Přehrada Skalička zničí klenot přírody s ohroženými druhy, varují vědci

  11:58aktualizováno  11:58
Pokud by jako klíčová část protipovodňové ochrany Přerovska vznikla na řece Bečvě přehrada Skalička, bude zničeno v rámci Česka zcela unikátní místo přírody a s ním řada vzácných druhů hmyzu včetně těch ohrožených. Takový je závěr průzkumu entomologů v lokalitě plánovaného vodního díla.

Řeka Bečva v lokalitě zvažované přehrady Skalička poskytuje domov řadě ohrožených druhů hmyzu. A to mimo jiné díky nánosům štěrku a písku u břehu, takzvaným štěrkovým lavicím. | foto: Dušan Trávníček

Během dvouletého výzkumu zaznamenali pracovníci České společnosti entomologické v lokalitě Skaličky 82 druhů much vrtalek, což jsou jeden až šest milimetrů velké mušky, jejichž larvy se vyvíjí v listech a stoncích rostlin, a 391 druhů brouků, z nichž více než šest desítek figuruje v červeném seznamu ohrožených druhů bezobratlých a šest se dokonce řadí mezi kriticky ohrožené.

Jde například o brouky nosatce nebo střevlíčky, kteří se jinde na Moravě nevyskytují. A třeba zhruba čtyři milimetry velký střevlíček druhu Bembidion ruficolle podle entomologů kvůli úpravě a regulaci povodí vyhynul i ve většině střední Evropy, neboť k životu potřebuje zachovalý říční tok s nánosy štěrku a písku u břehu.

Právě to mu nabízí úsek Bečvy, kde by přehrada případně vznikla. Kromě toho zde byl objeven i druh mouchy vrtalky, jenž zatím v České republice nikde jinde zaznamenán nebyl.

„Výsledky předčily očekávání a doslova nám vyrazily dech. Vzácní a ohrožení brouci zde žijí všude – ve vodě, na březích i v mrtvém dřevě,“ komentoval závěry výzkumu Ondřej Konvička z Entomologického ústavu Akademie věd České republiky.

Podle entomologů objevené počty druhů nejsou konečné a lze předpokládat, že při dalších průzkumech budou nalezeny další.

„V celé republice lze nalézt snad jen dvě nebo tři srovnatelné lokality,“ podotkl předseda Východomoravské pobočky České společnosti entomologické Dušan Trávníček.

Přehrada by znamenala konec poslední české štěrkonosné řeky

Velká protipovodňová stavba, která má v povodí Bečvy chránit až sto tisíc lidí, je u Teplic nad Bečvou plánována už od katastrofálních povodní roku 1997. Původně byl favoritem poldr, tedy suchá nádrž vedle řeky, později si ale přízeň začal získávat návrh postavit přehradu. Ta by pomáhala s nedostatkem vody v řece při stále častějších obdobích sucha a navíc by mohla sloužit i k rekreaci.

Lokalita Skalička

Ekologové ale se stavbou přehrady nesouhlasí, neboť by podle nich bránila v pohybu rybám, a především by připravila řeku o schopnost splavovat štěrky. Bečva je přitom poslední takzvaně štěrkonosnou řekou v Česku, což znamená, že svou energii při povodních přetváří v pohyb štěrků.

Ochránci přírody také upozorňují, že okolí řeky u vesnice Skalička je cenné svou zachovalostí koryta, neboť zde tok přirozeně meandruje, dále jsou tu stromy volně popadané do vody a velmi důležité jsou už zmíněné nánosy štěrku a písku, takzvané lavice.

„V České republice se investují nemalé peníze do ochrany přírody, a tady by přehrada zničila jedinečné přírodní hodnoty. To přece nemá logiku,“ upozorňuje například Milan Veselý z katedry zoologie olomoucké přírodovědecké fakulty.

Verdikt ke stavbě přehrady má dát velká analýza

Povodí Moravy nicméně upozorňuje, že během sucha může přehrada naopak pomáhat rostliny i živočichy žijící v řece či u ní chránit.

„S ohledem na zkušenosti z posledních let se zvyšuje význam funkce vodních nádrží pro zlepšování průtoků v řekách pod nimi, což má pozitivní vliv na udržení jejich ekologické funkce a zajištění příznivých podmínek pro vodní a na vodu vázaná společenstva, mezi která patří i druhy hmyzu zjištěné při výzkumu entomologů,“ shrnul mluvčí Petr Chmelař.

Povodí také připomnělo, že stavba přehrady je stále jen jedna z možností. V úvahu dál připadá zhruba sedm variant řešení protipovodňové ochrany, z nichž jen část počítá s trvale napuštěnou nádrží v různých podobách.

V současné době připravuje skupina odborníků velkou analýzu, jež zohledňuje všechny aspekty, včetně společenských, ekonomických či ekologických dopadů nebo ovlivnění podzemních vod. Ta doporučí nejlepší řešení.

„Kromě toho podobně zásadní stavby prochází povolovacími procesy, jejichž součástí je hodnocení vlivu na životní prostředí EIA či řízení o výjimkách dle zákona o ochraně přírody. Podkladem pro tato řízení musí být biologické průzkumy, které popíší stav dané lokality, včetně výskytu chráněných druhů. S výsledky výzkumů entomologů se proto rádi seznámíme a budou brány jako jeden z relevantních podkladů,“ doplnil Chmelař.

  • Nejčtenější

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Kometa odčinila výprask od Zlína. V dohrávce vyhrála v Olomouci

Hokejisté brněnské Komety poslali omluvenku svým fanouškům. Po domácím debaklu 0:7 od Zlína zvítězili v dohrávce 9....

Pilota Brykse chtěli komunisté vymazat. Ve vězení hrdinovi puklo srdce

Pět sourozenců, hospodářství v Lašťanech u Olomouce s dvanácti hektary polí a zuřící první světová válka. Do těchto...

Svaz čelí kvůli juniorům exekučnímu řízení, dostal pokutu 100 tisíc

Český svaz ledního hokeje (ČSLH) dostal od soudního exekutora pokutu ve výši 100 000 korun za nerespektování rozhodnutí...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

VIDEO: Řidič v kradeném autě chtěl oklamat hlídku, manévr nezvládl a boural

Se snahou neupoutat pozornost se nezabýval řidič, který pravděpodobně převážel kradené auto z Rakouska do Polska....

Pilota Brykse chtěli komunisté vymazat. Ve vězení hrdinovi puklo srdce

Pět sourozenců, hospodářství v Lašťanech u Olomouce s dvanácti hektary polí a zuřící první světová válka. Do těchto...

Ostravský správce skladů lihové mafie dostal 9 let, olomoucký trestu unikl

Olomoucký krajský soud rozhodl o obžalobě posledních dvou mužů z hlavní větve kauzy lihové mafie Radka Březiny. Ivana...

Řidič se vyhýbal traktoru, o připojený stroj rozpáral bok auta a naboural

Nehodu osobního auta se zemědělským strojem připojeným za traktor vyšetřují od víkendu policisté z Prostějovska. Jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
SOUSTRUŽNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 21 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz