ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jedenáct tipů, jak správně vybírat doplňky stravy

  • 0
V posledním roce je pro nás příjem vitaminů a minerálů víc než důležitý. Získat je v přirozené podobě jen ze stravy je takřka nemožné. Jak vybrat správné doplňky stravy pro podporu našeho organismu?

1. Pokud pravidelně sportujete, byť třeba jen krátce, neměli byste zapomínat, že aby vaše tělo šlapalo jako „dobře promazaný stroj“, je potřeba se o něj správně postarat, tedy dopřát pohybovému aparátu to, co tolik potřebuje – vhodnou výživu. Tu je vhodné podpořit doplňky stravy obsahujícími obsahujícími kolagen.

Varovná znamení, že vám chybí vitaminy a další důležité živiny

2. Že bychom měli mít nejméně dvakrát týdně na talíři ryby, to víme. Ovšem málokdo z nás to zvládne. Přitom právě rybí tuk má zásadní vliv na naše fyzické i psychické zdraví. V něm obsažené vitaminy a omega3 mastné kyseliny totiž fungují jako prevence i léčba zároveň. Pokud tedy rybích pokrmů nejíte dost, vsaďte na rybí olej ve formě potravinového doplňku.

3. Vyšší cena produktu nemusí zaručovat i jeho vyšší kvalitu. U některých výrobků je vhodné nejdřív získat dostatek informací. Například magnezium v různých prodávaných formách má velice rozdílnou stravitelnost, takže drahé produkty v prakticky nestravitelné formě vás mohou přijít na velké množství peněz za minimální účinek.

4. Kupujte doplňky stravy pouze v důvěryhodných kamenných obchodech a e-shopech. Bohužel se můžete potkat i s nekvalitními produkty. Ne všechny výrobky totiž i přes legislativní nařízení skutečně obsahují proklamované látky. Ověřené obchody jsou ohledně dodavatelů otevřenější.

5. Nezkoušejte neznámé produkty, se kterými nemáte zkušenost a našli jste je náhodou na internetu, navíc u nedůvěryhodného obchodníka. Je dobré se porozhlédnout po recenzích, které působí pravdivě. Pro první nákup je lepší probrat výběr ještě také s odborníkem.

Ilustrační snímek

6. I přes legislativní normy regulující produkty na evropském trhu lze na internetu najít asijské doplňky stravy, jež těmto normám neodpovídají. Jejich obsah může být pro vaše zdraví i nebezpečný!

7. Porovnejte si množství obsažených účinných látek, jak je výrobci uvádějí na obalech jednotlivých produktů. Díky tomu můžete zjistit, který z výrobků obsahuje nejen potřebné množství, ale hlavně odpovídá minimální doporučené denní dávce.

8. Důvěřujte profesionálům, kteří mají problematiku doplňků stravy nastudovanou. Nebojte se zeptat na radu a konzultujte svůj výběr s lékařem či lékárníkem, kteří vám pomohou vybrat vhodný produkt.

9. I přesto, že konzumace doplňků stravy vám pomůže získat množství důležitých látek, nezapomínejte na to, že se nejedná o náhradu pestré stravy, která by měla být prvotním zdrojem vitaminů a minerálů. Zaměřte se na pestrý jídelníček, na stravu plnou čerstvého ovoce, zeleniny a luštěnin. Po doplňcích stravy sáhněte, jakmile pocítíte, že vám i přes plnohodnotné zdravé stravování něco chybí.

10. Dostatečné množství vitaminů a minerálů výrazně podporuje náš organismus. Lidské tělo potřebuje pro správné fungování alespoň minimální doporučované množství těchto látek. Nejčastějším problémem však je, že denně nepřijímáme ani tyto minimální dávky. „Obecným problémem je u nás nedostatek vitaminu D,“ varuje Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České a slovenské asociace pro speciální potraviny. „To je způsobeno nedostatečným pohybem na čerstvém vzduchu, a tím pádem nízkým vystavováním se slunci. Spolu s tím se u nás nekonzumuje dostatečné množství ryb, které vitamin D obsahují.“ Je proto potřeba dodat vitamin potravinovými doplňky.

11. Nezapomínejte procházet složení, ale také další informace, které jsou o produktu dostupné. Zejména důležité je dávkování a doporučená denní spotřeba. Dalším důležitým údajem je také kombinovatelnost daného doplňku stravy s dalšími produkty i další doporučení. Denní množství je esenciální – bohužel neplatí, že doplňky stravy s námi udělají zázraky a po užití většího množství denně budeme zdravější. Pokud si nakoupíte desítky produktů a budete je chtít užívat všechny najednou, je možné, že nebudou mít vámi požadovaný efekt. Některé doplňky stravy například mohou ovlivňovat stravitelnost či účinnost jiných. Především byste se ale měli zaměřit na svůj jídelníček a podle toho vybrat, které doplňky stravy vám pomohou přijímat dostatečné množství látek, jež vám nejspíše chybějí.

Komerční sdělení
Výhra v soutěžním kvízu měsíce

Červen je na Zdraví iDNES.cz zasvěcený vitamínům a potravinovým doplňkům. V tradičním soutěžním kvízu pět vylosovaných čtenářů, kteří odpoví na všechny otázky správně, vyhraje balení hořčíku na zmírnění únavy od firmy Dr.Nek. Kvíz se objeví na webu v pondělí 21. 6., výherce vyhlásíme o týden později.

Dr.Nek Pills Magnesium Forte Hořčík

Dr.nek Pills Magnesium Forte Hořčík

Hořčík podporuje normální činnost nervové soustavy a psychickou aktivitu, přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Příznivě působí na tvorbu bílkovin, pomáhá udržovat normální stav kostí a zubů, podílí se na činnosti svalů, podporuje energetický metabolismus. Vitamin B1 příznivě ovlivňuje činnost nervové soustavy, podílí se na udržování normální činnosti srdce. Vitamin B2 podporuje činnost nervové soustavy, přispívá k udržení normálních červených krvinek, normálního zraku i pokožky. Vitamin B6 se podílí na funkci imunitního a nervového systému, na regulaci hormonální aktivity a spolu s vitaminem B12 na normální tvorbě červených krvinek. Vitamin B12 podporuje imunitní systém, energetický metabolismus a psychickou činnost, pomáhá snižovat míru únavy a vyčerpání.

Zmírnění únavy

  • Podpora nervové soustavy, kostí a svalů
  • Podpora energetického
  • Zmírňuje únavu
  • 30 tobolek