Devatero pro zdravé močové cesty. Pozor na pitný režim i intimní hygienu

  • 0
Právě v zimě je naše tělo mnohem náchylnější k různým onemocněním. Často trpí i naše močové cesty. Zánětům se však lze vyhnout důslednou prevencí. Poradíme vám, na co si dát pozor.
Ilustrační snímek

Zánět močových cest může postihnout jak ženy, tak i muže, u žen se však objevuje až desetkrát častěji.

Mohou za to naše přirozené anatomické odlišnosti – ženská močová trubice je totiž o 3 až 4 centimetry kratší a vyúsťuje jen malý kousek od poševního vchodu a konečníku, což v praxi znamená, že do ní mnohem snáz proniknou bakterie, které následně mohou způsobit zánět. Ale také nemusí. Jak tedy těmto problémům předcházet?

Pozor na prochladnutí

Právě to patří mezi hlavní rizikové faktory vzniku zánětů močových cest. Dbejte na to, abyste neprostydly, především od pasu dolů. Nesedejte si na studené povrchy a dobře se oblékejte. Nejen nohy, ale také ledviny je třeba mít v teple. Do zimního počasí je vhodné nosit dlouhá trika a svetry, které kryjí záda v oblasti ledvin. Při sezení venku pomůže i šátek omotaný kolem pasu nebo košile zastrčená do kalhot.

ilustrační snímek

Pravidelně pijte

Díky dodržování pitného režimu dochází k proplachování močových cest, tím se nebezpečí vzniku infekce výrazně snižuje. Denně vypijte minimálně dva litry tekutin. Vodu můžete také prokládat urologickými čaji, čaji z libečku, kopřiv nebo pampelišek. Naopak omezte konzumaci dráždivých nápojů, jako jsou káva a černý čaj. A také limonády, džusy či mléčné koktejly. Bakterie totiž po sladkém doslova prahnou.

Chodit na záchod často je lepší, než moč zadržovat. Hrozí i selhání ledvin

Zbytečně to nedržte

Pokud budete dostatečně pít, zajistíte svému tělu pravidelné vyprazdňování. Díky tomu se z něj vyplavují choroboplodné zárodky a neulpívají na stěnách močového měchýře. Jestliže zadržíte moč na dlouhou dobu, zvyšujete riziko infekce močového ústrojí. Jakmile tedy ucítíte potřebu, zaběhněte si na toaletu. Práce neuteče.

I salátová okurka prý umí zapocená chodidla příjemně osvěžit.

Jezte močopudné potraviny

Přidejte do jídelníčku více močopudných (diuretických) potravin, jako je petržel, celer nebo okurka. Tyto potraviny sice neléčí infekci, která již propukla, ale pomáhají odstraňovat moč z močového měchýře a spolu s ní také nežádoucí bakterie, které způsobují zánět.

Dbejte na intimní hygienu

Svou roli při vzniku infekce někdy hraje i to, jakým způsobem se utíráte po vykonání velké potřeby. K přenosu bakterií do pochvy totiž může dojít, když to děláte špatným směrem. Utírejte se vždy směrem ven. Na důkladnou hygienu dbejte i při sexu. Během intimních radovánek může dojít k přenosu mnoha různých typů bakterií, které se pak uvelebí v močové trubici. Proto si vždy dojděte na toaletu a osprchujte se, předtím i potom.

Ilustrační snímek

Noste raději bavlnu

Vlhko a teploučko – to je pro bakterie hotový ráj na zemi. Proto jim velmi nahráváte tím, když nosíte spodní prádlo ze syntetických materiálů. Vraťte se raději ke staré dobré bavlněné klasice. Bavlna totiž dobře saje a odvádí vlhkost. Velmi záludná dokážou být také tanga, která perfektně pohlcují pot a bakterie a díky svému tvaru je pohodlně dopraví až k močové trubici.

Volte šetrné přípravky

Milujete voňavá mýdla a sprchové gely? To by se vám mohlo vymstít. Běžné přípravky totiž nebývají k ženským partiím zrovna šetrné – za všemi těmi lákavými vůněmi se mnohdy skrývá pořádná dávka chemie. Nemluvě o parfémovaných menstruačních tamponech a vložkách. Používejte spíš jemné prostředky určené přímo pro intimní hygienu.

6. Rakytníkové víno

Vsaďte na D-manosu

Tento bioaktivní monosacharid se přirozeně vyskytuje v lidském organizmu. V přírodě se v menší míře nachází v ovoci (jablka, hrušky) a jeho důležitým zdrojem jsou kvasné produkty. D-manosa se užívá nejčastěji při zánětu močových cest jako přírodní alternativa antibiotik. Močové záněty způsobuje ve většině případů bakterie Escherichia coli a právě D-manosa brání jejímu přichycení na slizniční stěnu, a tím i dalšímu množení. Bakterie je pak močí vyloučena ven dřív, než způsobí zánět.

Devět přírodních pomocníků, kteří posílí vaši imunitu

Posilujte obranyschopnost

O tom, jestli zánět propukne, či se mu tělo ubrání, do značné míry rozhoduje naše imunita, proto se ji snažte posílit. Zajistěte tělu dostatečný přísun vitaminů a minerálů a přizvěte na pomoc i bylinky, které pomáhají aktivně pečovat o náš obranný štít: kopřivu, česnek, podběl, bazalku, jeřabinu, ibišek, šípky, rakytník, černý bez, lichořeřišnici, echinaceu a kurkumu.