Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Suchá nádrž u Skaličky je kompromis, ekologové se bojí zatopení

  5:23
Plánované vodní dílo Skalička na řece Bečvě na Přerovsku bude mít podobu boční suché nádrže, nová přehrada tam nevznikne. Dohodli se na tom ministr zemědělství Zdeněk Nekula a ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Jedna z variant vodního díla Skalička. | foto: Povodí Moravy

Okolní obce i ekologové vítají rozhodnutí, že na Bečvě nakonec vznikne suchá boční nádrž, která má za úkol chránit více než sto tisíc obyvatel Pobečví před povodněmi.

Ekologům se nelíbí pouze otevřená vrátka pro možnost budoucího napuštění vodního díla.

„Dohodli jsme se s ministryní životního prostředí na variantě bočního suchého poldru. Nyní probíhá meziresortní připomínkové řízení a v červnu, předpokládám, půjde materiál na vládu a bude schválen,“ řekl ministr Nekula.

S návrhem suché vodní nádrže přišla v roce 2016 Unie pro řeku Moravu. „Jsme rádi, že uspěla tato varianta. Toto řešení například zachovává volný transport štěrku v řece Bečvě, což je pro správné fungování a ekologickou obnovu řeky zásadní,“ řekl Michal Krejčí z Unie pro řeku Moravu.

Vodní dílo Skalička

Odborníci měli pět variant vodního díla. První variantou bylo „opatření“ na řece bez nádrže, což by však nezadrželo povodeň - jako byla ta v roce 1997. Druhá nedoporučená varianta byla boční suchá nádrž a boční suchá nádrž s ovladatelným vtokem. Nevýhody má také průtočná suchá či víceúčelová vodní nádrž. Doporučení tak získala boční víceúčelová nádrž, která zajistí požadovanou protipovodňovou ochranu.

Bečva je poslední takzvaně štěrkonosnou řekou v Česku, což znamená, že svou energii při povodních přetváří v pohyb štěrků a přehrada by podle Krejčího tuto vlastnost toku zničila.

Vodní dílo ochrání před povodněmi přes sto tisíc obyvatel Pobečví. Mluví se o něm už od roku 1997, kdy oblast zaplavily povodně. Odborníci se však dlouho nedokázali dohodnout na podobě opatření.

„Boční suchá nádrž zajistí požadovanou protipovodňovou ochranu a dokáže ovlivnit i souběhy povodní. Nemusí se kvůli ní zasahovat do pravobřežního území ani přerušovat říční kontinuita Bečvy,“ řekl Nekula.

„U Skaličky jsme se dokázali dohodnout na variantě suchého poldru, který plní funkci ochrany před povodní a zároveň nebude nijak zásadně zasahovat do přírodních podmínek tohoto místa; to je win–win opatření,“ doplnila Hubáčková.

Přehrada děsí okolní obce

Na základě analýzy přitom loni vyplynulo, že nejvhodnějším řešením bude boční víceúčelová vodní nádrž. Přehrada ale vyděsila ekologické organizace a postavily se proti ní i okolní obce a správa nedalekých jeskyní. Za nejméně vhodné řešení pak autoři analýzy označili právě boční suchou nádrž.

Podle ekologů by však suchá nádrž na levém břehu Bečvy řeku nijak neomezila. „Suchá boční varianta je i z našeho pohledu nejmenším zásahem jak pro řeku, tak pro území,“ potvrdil Krejčí.

I přesto, že se ministerstva dohodla na podobě boční suché nádrže, nejde zřejmě o finální podobu. Ministr zemědělství totiž stálé napuštění vodního díla nevyloučil. „Hráz bude vybudována technicky tak, aby umožnila někdy do budoucna napuštění vodního díla, pokud by další revizní posudky potvrdily, že nedojde k ohrožení léčivých pramenů,“ uvedl Nekula.

To zarazilo starostku obce Skalička Petru Kočnarovou. „Nelíbilo se mi vyjádření pana ministra, když řekl, že ta suchá nádrž bude možná někdy i zatopená, s tím nesouhlasím,“ řekla Kočnarová.

Suchá boční nádrž je podle ní totiž nejvhodnější řešení. „Je pro nás schůdnější než varianta vodní nádrže. Ještě dnes se však stále neví, kde bude stát hráz a jak bude vysoká. My bychom chtěli zachovat hráz tak, jak je ve všech materiálech, v našem územním plánu nebo v politice územního rozvoje, tedy 200 metrů za obcí,“ dodala starostka.

Jako vhodnější variantu vidí suchou vodní nádrž i starosta obce Zámrsky Arnošt Pala. „Je to pro nás schůdnější, přiklání se k tomu i občané,“ potvrdil Pala.

Rozhodla i hrozba poškození Hranického krasu

Ministerstva se k variantě boční suché nádrže podle Nekuly přiklonila kvůli častým připomínkám, které se týkaly například negativního vlivu vodního díla na prameny minerálních vod. Podle některých geologů by totiž nádrž se stálou vodní hladinou poškodila unikátní hydrotermální systém Hranického krasu, na což by časem mohly doplatit Zbrašovské aragonitové jeskyně nebo lázně v Teplicích nad Bečvou.

Odborníci z brněnské Mendelovy univerzity například už dříve upozornili, že trvalé zaplnění díla vodou a zvýšení hydrostatického tlaku bude znamenat nevratné změny v režimu minerálních vod i v jejich kvalitě.

„Vody sestupují do hloubky několika set metrů, tam se proplyňují a nahoře vytékají do Bečvy jako kyselka. Když řeku zahloubíme nebo když poklesne hladina vody v řece, nesmírně se zrychlí přetékání kyselky, a jak říkají odborníci, zřídelní struktura se vyprázdní,“ upozornila v minulosti vedoucí Správy Zbrašovských aragonitových jeskyní Barbora Šimečková.

„Může se stát, že za dvacet třicet let nám místo kyselky vyteče studená voda, když to zjednoduším,“ varovala.

  • Nejčtenější

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

Konec neporazitelnosti, Spartu skolila Kometa. Extraligu nově vedou Pardubice

Také hokejisté Sparty už v extralize poznali porážku, v hitu sedmého kola si na ně vyšlápla Kometa a v hlavním městě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

Klasickou Schrothovu kúru by dnes přežil jen zdravý člověk, říká jednatel lázní

Schrothovy léčebné lázně v Lipové-lázních na Jesenicku si připomínají 225 let od narození svého zakladatele. A končí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Turistů je příliš. Rozhledna na Králickém Sněžníku škodí přírodě, míní ekologové

Stav vrcholu Králického Sněžníku je dle ekologů horší kvůli v loňském roce otevřené rozhledně na polské straně....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Paraglidisté uvázli na stromech, jednoho musel z 20 metrů snést vrtulník

Ve větvích stromů na hranici Vojenského újezdu Libavá na Přerovsku uvázli ve čtvrtek dva paraglidisté. Jednoho letce,...

Lov divočáků letos zlomí rekordy, vyplácí se spolupráce se zemědělci

Premium O polovinu méně divočáků zastřelili myslivci v Olomouckém kraji v uplynulé lovné sezoně, přestože je stát vzhledem k...

Město získalo dotaci na nové centrum magistrátu. Je předražené, říkají kritici

Největší investici v historii do městské budovy připravuje přerovský magistrát. Na přestavbu budovy Emos, která se má...

Otinoves vyhlásila sbírku pro rodinu hasiče, který zemřel při výbuchu

Několik desítek tisíc korun už poslali lidé do sbírky na pomoc rodině jednačtyřicetiletého muže, který minulý týden ve...

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...