Zbavte se chrápání. Rady lékaře, které vám pomohou

  • 11
Příjemný není pohled na chrápajícího člověka ani mnohdy velmi hlasitý zvuk, který vydává. Naštěstí existují způsoby, jak tento problém omezit, či se ho přímo zbavit. Vyzkoušejte rady lékaře.
Ilustrační snímek

Hlasité chrápání obtěžuje nejen toho, kdo je nucen ho poslouchat, ale i samotného chrápajícího, který bývá partnerem často probouzen s požadavkem, aby se otočil na bok, v naději, že to pomůže. Ve výsledku se tak pořádně nevyspí nikdo.

Koho postihuje

Podle statistik chrápáním trpí každý pátý jedinec, nejčastěji po dovršení čtyřicátého roku života. Zdrojem nepříjemného zvuku jsou vibrace měkkých tkání hltanu při dýchání.

Příčinou tohoto jevu může být spánková apnoe, při níž postižený až 90 sekund nedýchá, stejně jako obezita, nadměrné pití alkoholu, kouření a nedostatek tělesného pohybu.

Nižší měrou se na něm podílejí i vnitřní partie nosu při větším vybočení nosní přepážky nebo chronické rýmě. Jistou roli však hrají i dědičné faktory, ať už jde o tvar obličeje či hltanové úžiny.

Ilustrační fotografie

Omezte tabák a alkohol

Kouříte nebo si rádi dopřáváte skleničku na dobrou noc? Tak s tím přestaňte. Cigarety dráždí měkké tkáně, čímž dochází k jejich zduření a následnému chrápání.

Kouření byste měli omezit úplně a alkohol nekonzumovat aspoň 2 hodiny před ulehnutím, protože celkově uvolňuje svaly krku, což také vede k pochrupování. Podobné účinky mají i sedativa.

Alkohol neničí jen játra, ale i ledviny. Na co si dát pozor

Ilustrační snímek

Zvlhčete vzduch v ložnici

Chrápání může způsobovat i suchý vzduch dráždící sliznice. V tom případě vám úlevu přinese zvlhčovač. Ten v místnosti přeměňuje vodu na páru, která se ve vzduchu rozptýlí a zvyšuje jeho vlhkost.

Ještě lepšího výsledku dosáhnete, pokud do vody přidáte několik kapek bylinného extraktu z máty nebo eukalyptu, o němž je známo, že uvolňuje dýchací cesty. Před usínáním vždy dobře vyvětrejte.

Deset tipů pro dobrý spánek. Tyto snadné změny vám zaručeně pomohou

Kvalita spánku závisí podle lékařů na různých faktorech. Například na tom,...

Změňte polohu při usínání

Lidé se sklony ke chrápání by neměli usínat na zádech, tato poloha problém jen umocňuje. Ideální je spánek na břiše s paží položenou pod polštářem, na kterém ležíte.

Vyzkoušet můžete i malý trik. Pokud se během noci převalujete, k zadní části pyžama si připevněte golfový míček nebo tenisák. Ten spánku na zádech stoprocentně zabrání. Dýchací cesty zprůchodňuje a chrápání omezuje i mírně vyvýšená poloha při spaní, na pomoc si tedy můžete vzít také vyšší polštář.

Nejlepší polohy na spaní. Která brání chrápání a kdy si uleví záda?

ilustrační snímek

Vyzkoušejte jógu

Před spaním si lehněte na podlahu, pohodlně rozhoďte ruce a nohy a celkově se uvolněte. Anebo se položte na tvrdou postel a pozornost zaměřte na svůj dech.

Několik minut dýchejte pomalu a rytmicky. Snažte se, aby výdech byl delší než nádech. Správný výdech je nejdůležitější složkou relaxace, proto byste se na něj měli pokusit plně soustředit. Pokud toto cvičení budete provádět denně, brzy můžete pozorovat zlepšení svých potíží.

Co jste nevěděli o chrápání. Zhoršuje ho cigareta a pomůže tenisák

Hypertenze

Obraťte se na lékaře

Když nic nezabere, nezbude vám nic jiného, než se obrátit na odborníka. Chrápání totiž někdy signalizuje i závažnější zdravotní komplikace. Jestli to není váš případ, může vám pomoci laser, konkrétně laserová uvuloplastika (LAUP).

Tento zákrok, který se provádí v místním znecitlivění a trvá zhruba 20 minut, vede k výraznému snížení intenzity či vymizení chrápání až u 90 procent pacientů.

Chrápání je normální aneb největší mýty o spánku