ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Těsné oblečení může škodit zdraví. Pozor na kalhoty i kravatu

  • 24
Zdaleka ne vše, co je módní a elegantní, nám dělá dobře. Něco z toho může stlačovat orgány, bránit normálnímu dýchání nebo poškozovat oči. Na které kousky oblečení si dát pozor?

Pro krásu se musí trpět – o tom by mohly hodně vyprávět ženy žijící v 18. století. Tělo si stahovaly tak úzkými korzety, že často upadaly do bezvědomí. Případy, kdy mladé ženy pykají za módní oblečení, se objevují i dnes.

Do redakce dorazil příběh jedné naší čtenářky, která pracovala dlouhé hodiny v podřepu, oblečená v džínách těsně přiléhajících k tělu. Lýtka jí tak silně natekla, že jí ochrnuly nohy a musela být převezena do nemocnice.

Přiléhavé kalhoty - pálení žáhy

Oblečení by mělo být hlavně pohodlné. Příliš úzké kalhoty v pase někdy při dlouhém sezení stlačují cévy, zažívací orgány a ledviny. Žaludek pak může na trvalý tlak zareagovat pálením žáhy. A jsou-li pod permanentním tlakem ledviny, mohlo by dojít až k inkontinenci. Touto zátěží trpí i děloha.

Příliš těsný pásek – vadné držení těla

Přespříliš utažené pásky, vázačky a různé ozdobné šňůrky stlačují páteř v oblasti kříže, což může vést až k trvalému poškození držení těla nebo k degeneraci zádového svalstva. Bolesti zad jsou takřka nevyhnutelným následkem. Těsný pásek stojí i za tzv. gastroezofageálním refluxem, mezi jehož příznaky patří hořká chuť v ústech, pálení nebo bolest na hrudi, pálení žáhy, chronický kašel a potíže s polykáním.

Zapínání by mělo zůstat schované pod oblečení. Jakmile se sune ke krku, značí...

Nesedící podprsenka – nedostatek vzduchu

Asi 70 procent žen nosí podprsenky, které jim nepadnou zrovna nejlépe. Jestliže jsou příliš volné, mohou při větším horním objemu ženy způsobovat bolesti zad a hlavy. Příliš úzké a těsně přiléhající znemožňují pohyb horních žeber a nedovolují hlubší nádech. 

Čím méně vzduchu dostanete do plic, tím méně kyslíku doputuje k mozku, takže se budete cítit slabá a unavená. Kromě toho se může stát, že vaše tělo zareaguje na trvalé nedostatečné zásobení kyslíkem zrychlením dechu. Tím se také změní pH hodnoty krve.

Zákeřná syntetika – plísňová onemocnění

Spodní prádlo z umělých materiálů vytváří na těle klima, v němž se mimořádně dobře daří různým choroboplodným zárodkům. Riskujete tak plísňové onemocnění a zánět močového měchýře. Obzvláště tanga usnadňují bakteriím přechod ze zadní do přední intimní oblasti, kde vyvolají zánět.

Utažená kravata – zelený zákal

Ohroženi jsou i muži. Když jsou límeček nebo kravata příliš těsné, může to v nejhorším případě vést až k oslepnutí. Američtí vědci zjistili, že se kvůli tomu nitrooční tlak zvyšuje už po několika minutách o 20 procent. Možným následkem je zelený zákal. Mezi látku a tělo by se vždy měly vejít ještě dva prsty.

Jedy v textiliích

Mnoho látek dnes obsahuje chemikálie, např. barvy, prostředky proti plísním nebo substance odpuzující špínu, které můžou vyvolat alergie a dráždit pokožku. Proto dodržujte zásadu (obzvláště u spodního prádla), že se nové šatstvo musí před oblečením na tělo aspoň jednou vyprat.