Přehrada Skalička zničí klenot přírody s ohroženými druhy, varují vědci

  11:58aktualizováno  11:58
Pokud by jako klíčová část protipovodňové ochrany Přerovska vznikla na řece Bečvě přehrada Skalička, bude zničeno v rámci Česka zcela unikátní místo přírody a s ním řada vzácných druhů hmyzu včetně těch ohrožených. Takový je závěr průzkumu entomologů v lokalitě plánovaného vodního díla.

Řeka Bečva v lokalitě zvažované přehrady Skalička poskytuje domov řadě ohrožených druhů hmyzu. A to mimo jiné díky nánosům štěrku a písku u břehu, takzvaným štěrkovým lavicím. | foto: Dušan Trávníček

Během dvouletého výzkumu zaznamenali pracovníci České společnosti entomologické v lokalitě Skaličky 82 druhů much vrtalek, což jsou jeden až šest milimetrů velké mušky, jejichž larvy se vyvíjí v listech a stoncích rostlin, a 391 druhů brouků, z nichž více než šest desítek figuruje v červeném seznamu ohrožených druhů bezobratlých a šest se dokonce řadí mezi kriticky ohrožené.

Jde například o brouky nosatce nebo střevlíčky, kteří se jinde na Moravě nevyskytují. A třeba zhruba čtyři milimetry velký střevlíček druhu Bembidion ruficolle podle entomologů kvůli úpravě a regulaci povodí vyhynul i ve většině střední Evropy, neboť k životu potřebuje zachovalý říční tok s nánosy štěrku a písku u břehu.

Právě to mu nabízí úsek Bečvy, kde by přehrada případně vznikla. Kromě toho zde byl objeven i druh mouchy vrtalky, jenž zatím v České republice nikde jinde zaznamenán nebyl.

„Výsledky předčily očekávání a doslova nám vyrazily dech. Vzácní a ohrožení brouci zde žijí všude – ve vodě, na březích i v mrtvém dřevě,“ komentoval závěry výzkumu Ondřej Konvička z Entomologického ústavu Akademie věd České republiky.

Podle entomologů objevené počty druhů nejsou konečné a lze předpokládat, že při dalších průzkumech budou nalezeny další.

„V celé republice lze nalézt snad jen dvě nebo tři srovnatelné lokality,“ podotkl předseda Východomoravské pobočky České společnosti entomologické Dušan Trávníček.

Přehrada by znamenala konec poslední české štěrkonosné řeky

Velká protipovodňová stavba, která má v povodí Bečvy chránit až sto tisíc lidí, je u Teplic nad Bečvou plánována už od katastrofálních povodní roku 1997. Původně byl favoritem poldr, tedy suchá nádrž vedle řeky, později si ale přízeň začal získávat návrh postavit přehradu. Ta by pomáhala s nedostatkem vody v řece při stále častějších obdobích sucha a navíc by mohla sloužit i k rekreaci.

Lokalita Skalička

Ekologové ale se stavbou přehrady nesouhlasí, neboť by podle nich bránila v pohybu rybám, a především by připravila řeku o schopnost splavovat štěrky. Bečva je přitom poslední takzvaně štěrkonosnou řekou v Česku, což znamená, že svou energii při povodních přetváří v pohyb štěrků.

Ochránci přírody také upozorňují, že okolí řeky u vesnice Skalička je cenné svou zachovalostí koryta, neboť zde tok přirozeně meandruje, dále jsou tu stromy volně popadané do vody a velmi důležité jsou už zmíněné nánosy štěrku a písku, takzvané lavice.

„V České republice se investují nemalé peníze do ochrany přírody, a tady by přehrada zničila jedinečné přírodní hodnoty. To přece nemá logiku,“ upozorňuje například Milan Veselý z katedry zoologie olomoucké přírodovědecké fakulty.

Verdikt ke stavbě přehrady má dát velká analýza

Povodí Moravy nicméně upozorňuje, že během sucha může přehrada naopak pomáhat rostliny i živočichy žijící v řece či u ní chránit.

„S ohledem na zkušenosti z posledních let se zvyšuje význam funkce vodních nádrží pro zlepšování průtoků v řekách pod nimi, což má pozitivní vliv na udržení jejich ekologické funkce a zajištění příznivých podmínek pro vodní a na vodu vázaná společenstva, mezi která patří i druhy hmyzu zjištěné při výzkumu entomologů,“ shrnul mluvčí Petr Chmelař.

Povodí také připomnělo, že stavba přehrady je stále jen jedna z možností. V úvahu dál připadá zhruba sedm variant řešení protipovodňové ochrany, z nichž jen část počítá s trvale napuštěnou nádrží v různých podobách.

V současné době připravuje skupina odborníků velkou analýzu, jež zohledňuje všechny aspekty, včetně společenských, ekonomických či ekologických dopadů nebo ovlivnění podzemních vod. Ta doporučí nejlepší řešení.

„Kromě toho podobně zásadní stavby prochází povolovacími procesy, jejichž součástí je hodnocení vlivu na životní prostředí EIA či řízení o výjimkách dle zákona o ochraně přírody. Podkladem pro tato řízení musí být biologické průzkumy, které popíší stav dané lokality, včetně výskytu chráněných druhů. S výsledky výzkumů entomologů se proto rádi seznámíme a budou brány jako jeden z relevantních podkladů,“ doplnil Chmelař.

  • Nejčtenější

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Fandové řvali: Dejte mu dýchnout! Alkohol vylučuji, brání se sudí Houdek

„Dejte mu dýchnout!“ skandovali na adresu hlavního rozhodčího Jiřího Houdka olomoučtí fanoušci při utkání první...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Kometa odčinila výprask od Zlína. V dohrávce vyhrála v Olomouci

Hokejisté brněnské Komety poslali omluvenku svým fanouškům. Po domácím debaklu 0:7 od Zlína zvítězili v dohrávce 9....

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Hledaní zloději se vrátili, ukradli další šperk před zraky prodavačky

V Olomouckém kraji se po několika měsících opět objevila dvojice zlodějů, která díky zručnosti a schopnosti odlákat...

Sražení dítěte naštvalo Droždín, chce okamžitě zvýšení bezpečnosti chodců

Lidem z olomoucké městské části Droždín došla trpělivost s nebezpečným provozem ve vsi. Poté, co zde nedávno auto...

Úřady se dál přou o vyšachování sousedů při stavbě vily, už je téměř hotová

V úřední přetahovanou se změnil spor o mohutnou betonovou stavbu na kraji Prostějova, kterou buduje spolumajitel místní...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz