Vitamin D pomáhá v boji s covid-19. Jaké jsou jeho přirozené zdroje?

  • 108
Nedávno zveřejněné výsledky studie mezinárodní skupiny vědců naznačují, že riziko onemocnění a úmrtí na covid-19 klesá se zvyšující se hladinou vitaminu D. Experti zároveň varují před nadměrnou konzumací vitaminových preparátů, protože může hrozit hyperkalcemie či poškození ledvin.
Ilustrační snímek

Vitamin D je pro zdraví a imunitu velmi prospěšný, ale předávkování může být pro organismus toxické. Ideální je, pokud ho tělu dodáte prostřednictvím vhodného jídelníčku a dostatečného slunečního záření. 

Za bezpečnou denní dávku vitaminu D je považováno množství maximálně 4000 IU, speciální přípravky s vitaminem D by vám ovšem měl předepsat lékař a také pravidelně kontrolovat jeho hladinu v krvi. 

Jak doplnit množství vitaminu D přirozeně?

Opalující se mladá žena.

Vystavte se slunečnímu záření

Jak se chránit proti nákaze: pomůže vitamin D, ovoce i pohyb, míní lékaři

Tato metoda vás nejen nic nestojí, ale na jaře a s příchodem léta je i ideálním způsobem, jak si zlepšit imunitu. Už dříve se vědělo, že nízká hladina vitaminu D v chladnějších obdobích roku má významnou souvislosti s nárůstem počtu pacientů s respiračním a chřipkovým onemocněním. A výsledky aktuální studie naznačují, že covid-19 není v tomto ohledu výjimkou. 

Opalovací krémy sice produkci vitaminu D výrazně omezují, ale pokud budete dodržovat doporučení kožních lékařů a nebudete se bez ochrany vystavovat slunci v nejkritičtější střední části dne, uděláte pro svou imunitu maximum. Lidem se světlou pletí postačí denně půlhodina na slunci, ti opálenější by si měli slunečních paprsků užívat o něco déle.

Losos s kukuřičným pyré a zeleninovým bulgurem

Jezte ryby a tuky z nich

Málo vitaminu D oslabuje tělo a zpomaluje spermie, chybí polovině z nás

Nejlepším přítelem naší obranyschopnosti je kvalitní rybí tuk, například olej z tresčích jater (doporučuje se zejména ten, který neprošel tepelnou úpravou). Vynikajícím zdrojem vitaminu D jsou také tučné ryby, jako třeba losos (ideálně z volného odchytu) či tuňák, které bychom měli konzumovat nejméně dvakrát za týden. 

Vsaďte také na sardinky, můžete z nich třeba připravit rychlou pomazánku k večeři. Obsahují navíc omega-3 mastné kyseliny a další zdraví prospěšné látky.

Slanina

Rehabilitujte sádlo a slaninu

Odborníci na hubnutí budou muset přivřít obě oči, ale je nesporným faktem, že vepřové sádlo obsahuje významné množství vitaminu D, a tak bychom se mu zejména nyní neměli vyhýbat. Nejlepší je ovšem kvalitní domácí sádlo, které koupíte přímo od vašeho oblíbeného farmáře či v bio obchodě. Tradiční slanina je dalším vítaným pomocníkem v boji s respiračními problémy. 

Legendární slanina je vyráběna z plemene Mangalica, na jihu Evropy zase z iberského plemene. U nás v Česku má skvělou pověst slanina z přeštického černostrakatého prasete, která je jemně prorostlá, jakoby mramorovaná, a zachovává si šťavnatost i vynikající chuť vepřového.

Šakšuka

Zaměřte se na vaječné žloutky

Až půjdete nakupovat, určitě nezapomeňte na vejce, ideálně od slepic z volného chovu – zejména žloutky z nich obsahují až pětkrát více vitaminu D oproti těm z klece. 

Grilované krevety

Dejte si krevety, kaviár a ústřice

Možná vám bude připadat toto doporučení jako labužníkův výběr než zdravotní doporučení, ovšem důvody jsou jasné. Například krevety kromě vitaminu D obsahují také vitamin B, zinek a selen, takže jsou zdravé nejen v době pandemie koronaviru. 

Imunitu podporují i ústřice a kaviár, který je navíc zajímavým zdrojem vitaminu A či draslíku, mimo jiné napomáhá při snižování krevního tlaku.