Prof. MUDr. Richard Češka

Prof. MUDr. Richard Češka | foto: Archiv lékaře

S pravidelným pohybem máme dobrou šanci prožít delší život, řekl kardiolog

  • 9
Nemoci srdce a cév jsou celosvětově hlavní příčinou předčasných úmrtí. „V posledních letech na tato onemocnění umírá v naší zemi 50 tisíc lidí ročně, což je téměř polovina všech úmrtí," řekl v online rozhovoru kardiolog Richard Češka.

Odpovědi kardiologa najdete zde

Podle profesora Češky mají navíc pacienti s onemocněním srdce významně vyšší úmrtnost na covid-19 než běžná populace. Platí to především pro srdeční selhání, které je na jednom ze čtyř prvních míst chorob zhoršujících riziko úmrtí. „Kromě srdečního selhání jsou to obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak,“ odpověděl čtenářům lékař.

K základním rizikovým faktorům kardiovaskulárních příhod patří vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak. 

O lékaři

Prof. MUDr. Richard Češka, CSc. je jedním z předních českých preventivních kardiologů. Zabývá se také vnitřním lékařstvím a hyperlipoproteinémií. Působí na III. interní klinice 1. LF UK a VFN Praha. Je předsedou české internistické společnosti. Zároveň je garantem projektu Srdce v hlavě, který se snaží informovat o důležitosti prevence kardiovaskulárních chorob.

Například riziko infarktu u lidí s vysokým krevním tlakem bývá až dvojnásobně vyšší než u zdravé populace. U pacientů s vysokou hladinou cholesterolu stoupá až na trojnásobek. Při souběhu obou diagnóz je riziko až šestinásobné.

Vedle moderní efektivní léčby je nejvýznamnějším faktorem snížení úmrtnosti na nemoci srdce a cév změna životního stylu. Dostatek pohybu, snižování nadváhy a zdravá strava jsou správnými kroky, jak předcházet nemocem srdce a cév, nebo jejich rozvoj zpomalit.

„S pravidelným pohybem se zlepší výkonnost našeho kardiovaskulárního aparátu, zlepší se funkce našich cév a máme pak dobrou šanci prožít delší život v lepší kvalitě. A právě kvalitu života považuji za jednu z největších výhod pravidelné pohybové aktivity. Budeme se také lépe cítit psychicky i fyzicky,“ říká o důležitosti pohybu Richard Češka, předseda České internistické společnosti a spoluzakladatel projektu Srdce v hlavě.

A dodává, že navíc bude pravděpodobně možné snížit počet léků, které máte předepsány. Pokud jste ve věku rodičů nebo prarodičů, budete také dobrým příkladem pro mladší generaci a ukážete jim, že volný čas se dá prožívat i jinak než s mobilem či tabletem v ruce.