Melanom patří k nejagresivnějším formám rakoviny. Ročně na tuto nemoc v Česku...

Melanom patří k nejagresivnějším formám rakoviny. Ročně na tuto nemoc v Česku zemře asi 500 lidí. Život by jim přitom mohla zachránit prevence a včasná diagnóza. I proto lékaři doporučují dostatečnou ochranu před sluncem a kontrolu znamének. Varovat by vás měla tmavě hnědá až černá barva, asymetrie a velikost nad půl centimetru. | foto: Profimedia.cz

Pozor si dejte na tmavá znaménka s nepravidelným okrajem, varuje lékařka

  • 0
Melanom patří mezi nejagresivnější formy rakoviny. Na jeho vzniku se podílí především ultrafialové záření, i proto je právě po létě důležitá kontrola znamének. "Všímat bychom si měli změny velikosti, tvaru a barvy," upozornila v online rozhovoru lékařka Naděžda Vojáčková.

Zároveň čtenářům vysvětlila, že podezřelá jsou znaménka tmavá, nepravidelně hnědočerně zbarvená, s nepravidelným tvarem a zpravidla ta, která jsou větší než 5 milimetrů.

Odpovědi dermatoložky si můžete přečíst zde

Právě od podzimu do jara je nejlepší období na to, aby si lidé nechali kůži, mateřská znaménka či pigmentové skvrny zkontrolovat. Po letním intenzivním vystavování slunečnímu záření se totiž mohou na obličeji, krku, dekoltu či na hřbetech rukou objevit nové pihy, hnědé skvrny či rozšířené žilky.

O lékařce

MUDr. Naděžda Vojáčková

MUDr. Naděžda Vojáčková absolvovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v roce 1993. V roce 1997 a 2001 složila 1. a 2. atestaci v oboru dermatovenerologie. Její specializací jsou pigmentové névy a kožní nádory. Od roku 1994 pracovala na Kožní klinice FN Na Bulovce, kde působila jako primářka. Nyní pracuje jako dermatolog v Laserovém centru Anděl a na Poliklinice Anděl.

Může sice jít pouze o kosmetické vady, ale také to může být něco vážnějšího. Lékaři varují, že například u žen mezi dvacátým a třicátým rokem je melanom nejčastějším zhoubným nádorem.

To, zda je znaménko, respektive změna na kůži nebezpečná, zjistí při preventivní prohlídce dermatolog.

„Vyšetření kůže po létě představuje kontrolu celého kožního povrchu, zajímají nás změny pigmentových znamének z hlediska různých sledovaných parametrů - velikost, tvar, okraje a barva. Znaménko, které se zvětšuje, mění tvar a okraje, mění barvu a tmavne, je vhodné si nechat vyšetřit. Všímáme si i dalších delší dobu se nehojících ložisek, které mohou být různého charakteru - eroze se strupy, hrbolky hladké a lesklé nebo olupující se,“ říká lékařka Naděžda Vojáčková.

Dermatologa by měl jednou za rok preventivně navštívit každý, i když na kůži žádné změny nepozoruje. Právě včasné odhalení podezřelého znaménka vám totiž může zachránit život. 

Obecně platí, že ohroženější jsou lidé se světlými vlasy a kůží a ti, co mají po těle spoustu pih a znamének. Podle lékařů přítomnost 50 až 90 pigmentových mateřských znamének zvyšuje vznik maligního melanomu až dvakrát. Větší riziko panuje i u osob, kde se v rodině již nějaká rakovina kůže vyskytovala.