Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Pozor na vysoký tlak v létě, vedro srdci nesvědčí

  • 0
Sluníčko už začíná pěkně připalovat, což je na jednu stranu moc příjemné, vysoké teploty však zároveň mohou velmi nepříjemně komplikovat život lidem, kteří trpí hypertenzí. Na co si dát pozor, abychom svému srdci neškodili?

Faktem je, že pacienti, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem, mohou vést běžný život téměř bez jakýchkoli omezení. Přesněji řečeno, platí to v případě, pokud pravidelně užívají lékařem předepsané léky. Pak se nemusí obávat ani cestování. Přesto i tak mohou nastat určité komplikace.

Odborníci varují, že stejně jako každé jiné léky, mají i ty, které jsou určené na snižování krevního tlaku, svoje nežádoucí účinky. Při stresových situacích, což může být pro řadu lidí cesta letadlem, kdy dochází ke změně tlaku a dehydrataci organismu, se může tlak zvýšit a stávající terapie poté funguje odlišně.

Většinou ale dochází jen ke snížení účinku léků a pacienti mohou pociťovat závratě, bolesti hlavy, únavu. Větší problém však nastává v případě, kdy si lidé s sebou na dovolenou nevezmou dostatečný počet tabletek a v cizí zemi je pak obtížně shánějí.

Vedro srdci nesvědčí

Všichni dobře víme, že slunce nejvíc praží u moře na pláži nebo na horách. Nejenom lidé s nemocným srdcem, ale všichni by se měli vyhýbat přímému slunci v době mezi 11. a 15. hodinou, kdy je jeho záření nejsilnější.

Pokud máte doma nebo v hotelu k dispozici klimatizaci, dávejte si pozor zejména na nastavení vhodné teploty. Ideální je hodnota kolem 24 °C, organismus se totiž hůř vyrovnává s teplotním šokem při náhlém přechodu z horka do chladu, a naopak. Rychlá změna teplot proto může způsobit řadu zdravotních komplikací (rýmu, zánět průdušek, angínu).

Tekutiny pod kontrolou

Základní prevencí v letním období je samozřejmě dostatečný příjem tekutin, nejlépe čisté vody. Dáte-li si každou půlhodinku jednu skleničku, budete mít svůj pitný režim pod kontrolou.

Deset jednoduchých rad, jak zkrotit vysoký krevní tlak

Při větších vedrech nebo fyzické námaze příjem tekutin ještě zvyšte. Mějte ovšem na paměti, že nic se nemá přehánět. Nadměrným množstvím tekutin můžete zatěžovat ledviny nebo srdečně cévní systém.

Přibalte si tlakoměr

Častější domácí měření není v létě podle odborníků obecně nutné, je ale vhodné při nově vzniklých obtížích, kdy může napomoct při rozhodování o efektivnosti léčby nebo úvaze o změně terapie.

Dnes jsou v lékárnách běžně k dostání tlakoměry pro domácí měření, které je vhodné mít po ruce i na dovolené, tlak sledovat a zapisovat si naměřené hodnoty.

Výhoda domácího měření spočívá hlavně v tom, že si můžete tlak kontrolovat pravidelně v určitém čase a za normálních každodenních podmínek. Tím se vyhnete uměle zvýšeným hodnotám způsobeným nervozitou z cizího prostředí v lékařské ordinaci (tzv. syndrom bílého pláště).

Zásady správného měření tlaku

  • Před měřením je potřeba sedět v klidu několik minut v tiché místnosti a předtím alespoň půl hodiny vydržet bez kouření, jídla, kofeinu a fyzických aktivit. Je důležité mít podepřená záda a paži, nehýbat se a nemluvit, nohy by neměly být překřížené.
  • Vždy je potřeba měřit tlak dvakrát s časovým intervalem 1 až 2 minuty, případně i potřetí, budou-li první dvě měření výrazně rozdílná.
  • Měření tlaku je vhodné ráno a večer, před užitím léků a vždy při potížích.
  • Doporučuje se používat standardní manžetu, ovšem u lidí s nadměrným obvodem paže, zejména u obézních, je potřeba používat širší manžetu, u jedinců s malým obvodem paže naopak malou manžetu.
  • Manžeta představuje důležitou součást tlakoměru a je nutné dbát na to, aby byla umístěna v úrovni srdce.
  • Při prvním měření je vhodné změřit krevní tlak na obou pažích, aby se zjistil případný rozdíl při periferním postižení cév. Následně si ho změřte na paži, kde se vám ukázaly vyšší hodnoty.
  • U starších lidí, diabetiků a těch, kteří mívají sklony k nízkým hodnotám, je vhodné změřit krevní tlak i vestoje (v první a páté minutě od postavení se), protože po zaujmutí vzpřímeného postoje může nadměrně klesnout.
  • Při měření si všímejte také tepové frekvence, její hodnota by měla být optimálně mezi 60 až 70 údery za minutu.