiny, kterých je vhodné se naopak vyvarovat, nebo jejich příjem alespoň omezit.

Nemalý podíl na odčerpávání vápníku z kostí má kouření, konzumace alkoholu i nadměrného množství kávy a cukru.

Z velké části postihuje ženy, nevyhýbá se ale ani mužům. Zatímco u žen toto onemocnění nejčastěji způsobuje nízká hladina hormonu estrogenu v průběhu menopauzy, u mužů to zase bývá nedostatečná hladina testosteronu. Pevnost kostní hmoty ale ovlivňuje i celá řada dalších faktorů, jako jsou vrozené dispozice, pohlaví a životospráva.

Bez vápníku to nepůjde

V rámci prevence, ale i léčby osteoporózy je důležité zaměřit se především na zvýšený přísun vápníku, který je nezbytný pro růst kostí a jejich přestavbu.

Do jídelníčku je nutné zařadit mléko a mléčné výrobky. Ale nejenom ty. Bohatým zdrojem vápníku jsou také olejovky – nejlepší jsou celé rybičky i s měkkými kůstkami. A spolu s nimi i mák, ořechy, celozrnné potraviny, luštěniny, slunečnicový a sezamový olej.

Cvičte jógu

Osteoporóze a dalším kostním poruchám lze rovněž čelit vhodným dýcháním. Vyrovnat se se změnami ve stavbě kostí tělu údajně pomáhá brániční dýchání, při němž dochází ke střídavé kontrakci a relaxaci bránice.

Superpotraviny pro silnější kosti. Jen mléčné výrobky nestačí

Zatímco při nádechu se stlačuje dolů, při výdechu se vyklene do oblouku. Potíže spojené s osteoporózou zmírní i různé relaxační techniky.

Hýbejte se

K úbytku kostní hmoty může přispět i nedostatek pohybu, proto je tak důležité se přiměřeně hýbat. Zdůrazňujeme ale pojem přiměřeně, nic se nesmí přehánět.

Přetěžování kosterní soustavy může přinést jiné, neméně vážné zdravotní problémy. Vhodné jsou především rychlá chůze, strečink a plavání.

Hormonální a doplňková léčba

Především u žen, které prodělaly přechod před dovršením 45 let, se jako velmi úspěšná ukazuje léčba hormonální.

Některé pacientky si ale stěžují na nepříjemné vedlejší účinky, ať už se jedná o únavu, návaly horka, emoční labilitu či svalovou slabost. Některé studie dokonce poukazují na spojitost hormonálních preparátů a vyšším rizikem rakoviny.