Mýty o chřipce: zima ji zahubí a polévka vyléčí

  • 87
Každý rok se chřipkou v České republice nakazí zhruba pět procent dospělých a dvacet procent dětí. Lidé si ji často pletou i s jinými onemocněními. Navíc dělají chyby při prevenci a léčbě. Praktické lékařky Vlasty Plaché jsme se zeptali, jaké nejčastější mýty o obávané chřipce mezi lidmi kolují.
Ilustrační fotografie

Mýtus: Očkovací vakcína může způsobit chřipku a oslabuje imunitu

Není to pravda. Vakcíny proti chřipce nemohou způsobit chřipku, neboť obsahují usmrcené viry. Často se objevují informace, že očkovaný člověk pocítil příznaky chřipky. Jde však o mírné a přechodné nežádoucí účinky, např. slabá třesavka, únava, bolesti svalů, ve vzácných případech také horečka, které jsou s chřipkou pouze zaměňovány a které spontánně odezní během jednoho až tří dnů. 

Podle praktické lékařky Vlasty Plaché z Polikliniky na Národní je to reakce imunitního systému, která je u každého člověka jiná. Většina lidí však nežádoucí účinky nemá. 

Ilustrační snímek

Mýtus: Chřipku mohu chytit, i když se nechám očkovat

Ano i ne. Chřipkový vir se každou sezonu mění. Složení vakcíny proti chřipce je proto každý rok změněno na základě doporučení Světové zdravotnické organizace tak, aby co nejvíce odpovídalo virům chřipky, které kolují v populaci. 

„Pokud chřipku chytnete i přesto, že jste se nechali včas očkovat a v době očkování jste zároveň neměli příznaky nemoci, je pravděpodobné, že jste zvolili špatnou vakcínu,“ říká lékařka Plachá. 

A dodává, že existuje vakcína, která chrání proti všem čtyřem kmenům virů vyskytujících se v České republice (Vaxigrip Tetra), stále se však očkuje i vakcínami, které chrání pouze proti některým kmenům. Ti, kteří se takovými vakcínami nechají naočkovat, tedy mohou opravdu chřipkou onemocnět.

Ilustrační fotografie

Mýtus: Užívám na chřipku léky, tak už nemoc neroznáším dál

Není to pravda. Infekci můžete předat dál ještě dříve, než se u vás objeví příznaky. Infekční můžete být po dobu jednoho týdne i déle (až 10 dní) od chvíle, kdy pocítíte první příznaky nemoci. Ty obvykle trvají 2 až 7 dní. Do úplného uzdravení tak, abyste nebyli infekční, to může trvat až 2 týdny.

„Je důležité poznamenat, že infekčním nepřestáváte být jen proto, že potlačíte příznaky chřipky. Naopak, tímto přístupem pomáháte šíření chřipkové epidemie,“ vysvětluje doktorka Plachá. A upozorňuje, že vzít si prášek, nakapat si do nosu kapky a jít do práce není hrdinství ani sebeobětování, ale čirá nezodpovědnost nejen k sobě, ale i vůči ostatním.

Ilustrační snímek

Mýtus: Pořádná zima bacily zahubí

Není to pravda. Naopak se v zimě viry šíří rychleji a v silných mrazech dokážou přežít. Navíc v zimě hrozí prochladnutí organismu. 

„Pocit, že v zimě je bacilů méně, může být dán tím, že obecně se v mrazivém počasí méně zdržujeme mezi lidmi a tím šíření virů nepodporujeme,“ uvádí lékařka.

Ilustrační snímek

Mýtus: Antibakteriální mýdla fungují proti chřipce

Ano i ne. Opláchnout si ruce jen tak vodou bez mýdla tělo proti virům ochránit nepomůže. Bakterie a viry se totiž drží v mastnotě, kterou voda bohužel nespláchne. 

„Jedině mýdlo pomůže rozpustit mastnotu a zbavit ruce zmíněných bakterií. Není však nutné používat antibakteriální mýdlo, neboť stejnou službu udělá i úplně obyčejné mýdlo,“ vysvětluje doktorka Plachá. Podle ní však o stoprocentní ochranu před chřipkou nejde.

Ilustrační snímek

Mýtus: Horká polévka a svařený alkohol chřipku léčí

Není to pravda. Podle lékařky může horká tekutina, ať už jde o svařenou slivovici s medem nebo horkou polévku, příznaky chřipky pouze zmírnit, ovšem nikdy ne vyléčit. Je však nutno dodat, že přílišná konzumace alkoholu ničí játra. A protože játra jsou v době nemoci velmi potřeba, může být průběh chřipky při užívání alkoholu během nemoci mnohem těžší. 

„Obecně řečeno: ať už někomu dělá dobře zázvorový čaj, česnek nebo cibulový odvar, nemám námitek. Jde o to ulevit příznakům chřipky a každému tělu dělá dobře něco jiného,“ dodává praktická lékařka Vlasta Plachá.