Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Vypadalo to, že nás dcera chvíli nevnímá. Lékaři u ní zjistili epilepsii

  • 1
Dcera se narodila předčasně, musela proto chodit k neurologovi kvůli zpomalenému motorickému vývoji. Při jednom z rutinních vyšetření lékaři zjistili, že Natálka trpí poruchami vnímání, které jsou projevem epilepsie. Čtenářka Lucie napsala další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.

My rodiče jsme si toho předtím vůbec nevšimli, ale po rozhovoru s lékařem jsme si začali vzpomínat na vteřinové výpadky, které malá mívala. Poruchy vnímání naštěstí patří mezi mírné projevy epilepsie.

Říkáme, že se dívá „do blba“ a nevnímá nás. Jde jen o vteřiny. Například nedokáže zopakovat, co jsme jí v tu chvíli říkali, ale to jsme považovali za běžnou nepozornost. Na to si stěžuje spousta rodičů. Výpadky vnímání naštěstí brzy ustaly. Natálka začala brát léky loni, o prázdninách mezi první a druhou třídou. Pak došlo k přechodnému zhoršení, ale teď už je stabilizovaná. Není tolik nepozorná a taky je méně unavená, z čehož mám velkou radost.

Epilepsie se může projevit kdykoli. Víte, jak nemocnému pomoci?

Nechováme se k ní jako k nemocné

Netrpí typickými epileptickými záchvaty a nemoc ji vlastně v životě téměř neomezuje. Přesto pro nás bylo obtížné se s diagnózou smířit. My rodiče jsme to nesli určitě hůř než dcera. Natálka je moc statečná a spokojená holčička.

Můj boj s nemocí

Článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás, či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Snažíme se k ní nechovat jako k nemocné, chceme, aby měla normální dětství jako její vrstevníci. Nějaká omezení ale přece jen má. Nesmí se dlouho dívat do telefonu či tabletu a musí hodně spát a odpočívat. Také plavat nebo lézt do výšek může pouze pod dohledem.

Pomáhá jí králíček

Asistentka ve škole pomohla s tím, aby mohla Natálka se spolužáky do kurzu plavání. Kromě sportu ráda tancuje, hraje na kytaru a kreslí. V loňském ročníku soutěže pro děti s epilepsií Líbí se ti, mami? dokonce získala druhé místo.

Letos je tématem domácí mazlíček, takže Natálka bude kreslit svého králíčka Pusinku, kterého jsme jí krátce po propuknutí nemoci koupili. Je to pro ni kamarád a zdroj psychické pohody.

O epilepsii

  • Jde o neurologické onemocnění charakterizované opakovaným výskytem neprovokovaných epileptických záchvatů. Epilepsie patří mezi nejčastější neurologické choroby. V České republice jí trpí přibližně osmdesát tisíc lidí, z toho zhruba čtvrtinu tvoří děti.
  • Epilepsie je vlastně spíš skupina onemocnění. Hlavním projevem jsou záchvaty, které mohou mít různou podobu – pouhé zahledění, brnění končetin, výpadek paměti nebo známé křeče končetin se ztrátou vědomí. Vyskytují se jak v průběhu dne, tak v noci během spánku.
  • Některé přidružené symptomy, jakými jsou úzkosti, deprese, poruchy paměti, zhoršené soustředění a nekvalitní spánek, mohou být pro člověka s epilepsií dokonce vážnějším problémem než vlastní záchvaty.
  • Důležitá je vhodná terapie, tedy aby léky, tzv. protizáchvatová medikace (dříve nazývaná antiepileptika), byly účinnější a měly méně nežádoucích účinků. Moderní farmaka nabízejí možnost dát pacientům léčbu individualizovanou – „šitou na míru“.