Lupénku nevyléčíte, ale její projevy zmírnit můžete

  • 18
Lupénka je nevyléčitelné zánětlivé onemocnění kůže, které trápí každého padesátého Čecha. A i když mají občas mnozí pacienti pocit, že jejich léčba nemá smysl, je důležitá a mnohdy dokáže příznaky nemoci velmi dobře potlačit. Co může lidem s touto nepříjemnou chorobou pomoci?

Lupénka neboli psoriáza je chronické kožní onemocnění, které je zákeřné hlavně v tom, že se může objevit kdykoli a u kohokoli. Většinou však postihuje lidi od dvaceti do šedesáti let, více ženy než muže. V asi patnácti procentech se objevuje už u dětí do deseti let věku. Z šedesáti procent je choroba dědičná, v ostatních případech souvisí se sníženou imunitou.

Její projevy jsou různé, od plošných výsevů až po trvalá ložiska, a to na hlavě, nehtech i kloubech. Zrudnutí a praskání pokožky, poruchy v činnosti mazových žláz, úporné svědění a odlupující se šupiny kůže už po propuknutí psoriázy nelze vyléčit, pouze zmírnit.

Výskyt i průběh choroby ovlivňuje podle zkušeností lékařů mnoho faktorů, od infekcí, zánětů a oslabení imunity přes hormonální poruchy, úrazy a psychický stres až po nezdravou životosprávu.

Pomohou mastičky i fotoléčba

Pokud trpíte lupénkou, je v první řadě důležité upravit životní styl. Poté zvolit vhodnou léčbu, kterou lékaři rozdělují do tří základních typů. 

„Nejčastěji se používají kortikoidové mastičky na tělo a vodičky do vlasů. Druhou možností je imunosupresivní léčba, která se ovšem využívá jen u těžších stavů. Při ní pacient dostává tablety či injekce. Dále pomůže fotoléčba, kdy za pomoci ultrafialového záření dochází k hojení projevů psoriázy,“ vysvětluje dermatoložka Iva Obstová.

Mezi další osvědčené způsoby potlačení lupénky patří podle odborníků například bezlepková dieta, psychická relaxace, příjem vitaminu B12 a kyseliny listové.

Jak se léčí lupénka, se můžete podívat ve videu.