Ona

Diskuse k článku

Rozbor běhu: těžkopádný pohyb bez práce paží

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

D87u57š91a53n 82E42r82b72s

17. 6. 2014

Vážený pane Sládku, pokud Vám a komukoliv jinému tyto praktické rozbory nic nepřináší a neobohacují Váš běžecký život, tak samozřejmě čtení je dobrovolné. Přeci se takto sebetrýznit čtením, pro Vás nepřijatelného textu po stránce biomechanickém a kineziologickém, nebudete každých 14dní.

Ano běžecké boty obouvám od mala.S tím souvisí má bohatá vlastní běžecká praxe, která nese spousty úspěchů a kvalitních výsledků, a to je při korekci někoho jiného to k nezaplacení.

Ohledně mé odbornosti-vystudované magisterské studium v oboru tělesné výchovy a sportu zakončené diplomovou prací  z oblasti atletiky a běhů, dále magisterské studium na katedře biologie Univerzity Hradec Králové-velké množství předmětů z oblasti fyziologie a anatomie lidského těla. Semináře ze zdravovědy, zdravotní tělesné výchovy, atletiky, teorie sportovního tréninku atd. atd.

Abych tu nepopisoval všechny mé certifikáty, tak naposledy uvedu jako LICENCI ATLETICKÉHO TRENÉRA a mnohaletou praxi jako pedagog tělesnné výchovy, zdravotní tělesné výchovy a také na pozici trenéra např. na sportovní škole.Trenérská praxe v oblasti dlouhých běhů mě doprovází v posledních letech paralelně vedle mého vlastního trénování.

Tak to jen toliko k tomu, že kdo dělá rozbory čehokoliv, tak by to měl znát a nejenom umět obout sportovní obuv.I když jak jsem již psal-není nad vlastní praxi, páč knížky jsou knížky, ale umět to podat lidem lidsky tak, aby to mělo svůj efekt a nezahltit je pouhými odbornostmi, které jsou v praxi často nepoužitelné, je také um.

Na závěr-mohu souhlasit s tím, že ukázky jsou samozřejmě  často velmi krátké, z jednoho úhlu, tudíž se rozbor provádí jen velmi stěží aby byly podchyceny zásadní chyby. Dále určitě pomalý běh v ukázkách lze hůře korigovat než běh ve větších rychlostech, kde se jednak chyby projeví více, ale na druhou stranu i jejich odstranitelnost je lepší. Při větší rychlosti lze více předvést, rozsah pohybů je větší a tudíž i vyniknou více případné chybky a nedostatky. Díky za přízeň

0 0
 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

Z65d30e76n37ě26k 81S98l80á76d55e45k

17. 6. 2014

ano čtení, tak i příspěvky jsou dobrovolné. Jen o nepřijatelnosti textu jsem se nezmínil, jen jsem zdůraznil několik odchylek od reality a není to jen můj osobní pohled. Ono dívat se na rozbor jen vizuálně (shlédnutím videa) je vlastně klamání našich smyslů vnímání a v textu to následně vyjde vše zjednodušené a zevšeobecněné bez zaměření mnohdy na ty nejzákladnější věci.

Ale nic proti nikomu, vše zde napsat nejde.

Jinak nejen Vám mnoho kilometrů bez úrazu

0 0
 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

O35l27g87a 72C95h80v14á90l96o25v14á

15. 6. 2014

Převádět se na chybách amatérů je i podle mne trochu laciné. Myslím si ale, že šlo spíš o upozornění na to, kolik chyb se i v tak jednoduché resp. základní pohybové činnosti nechá nasekat. Jenže to je ono - předělat stereotyp běhu není jednoduché. Vše začíná již chůzí a držením těla. Ty zlozvyky u běhu a všechy osttaní, které se ve špatné technice projevují, pocházejí vlastně už od kolébky. Zlepšit jde všechno,  ale začala bych tím držením těla. A jestli má dotyčný ploché nohy, jako že asi ano, tak s tím by byla docela fuška.

0 0
 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

P11e77t78r 27Š91p30i29č44á63k

14. 6. 2014

Ty hodnoceni jsou k nicemu, zaprve lide v ukazkach nebehaji ale klusou i kdyz mnohdy ani to ne. Zadruhe je tu snaha neco prinosneho poradit ale neurazit.  Je to jako kdyz ma akademicky malir hodnotit maluvky deti ze skolky . Nerekne mamince hele to vase dite neumi drzet ani tuzku a maluje jako prase, az priste bude chtit neco kreslit tak mu radeji złomte ruku.  Rekne ze by zlepsil to a to ale jinak ze je to pekny atd... Takze verim tomu ze pokud by na ukazce byl nekdo kdo umi alespon trosku behat hodnoceni by bylo uplne jinde a erudovanejsi.

0 0
 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

Z72d17e33n97ě77k 26S76l37á96d91e36k

16. 6. 2014

s tvrzením mohu jen souhlasit, hodnocení má vysvětlit základní pohybové chyby a na těch se má pracovat, tedy "základ" a ten rozvíjet a zdokonalovat, ale na to mnoho běžců nemá čas. Natrénovat na dlouhý závod jako je například pro někoho půlmaraton jde i bez množství naběhaných kilometrů. Řada běžců přehlíží základní pohybovou chybu a to je práce s těžištěm. Vezmeme li v úvahu pohled na mechaniku a to je 3.Newtonův zákon, běžci jej neumí aplikovat, přitom jej známe již ze školy. Kromě toho potřebujeme rozpohybovat běžce z rovnovážného stavu v požadovaném směru a v tom nám pomůže gravitace. Místo toho, aby se běžec vyrovnal a zaměstnal gravitaci tak se brzdí umístěním nohy před těžiště, nebo o ně opírá horní část těla s nataženými koleny. To je jedna ze základních věcí, kdy si pohybový aparát běžce nevědomě ubližuje. Místo toho abychom se to naučili běháme jen sumy kilometrů s úrazy.

Kdyby běžec věděl jak má správný pohyb provádět a prováděl jej, tak by také věděl od čeho se při běhu odchyyluje a co je za jeho úrazem. Mnohdy za to může jen náš "rozum", že nechceme a raději volíme sekundární věci, které náš běh nijak nezkvalitní a správný rozvoj dovedností utlumí. To jsou právě ty technologické masáže našich mozků, kterým podléháme, místo toho abychom chtěli více vědět.

Mnohem užitečnější je pořekadlo a bohužel platí i ve sportu: "Pokud si myslíte, že vědění je drahé, zkuste nevědomost".

0 0
 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

L57a27d41a 21N65o36v93a68k

13. 6. 2014

s takovým kufrem se nedá běžet lehkopádně..:-P

0 0
 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít
Reklama

Z86d91e96n74ě57k 49S25l75á59d47e64k

13. 6. 2014

bylo by asi užitečnější místo rozborů plných nesmyslů vysvětlit, jak má vypadat v uvozovkách "správný pohyb", tak aby si běžec co nejméně ubližoval, v tom lepším případě si neubližoval vůbec. Na místě je také vhodné vysvětlení proč ten či onem pohyb provádět takto a od čeho se neodchylovat.

Pokud zde někdo rozbor hodnotí, tak si myslím, že by takové věci měl skutečně znát. Nazout si boty již od malička umí snad každý, kdo si zde čte.

0 0
 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

J17a60r56e21k 81W62o19l64f

13. 6. 2014

to "držení" hlavy se mi naopak zdá ok...

0 0
 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

T73o27n63í36k 62K10u32t77t52m60a46n15n

13. 6. 2014

v klidu, u rozboru "Takhle to má vypadat" někdy z května taky dvakrát čumění si na špičky nevadilo ;-D

0 0
 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít
Více už toho není