Tip na výlet: teplo, odpočinek i běhání na Fuerteventuře

  10:34aktualizováno  10:34
Ne vždy se plány setkávají s realitou, znáte to. V plánu je delší dovolená, ale pracovní a jiné povinnosti jsou proti. Alespoň jeden týden jsem si ale ušetřil, a tak stojím s batohem na letišti a chystám se týden volna věnovat slunci, moři a taky běhu. Nechte se inspirovat a vyrazte na Fuerteventuru také.

| foto: Filip Gruszpro iDNES.cz

Volba padla na jeden z kanárských ostrovů pro svou dostupnost díky přímým letům z Prahy a taky pro celoroční slunečné počasí s průměrnou teplotou okolo 23 stupňů. Fuerteventura je druhý největší ostrov. Je vyhlášený především svými plážemi. Abych ho trochu poznal, zajišťuji si ubytování nejdříve na jihu, poté na severu.

Běhání po pláži i trail na jihu

Fuerteventura: pohyb i relaxace

Fuerteventura: pohyb i relaxace

Přístavní městečko Morro Jable se krčí pod nejvyšším kopcem Pico de la Zarza obklopeno dovolenkovými resorty. Život je tu podřízen turismu a tak tu čas líně plyne. Šumění moře u pláže občas přehluší německá objednávka místní sangrie. Pro běhuchtivé jedince se tu nachází hned několik možností. Jednou z nich je turistická trasa vedoucí podél dlouhé pláže Playa de Jandia. Středobodem je velký maják. Cesta občas přechází v cyklostezku a tak je tu místo pro všechny sportovce. Běžci, bruslaři a chodci přicházejí hlavně ráno nebo večer. Mírným stoupáním nad pláží se dá dostat přímo do centra.

Líbil se vám článek?

Všem článkům od čtenářů nyní můžete dávat hlasy a odměnit tak autory za jejich práci. Pokud se vám článek líbil, klikněte dole pod článkem na tlačítko Článek se mi líbí.

Náročnější asi 25 kilometrů dlouhá trailová trasa je značená jako červená turistická z Morro Jable až na jihozápadní konec ostrova k majáku Faro de Punta Jandia. Tady už je cesta tvořená především kamením, pískem nebo hnědým prachem. Čech zvyklý na výborné turistické značení z domova musí občas dávat pozor, kudy kam. Běžně se tu vyskytují fuerteventurské kozy, i nám jedna vstoupila do cesty.

Fuerteventura: pohyb i relaxace
Solární kadibudka.

Největším problémem na ostrově je voda. Nečekejte proto žádné zelené oázy. Na konci cesty na vás čeká opět maják a o cca pět kilometrů severně taky solární „kadibudka“. Zde se také poprvé dostáváme k západnímu pobřeží. Teprve tady se člověku dojde, jakou sílu má ta masa vody, když se valí na skály u pobřeží.

Fuerteventura: pohyb i relaxace

Druhý tip na trailový výlet/výběh v jižní části ostrova je vesnice Cofete vzdálená cca 12 km od našeho letoviska. Start trasy je stejný, pouze ve své třetině cesta tentokrát uhýbá vpravo do kopců. Opět vás čeká vyprahlá pustina na jejímž konci je malá pastevecká vesnička. Cofete tvoří pouze několik stavení a jedna hospoda. Kolem hřbitova jako z westernu se dostanete až k pláži. Právě pláž byla cílem výletu. Kilometry písku, žádné hotely, minimum turistů a opravdu velké vlny, to přesně jsem hledal. Obě místa jsou také dostupná autem, což je ideální pro cestu zpět.

Severní část ostrova

Fuerteventura: pohyb i relaxace

Sever ostrova mě přivítal písečnými dunami u města Corralejo. Už při příjezdu vím, že tady se musím určitě proběhnout. Zvláštní scenérie písku a hor mě uchvátila. O to více lituju, že jsem nevyrazil na dovolenou o dva týdny dříve. V přírodním parku Corralejo dunas se totiž každoročně na podzim koná písečný půlmaraton vedoucí přímo přes duny. Samotné město tepe životem, je to centrum surfařů, kiterů a různých jiných chytačů větru. Bary a hospůdky jsou každý večer plné. Ochutnávka mořských plodů a kozího sýra je povinnost. Atmosféra je parádní.

Fuerteventura: pohyb i relaxace

Občas to stojí trochu sebepřemlouvání, ale běh okolo přístavu přes všechny pláže do písečných dun a zpět má v ranním klidu své kouzlo. Vítr občas fouká dost nepříjemně a někdy jeho poryv vmete člověku do obličeje trochu písku. Pokud se s někým vsadíte, že taky oběhnete nějaký ostrov jako ultramaratonec René Kujan, můžete si vybrat libovolný atol v tichomoří nebo třeba ostrov Lobos. Lobos se nachází dvacet minut lodí od Fuerteventury. Oběhnutí ostrova máte zhruba tak na tři hodinky i s výběhem na vyhaslou sopku Montaňa La Caldera. Zbytek dne se můžete kochat výhledy a koupat se na liduprázdné pláži.

Fuerteventura: pohyb i relaxace
Fuerteventura: pohyb i relaxace

Fuerteventura rozhodně stojí za výlet, zvlášť pokud hledáte dovolenou s dětmi. Doporučuju kouknout na mmdunasfuerteventura.com a dovolenou plánovat dle termínu závodu. A nezapomeňte přibalit běžeckou větrovku, fakt tu dost fouká. Běhu zdar, lenosti zmar!

Napište svůj článek i VY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy.

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na editaci článku a co zveřejní (a co ne), bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

Autor:
Témata: Fuerteventura

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Snažíte se, ale nehubnete? Šest snadných kroků ke zdravému a krásnému tělu

Ilustrační snímek

Plavková sezona pomalu končí, ale vám se navzdory předsevzetím a úporné snaze nepodařilo získat vysněnou postavu?...

Neumírejte na rakovinu děložního čípku, nově se můžete vyšetřit samy

Ilustrační snímek

Na pravidelné kontroly ke gynekologovi nechodí přes čtyřicet procent českých žen, přitom prevence může být například u...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz