Pět bylinek na podporu plodnosti. Pomůže lékořice i pupalka

  • 0
Když se žena snaží otěhotnět a nejde to, zkusí cokoli. Ale co na to jít přírodní cestou? Existují bylinky, o kterých se už léta traduje jedno: početí přímo podporují.
Ilustrační fotografie

Hned na úvod je třeba říct: není záhodno si myslet, že stačí pozřít jakousi bylinku a šup – miminko je na světě. Jak bylo řečeno v úvodu, jde o podpoření plodnosti, nikoli o zázrak. Jistotu nemáte nikdy, ale přesto je staletími ozkoušené, že tyto rostliny vám mohou pomoci. 

Podporují totiž správné fungování těla, a to hlavně těch orgánů, které k otěhotnění potřebujete. Tak proč je nevyzkoušet?

Andělika čínská: reguluje hormony

Ne nadarmo se této rostlince říká ženský ženšen. Nejenže dokáže srovnat periodu, ale v kombinaci s dalšími bylinkami nabývá její schopnost podpořit otěhotnění na síle. Pochází z Asie, tamní medicína ji využívá už roky. U nás ji seženete ve formě usušeného prášku z kořene, tinktury nebo čaje.

„V prvé řadě reguluje hladinu hormonů v těle, čímž prospívá párům toužícím po potomkovi,“ tvrdí gynekolog Shaun Williams. Zároveň doporučuje přestat ji užívat ihned po otěhotnění. Mohla by poté naopak přivodit potrat.

ilustrační snímek

Maca horská: prohání spermie

Rostlina z Peru zvyšuje sexuální nadšení a aktivitu už odnepaměti. Nedávné studie ale potvrdily, že zároveň zvyšuje plodnost u mužů.

„Kolegové z Peru zjistili, že léčba touto bylinkou vede k zvýšení objemu semene. Navíc se také v ejakulátu najednou prohání více spermií a ty se pohybují mnohem lépe než bez ní,“ vypočítává gynekolog Shaun Williams.

Sehnat ji můžete ve formě prášku, který si přidáte do jídla nebo do nápojů. Koupit se ale dají také výtažky z ní nebo kapsle.

Pupalka dvouletá

Pupalka dvouletá: uvolní cestu k vajíčku

Užívá se hlavně olejíček z ní, který můžete klidně použít v kuchyni k přípravě jídel nebo salátů. Pupalka zklidňuje hormony a také ulevuje od projevů premenstruačního symptomu. Mezi ty patří migrény, bolest hlavy, přílišná citlivost ňader nebo nadýmání.

Co je ale pro nás ještě důležitější – dokáže velmi podpořit prostředí poševní mikroflóry. A ta je velice důležitá pro zdárnou cestu spermie až k ženskému vajíčku, která bývá někdy dost trnitá.

ilustrační snímek

Lékořice: působí jako estrogen

Opěvoval ji už Václav Neckář, ale určitě ze zcela jiných důvodů. Většinou se pije extrakt z ní jako třeba čaj, existují i lékořicové tinktury. Má hned dvojí vliv na plodnost. Zaprvé pomáhá detoxikovat a čistit játra. Podporuje také funkci žláz s vnitřním vyměšováním a imunitní systém. To přispívá k hormonálnímu klidu, který je při otěhotnění potřeba. Navíc působí v těle podobně jako estrogen.

„Jeho nízká hladina může narušit sexuální funkce a někdy má za následek právě neplodnost,“ říká gynekolog.

Ploštičník hroznatý

Ploštičník hroznatý: tajemný hadí kořen

Tato rostlina dorůstající mnohdy až dvou metrů pochází ze Severní Ameriky. Tam se jí také říká černý hadí kořen a už indiáni ji používali na léčení ženských problémů. Používají se jeho dlouhé a zakroucené kořeny, které se suší a posléze drtí na prášek.

„Co se týče plodnosti, jeho vliv je zásadní. Dokáže pozitivně působit na pravidelnost menstruace, což je důležité při plánování potomka,“ referuje gynekolog Shaun Williams. Prodává se i jako doplněk stravy. Jen vezměte na vědomí, že by se neměl užívat dlouhodobě.