ilustrační snímek

ilustrační snímek

Osm mýtů o oparech. Pomůže zubní pasta, chlad a imunita?

  • 8
Jaká je první pomoc, příčiny a nakažlivost při oparech? Kolem této infekce panuje spousta fám. Podívejme se, jak to s nimi doopravdy je.

Pokud začne ret někde svědit a pálit, většinou hned víte, že je nejvyšší čas zasáhnout. Proti herpetické virové infekci se dá v časném stádiu dobře zakročit. Musí to být vždycky jen chemickými prostředky, nebo postačí pomoc z domácí lékárny? A je pravdou, že někteří lidé se za celý život oparem nenakazí?

Jak se zbavit oparů? Vyhněte se sluníčku a doplňte vitamín B

Mýtus 1: Pocit zhnusení může vyvolat herpes
Fakt: Jestliže někdo kolem vás tvrdí, že pocity hnusu, odporu nebo ošklivosti u něj vyvolaly opary, věřte mu, může tomu tak doopravdy být. Pocity znechucení jsou totiž spouštěči stresu a stres zase oslabuje imunitní systém. Virus, vlastní příčina oparu, má pak lehkou práci.

Mýtus 2: Zázračným prostředkem je zubní pasta
Fakt: V žádném případě ne! Zubní pasta sice puchýřky vysuší, ale kůžička na rtech kvůli tomu snadněji popraská a ochranný stroupek odpadne příliš brzy – dřív, než se ranka pod ním zahojí.

Mýtus 3: Někteří lidé jsou vůči oparům imunní
Fakt:
Nikoliv, opravdovou imunitu se nepodařilo prokázat. Virem herpes simplex typu 1 je nakaženo asi 90 % lidské populace. Je však možné, že u někoho je infekce latentní a nikdy nepropukne.

Mýtus 4: Výsev puchýřků zmírňuje med
Fakt:
Studie skutečně prokázaly, že lékařský med (z lékárny) díky svým antimikrobiálním a hojivým účinkům může urychlit vyléčení bolestivých puchýřků. Med se nanese na vatový tampon a několikrát denně se přitiskne na postižené místo.

Mýtus 5: Intenzivní chlad likviduje herpetické viry
Fakt:
Opravdu! Ověřeným receptem, který může zastavit propuknutí oparu, je led. Jakmile vás začne ret svědit, přiložte na místo ledový obklad. Ledování funguje i při propuknutí oparu, mírní bolest a zkracuje dobu hojení.

Mýtus 6: Propíchnuté puchýřky se mnohem lépe hojí
Fakt:
Chyba. Propíchnutí sice může zmírnit pocit tlaku, který vzniká naplněním puchýřků, ovšem obsažená tekutina je přímo semeništěm herpes viru. Riskujete, že přes vaše ruce nebo použité sklenice nakazíte někoho jiného.

Mýtus 7: Herpes se nedá žádnými prostředky vyléčit
Fakt: Ano, je to tak. Kdo má jednou virus, má ho navždy. Avšak u starších lidí infekce propuká méně často. Většina z nich udává, že s věkem už nemají žádné obtíže.

Mýtus 8: Vzniku oparu se nedá nijak předejít
Fakt:
Ale ano – pokud posílíte svůj imunitní systém minimálně osmi hodinami spánku, vyváženou stravou a dostatkem pohybu.

Nejčastější herpesviry

Viry herpes simplex (HSV) patří mezi nejčastější virové infekce člověka. Ty můžou postihnout i centrální nervový systém a vnitřní orgány. Čítají skupinu asi 80 virů, ovšem pro člověka mají význam hlavně tyto:

HERPES SIMPLEX

Existují dva typy. Typ 1 (HSV1) je příčinou skoro všech oparů rtů, zatímco typ 2 (HSV2) napadá sliznice genitálních orgánů (pak jde o tzv. genitální herpes).

VARICELLA ZOSTER

Virus vyvolává plané neštovice i pásový opar. Po neštovicích prodělaných v dětství zůstává v organismu po celý život a později může vést ke vzniku pásového oparu.

VIRUS EPSTEIN-BARROVÉ

Nákaza se přenáší slinami, například při líbání. Poté může i roky neaktivně dřímat v lidském těle. Jakmile se zaktivizuje, může vyvolat infekční mononukleózu.

CYTOMEGALOVIRUS

Jde o velmi častý virus – vyskytuje se u 60 % zdravé populace. U zdravých jedinců probíhá onemocnění většinou bezpříznakově, u jiných se objevují obtíže podobné chřipce.