Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Zdravá páteř znamená zdravé tělo. Změňte stereotypy a začněte s nápravou

  • 0
Po celý život nám poskytuje důležitou oporu, bez které to nejde. Proto bychom se o páteř měli důkladně starat, což ale dělá jen málokdo. Poradíme vám, na co si dát pozor a jak se zbavit bolestí zad.

Pozorovali jste se někdy před zrcadlem z profilu? Jsou vaše záda rovná, nehrbíte se? Nemáte ramena svěšená dopředu a vystrčené břicho? Špatné držení těla nebývá ničím výjimečným.

Jde o přirozený důsledek ochablých svalů v oblasti kolem páteře. To však bývá hlavní příčinou toho, proč nás bolí záda, i celé řady dalších neduhů, u nichž byste souvislost s páteří vůbec nehledali.

Nezdravé návyky

Schválně, kde myslíte, že je zakopaný pes? Zbytečná otázka, viďte? Mohou za to naše nezdravé návyky - málo se hýbeme, sedáváme s nohou přes nohu, všemožně se kroutíme u počítače, spíme na příliš měkké matraci, tašky nosíme stále na stejném rameni, což platí hlavně pro ženy.

Tipy, jak správě sedět, aby vás nebolela záda

Jenom si vzpomeňte, kdy naposledy jste si z kabelky udělala nákupní tašku, ve které jste domů odvlekla šišku chleba, dvě kila brambor a krabici mléka? Že zrovna včera? A předevčírem taky? Potom se ovšem nedivte, že se vám ozvou záda.

Stejně jako nedostatek pohybu škodí však i jeho nadbytek, to se týká hlavně adrenalinových sportů, které extrémně zatěžují páteř nebo určité svalové partie. Bolesti zad způsobuje také nadváha či obezita, nadměrná fyzická námaha (těžká práce, zvedání velkých břemen) a jednostranná zátěž. Spouštěčem může být i prochladnutí či dlouhodobý stres, při kterém jsou svaly v permanentním napětí.

Není žádná nadsázka, řekneme-li, že na stavu naší páteře závisí zdraví celého těla. Vhodné cvičení proto vyřeší často i potíže, které na první pohled nemají s páteří vůbec nic společného – třeba nepříjemné mravenčení v prstech, bolest v loktech a předloktích nebo svalovou slabost, kdy někteří pacienti neudrží v ruce ani hrnek s čajem.

Celou řadu zdánlivě nesouvisejících příznaků může mít na svědomí také nežádoucí přesunutí obratlů, sem patří například alergie, oční a ušní nemoci, ekzémy či problémy se štítnou žlázou, astma, žlučníková a jaterní onemocnění, žaludeční nebo dvanácterníkové vředy a problémy s ledvinami, hemoroidy, nemoci močového měchýře, nepravidelná či bolestivá menstruace, bolesti v kolenou, zhoršený krevní oběh v dolních končetinách, otoky kotníků, studená chodidla nebo křeče v nohou.

Nemoc ze sezení

Při bolesti zad sahají mnozí automaticky po tabletce. Skutečnou příčinu však žádná pilulka neodstraní, a pokud s tím sami něco neuděláte, problém se při nejbližší příležitosti vrátí.

Od čeho tedy začít? Dopřejte tělu víc pohybu, což dvojnásob platí pro ty, kteří denně dlouhé hodiny za stolem na židli. O „nemoci ze sezení“ hovoří dnes odborníci jako o epidemii moderní doby.

Mějte trpělivost

Mnozí z nás si ovšem špatné držení těla zautomatizovali natolik, že je pro ně obtížné dělat to správně. Faktem je, že udržet si rovná záda vyžaduje hodně sebedisciplíny a trpělivost. Výsledek ale stojí za to!

Špatné boty, židle i kabelka. Nejčastější důvody, proč vás bolí záda

Ženy mohou začít třeba tím, že si při sezení přestanou dávat nohu přes nohu. Pod koleny se totiž nacházejí dvě velké tepny, na které je v této pozici vyvíjen nepřirozený tlak, což může časem vést k bolestem páteře a svalů na nohou a rovněž ke vzniku křečových žil a poruchám cévního zásobení.

Ulevit vám mohou i různé fyzioterapeutické techniky. Vyzkoušejte třeba Dornovu metodu, pomocí které se obratle a klouby navracejí do své původní polohy. Ta bývá často doplněna Breussovou masáží, což je technika, která ovlivňuje nervový a pohybový systém, především páteř, výborně pomáhá při bolestech zad, uvolňuje meziobratlové ploténky a zabírá také na blokády způsobené stresem.