Mýty o rakovině prostaty. Postihuje jen staré a bez příznaků jsem zdráv

  • 8
Karcinom prostaty je u českých mužů už několik let nejrozšířenějším typem nádorového onemocnění. Lékaři každoročně diagnostikují až osm tisíc nových případů. Ve společnosti o tomto onemocnění koluje stále mnoho mýtů, které mohou muže odradit od prevence a léčby. Přečtěte si o těch nejčastějších.
Rakovina prostaty, která je na obrázku uprostřed, postihuje především muže po...

Mýtus Nemoc se týká jen starých lidí

Výskyt rakoviny prostaty sice stoupá po 50. roce věku, ale případů „pod padesátkou“ bohužel také není málo a výjimkou nejsou ani třicátníci.

„Zvýšené riziko onemocnění má v podstatě každý muž po padesátém roce života a mužů ve věku 50 a více let je u nás kolem dvou milionů. Zájem o nepovinné preventivní prohlídky se však pohybuje jen v řádu desítek tisíc. To je ostatně důvod, proč zhruba 20 až 25 procent pacientů přichází pozdě, tedy s nádorem v pokročilém stadiu,“ varuje profesor Roman Zachoval, předseda České urologické společnosti a přednosta Urologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze.

Pokud se nádor prostaty vyskytuje v rodině, doporučují urologové chodit na pravidelné prohlídky již od 40. roku věku – je zde totiž dvakrát vyšší pravděpodobnost onemocnění. 

Ale i kdyby ne, muži po padesátce by s návštěvou urologa rozhodně neměli váhat. Většina nádorů tohoto typu nemusí růst extrémně rychle, ale když už se ohlásí obtížemi, může být na kompletní odstranění pozdě.

Ilustrační snímek

Mýtus Konec sexu a začátek inkontinence

Přestože v některých případech k poruchám erekce dochází, v současné době lékaři používají natolik šetrné metody léčby, že schopnost mít sex zůstává na vysoké úrovni. I v pokročilých stadiích nemoci se pacienti nemusí obávat velkých nežádoucích účinků léčby, terapie jim ponechá dobrou kvalitu života. 

Co se inkontinence týče, tady záleží na spolupráci samotných pacientů – po operaci je třeba pravidelně cvičit, například svaly pánevního dna.

Odborníci tomu nesrozumitelně říkají desobstrukční endoskopický výkon...

Mýtus Nemám žádné potíže, nemám rakovinu

Toto pravidlo bohužel neplatí, v počátečních stadiích se nemusí nádor nijak ozývat. Rakovina prostaty je jedním z nejvíce asymptomatických druhů rakovin. Platí zde pravidlo: jdu k lékaři, dokud mi nic není. 

Příznaky rakoviny prostaty

Rakovina prostaty na počátku onemocnění nemívá žádné viditelné příznaky. Časem se může objevit časté močení, obtížné začínání, nebo naopak ukončení močení, slabý nebo přerušovaný proud moči, bolest při močení či ejakulaci a krev v moči a v ejakulátu.

Určitou roli hrají genetické dispozice, a proto pokud tuto nemoc měl někdo z rodiny, je důležité nechat si pravidelně měřit PSA (hladinu prostatického specifického antigenu) z krve. Zvýšené hodnoty naznačují, že se v těle děje něco nekalého a je namístě další dovyšetření. Vysokoprocentní jistoty lékaři docílí kombinací vyšetření PSA a konečníku.

I v případě, že se nemoc v rodině nevyskytuje, by prevence po 50. roce věku měla být samozřejmostí. Existuje mnoho rizikových faktorů a rodinná anamnéza je jednou z nich, k dalším patří fyzické zdraví a životní styl.

Buňky rakoviny prostaty.

Mýtus Rakovina prostaty je jistá smrt

Tento nádor obvykle postupuje pomalu a dává lékařům šanci jej zachytit včas a úplně zlikvidovat. I v pozdějších stadiích je nyní v Česku k dispozici řada preparátů, které umí karcinom na dlouhá léta zbrzdit. 

Ale samozřejmě stále platí: čím dříve, tím lépe, a pokud se nemoc objevuje v rodině, měl by muž chodit na testy PSA a kontroly k urologovi pravidelně.

Ilustrační snímek

Mýtus Zvýšená hladina PSA je vždy rakovina

Test PSA měří hladiny prostatického specifického antigenu v prostatě. Zvýšená hladina PSA neznamená nutně rakovinu prostaty. Zvýšenou hladinu může způsobit řada dalších zdravotních problémů, jako je například zánět, infekce, benigní zvětšení prostaty a další. 

Pokud test vyjde v tomto smyslu „pozitivně“, budou lékaři provádět další vyšetření, která příčinu odhalí, přičemž rakovina prostaty představuje jen jedno z možných vysvětlení.

Ve výjimečných případech mají lidé s rakovinou prostaty nízké PSA, proto je podle urologů důležité i vyšetření per rectum. Teprve poté si mohou být s vysokou pravděpodobností jistí, že v danou chvíli v těle nic nebují.

Na prevenci rakoviny upozorňuje i tradiční květinová sbírka

Během celého května v rámci kampaně Květinový květen Liga proti rakovině informuje na webových stránkách o prevenci nádorových onemocnění ledvin, močového měchýře a prostaty

„Volba tématu pro letošní rok byla zřejmá, v incidenci nádorů ledvin, prostaty i močového měchýře bohužel Česká republika zaujímá čelní příčky ve světových statistikách. Chceme informovat veřejnost jak o prevenci onemocnění a rizikovém chování, tak o příznacích uvedených diagnóz, které by měly být impulsem k návštěvě lékaře,“ vysvětluje lékařka Michaela Fridrichová, předsedkyně Ligy proti rakovině.

Lidé mohou podpořit činnost Ligy zasláním dárcovských SMS ve tvaru DMS KVET 30 nebo 60 nebo 90 na číslo 87 777. Za zaslané DMS do 31. května dárci získají e-kytičku, kterou si mohou vložit na svůj profil na sociálních sítích.