ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tenisový loket a syndrom karpálního tunelu. Jak se zbavit těchto potíží?

  • 4
Obě nemoci postihují ruce a jejich příčinou je přetížení lokte nebo zápěstí. Často trápí lidi, kteří dlouhodobě pracují na počítači. Ne náhodou se tenisový loket dříve nazýval křeč písařů. Jak potíže rozpoznat a jak se jich zbavit?

Své označení získal tenisový loket podle rekreačních tenistů. Může však trápit i lidi, kteří nesportují. Za jeho vznikem nestojí pouze neobvyklá nebo fyzicky náročná práce. Na vině bývá dlouhodobá stereotypní činnost, jako je například práce u počítače. Naopak nemusí postihnout profesionální sportovce, kteří ovládají správné techniky, jež brání vzniku tohoto onemocnění.

Tenisový loket obvykle postihuje oblast lokte, může se však objevit i v oblasti zápěstí či ramene. Je to onemocnění šlach a svalových úponů, kterými jsou svaly připnuty ke kostem. Vlivem opakovaných jednostranných pohybů vznikají ve šlachách mikrotraumata, která způsobují bolest v lokti. Typickým příznakem je silná bodavá bolest na vnější straně lokte, která může vystřelovat do ramene nebo předloktí. Postižené místo je teplejší a oteklé.

VIDEO: Jak se operuje nemoc z počítače, syndrom karpálního tunelu

Zatímco tenisový loket většinou vzniká při sportu nebo fyzické činnosti, syndrom karpálního tunelu je nejčastěji následkem práce s počítačem. Je to nemoc vyvolaná útlakem nervu v zápěstí.

Karpální tunel je průchod mezi předloktím a dlaní, ohraničený karpálními kostmi a vazy. Prochází jím cévy, šlachy i nervová vlákna, z nichž je nejdůležitější střední nerv. Nadměrná zátěž zápěstí má za následek stlačení právě tohoto nervu. Vzniká nejen častým používáním počítačové myši, ale i prací s příklepovou vrtačkou nebo pneumatickým kladivem.

Syndrom karpálního tunelu se nejčastěji projevuje bolestí, mravenčením, brněním v oblasti zápěstí, dlaně a prstů, většinou v klidovém stavu, zejména v noci a ráno. TPotíže doprovází snížená svalová síla, nešikovnost ruky při uchopování drobných předmětů nebo při zapínání knoflíků.

Jak léčit tenisový loket

Lékař vyslechne pacienta ohledně jeho potíží a provede test natažení prostředníku proti odporu. Pokud natažení prstu vyvolá velkou bolest, jedná se o tenisový loket. Vedle užívání léků musí pacient dodržovat režimová opatření, jejichž základem je fixace ruky ortézou a klid. Od bolesti uleví vedle klidu i ledové obklady a mast ze šťávy z kostivalu.

Důležitou součástí léčby jsou cviky prováděné pod dohledem fyzioterapeuta. Cílem je protažení a podpora regenerace svalů i jejich úponů. Kromě cviků se využívá také laser, kryoterapie (léčba chladem), magnetoterapie, elektroterapie. Pokud to nepomůže, na řadu přichází operace.

Syndrom karpálního tunelu

Lékař vedle vyslechnutí pacienta ohledně jeho potíží provede vyšetření vedení vzruchů středním nervem v oblasti zápěstí a stanoví diagnózu. Podobně jako u léčby tenisového lokte je také hlavní součástí léčby karpálního tunelu ortéza a klid.

ENCYKLOPEDIE PŘÍZNAKŮ NEMOCÍ: Když bolí hlava, obličej, ruce a nohy

I zde pacient provádí speciální cviky pod dohledem fyzioterapeuta. Od bolesti uleví vedle ledových obkladů konopná a měsíčková mast. Pokud léčba nepomůže, je nutná operace karpálního tunelu.

Snížením tlaku na zápěstí lze snížit riziko vzniku syndromu karpálního tunelu. Jestliže se nelze vyhnout zatěžování oblasti karpálního tunelu, doporučuje se dělat při práci krátké přestávky. Rovněž pomáhá pravidelné protahování zápěstí. Je-li to možné, je dobré střídat činnosti tak, aby nebylo zápěstí namáháno delší dobu bez pauzy.