Samovyšetření může zachránit život. Ženy ruce na prsa, muži na varlata

  • 3
Rakovinou v Česku onemocní každoročně přes 80 tisíc lidí. Velkou roli v boji s touto zákeřnou nemocí hraje stadium, ve kterém je choroba objevena. I proto je důležité chodit pravidelně na preventivní prohlídky a také provádět samovyšetření. Jak na to?

Prsa kontrolujte každý měsíc

Samovyšetření prsu by měly ženy provádět každý měsíc. Ideální dobou je pátý až osmý den po zahájení menstruace.

„V tuto dobu je totiž prsní žláza nejklidnější. Vyšetřovací pole zahrnuje oblast od klíční kosti k podpaždí až do míst, kde končí podprsenka. Je to vlastně celý hrudník,“ vysvětluje doktorka Miroslava Skovajsová, zakladatelka screeningu v Česku. Pokud ho provádíte poctivě, zabere vám asi dvacet minut.

Vyšetření varlat jednou za tři měsíce

Problémem u většiny mužů je stud. Samovyšetření dělá jen málo z nich, k lékaři navíc často přijdou pozdě, i když už třeba o nemoci vědí.

Přitom u rakoviny varlat platí to samé co u podobných nádorů. Čím dříve se odhalí, tím vyšší je pravděpodobnost úplného vyléčení.

Proto by i muži měli podle urologa Loudy alespoň jednou za tři měsíce provádět samovyšetření, které je jednoduché a zabere pár minut.

„Začnete tak, že mezi prsty uchopíte varle, vyhmatáme jeho přední plochu a boční strany, které jsou po hmatu přístupné,“ popisuje Louda. Varle má elastickou strukturu, je hladké, za fyziologických okolností nemá na sobě žádné nerovnosti nebo zatvrdlá místa.

Při vyšetření prsu i varlat platí to samé. Pokud objevíte bulku či změnu vzhledu, neváhejte se okamžitě obrátit na svého lékaře. Může vám to zachránit život.